dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Praha nemá na opravy svých chodníků peníze, desítkami milionů pomáhají radnice
Za opravy chodníků se v Praze ročně utratí desítky milionů korun. Foto: autor

Praha nemá na opravy svých chodníků peníze, desítkami milionů pomáhají radnice

V Praze chybí peníze nejen na čištění ulic a vynášení košů, jak již informoval Pražský patriot minulý týden, ale také na opravy rozbitých chodníků. Metropole nemá na opravy svých chodníků peníze, což nutí městské části na ně už roky přispívat v rámci takzvaných chodníkových programů. Navíc, jak zaznívá z některých radnic, hlavní město má problémy podílet se i na spolufinancování zmíněných programů.

Zastupitelé městské části Praha 6 nedávno schválili další rozpočtová opatření, díky kterým radnice zajistí opravu chodníků. Celkem na opravu desítek chodníků vydá šestá městská část 44,3 milionů korun.

"Chodníkový program“, (rekonstrukce povrchů chodníků) v Praze 6 běží už dvanáctým rokem. Byla tak zajištěna oprava více než 100 chodníků.

Více než čtyři desítky milionů korun poskytne Praha 6 na opravy prostřednictvím magistrátu do rozpočtu Technické správy komunikací (TSK), která má péči o chodníky na starosti.

Chodníky se na „šestce“ budou letos opravovat například v lokalitě Hanspaulky, v Ruzyni, Vokovic a Střešovic.

Výběr na základě průzkumů

O situaci v Praze 3 informoval zástupce starostky Ondřej Rut. „Správu chodníků má na starosti hlavní město Praha. Ta však nevěnuje na chodníkový program téměř žádné prostředky, dělá jen havarijní opravy. Praha 3 každoročně dotuje TSK a objednává opravu chodníků, které si sama vybírá,“ uvedl.

Chodníky, na jejichž zvelebení půjdou peníze, jsou podle něj vybírány na základě průzkumů. Ty ukážou potřebu investicí do jednotlivých úseků. „V letošním roce půjde na opravy chodníků z rozpočtu třetí městské části 20 milionů korun,“ řekl Rut.

Opravy chodníků na území Prahy 3 jsou v letošním roce naplánovány v částech ulic: Radhošťská, Husinecká, Perunova, Strážní, Hájkova, Seifertova, Rokycanova, Roháčova, Na Hlídce, Žerotínova a Za Žižkovskou vozovnou.

Chtějí ulevit občanům

Jaká je situace v Praze 5? Její tisková mluvčí Ivona Kratochvílová uvedla, že současná koalice vnímá stav chodníků v Praze 5 jako tragický.

„Magistrát hl. m. Prahy se o naše spoluobčany nestará, a proto v rámci koaličního projektu pod mým vedením chceme investovat do chodníkových programů, abychom ulevili našim občanům“, uvedl starosta Miroslav Zelený (dříve TOP 09).

Radnice Prahy 5 vyčlenila na letošní opravy chodníků 10 milionu korun.

Praha 10 v březnu rozhodla o tom, že na hlavní město Prahu převede pro TSK (chodníkový program) 25 milionů korun.

Osmá městská část dá letos na chodníkový program 21,5 milionů korun. Oprav se dočkají například chodníky v Libni a Kobylisích.

Do chodníkových programů plynou desítky milionů ročně i z některých dalších městských částí.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru