dnes
Neděle - prehanky-dest
26°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
25°C
pozítří
Úterý - polojasno
28°C
Praha není s krví soběstačná, každý nový dárce má proto velký význam
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha není s krví soběstačná, každý nový dárce má proto velký význam

V Praze je zhruba 40 tisíc dárců krve, do ideálního počtu několik tisíc lidí chybí. Podle Petra Turka z krčské transfuzní stanice metropole soběstačná s krví není a nikdy nebude. O to více jsou noví dárci žádaní. Motivovat své zaměstnance i veřejnost k darování cenné tekutiny se snaží některé firmy. „Určitě je to chvályhodný počin,“ chválí primář Turek. Nedávno například odstartovalo projekt, který má podpořit dárcovství krve, Fincentrum Reality. 

„Podpora dárcovství krve je od soukromých firem velmi prospěšnou aktivitou. Jsem rád, že situace se v tomto ohledu postupně zlepšuje a přibývá subjektů, které dárcovství podporují,“ sdělil serveru Pražský patriot primář Petr Turek. Zatím relativně krátce funguje projekt „Daruj krev s Fincentum Reality“, ale už nyní lze konstatovat, že je úspěšný.

 „Velká odezva je překvapující. Oslovila nás zhruba třetina našich realitních makléřů a věříme, že se toto číslo bude zvyšovat. Mnoho zaměstnanců již dokonce krev darovalo. Každý den nás oslovují noví a noví dárci a chtějí vědět, jak se mohou zapojit,“ uvedla Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právní a compliance společnosti Fincentrum Reality.

„Věříme v dlouhodobost tohoto projektu a uděláme vše proto, aby se do něj postupně začalo přidávat více a více dárců, jak na úrovni zaměstnanců, tak realitních makléřů, a navíc i zaměstnanců a finančních poradců naší mateřské společnosti Fincentrum a.s.,“ dodala.

Podle primáře Turka prvodárců dlouhodobě ubývá, zejména těch mladých a tedy výhledově nejperspektivnějších. „Asi to souvisí s tím, že ročníky kolem osmnácti let jsou nyní docela slabé. Transfuzních přípravků je sice dost, pacienti dostanou, co potřebují, ale je tu jistá nejistota do budoucna. Pokud bude dárců nadále ubývat, můžeme se dostat do bodu, kdy to bude skutečný problém,“ řekl.

Jelikož se v Praze léčí na specializovaných nemocničních pracovištích lidé z celé republiky, hlavní město nebude mít nikdy darované krve dostatek. Okolo dárcovství krve koluje i dnes řada mýtů, které některé potenciální dárce odrazují. Přitom zcela zbytečně.

Riziko nežádoucích reakcí u dárce snižuje odběr v klidném prostředí, zaškoleným personálem, který má po ruce vše potřebné. Mám na mysli odběry na stabilních odběrových místech. Intervaly mezi odběry jsou stanoveny tak, aby dárce v žádném případě nemohl být zdravotně poškozen. Už desítky let se používá jednorázový materiál. Žádný přenos infekce na dárce tudíž nepřipadá v úvahu,“ sdělil Turek.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu).

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.

KDE LZE DAROVAT KREV V PRAZE

Ústav hematologie a krevní transfuze

U Nemocnice 2094/1
Praha 2 
128 20
www.uhkt.cz

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2

U nemocnice 2
Praha 2
128 08
www.vfn.cz

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2

K Interně 640
Praha 5 – Zbraslav
156 00
www.vfn.cz

Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou

Vídeňská 800
Praha 4 – Krč
140 59
www.ftn.cz

Ústřední vojenská nemocnice Praha

U vojenské nemocnice 1200
Praha 6 – Střešovice
169 02 
www.transfuze-uvn.cz

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Šrobárova 50
Praha 10
100 34
www.fnkv.cz


V logistickém centru hořelo nákladní auto, škoda je milion korun

Včera v 09:04

 Včera krátce před sedmnáctou hodinou zasahovaly dvě jednotky pražských hasičů u požáru kabiny nákladního auta v logistickém centru v ulici U Plynárny v Praze 4.   

Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

22. srpna 2019 v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Další články
Nahoru