dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Praha nechala před dvěma lety uzavřít většinu stánků na Václaváku, zmatky jsou dodnes
Jeden ze stánků s klobásami. Foto: archiv

Praha nechala před dvěma lety uzavřít většinu stánků na Václaváku, zmatky jsou dodnes

Jeden z prázdných stánků s občerstvením na Václavském náměstí byl odstraněn majitelem. Další stánek pražská informační služba upravuje na infocentrum, u dalších se čeká na rozhodnutí soudu. ČTK to řekla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Z Václavského náměstí zmizel stánek na rohu Jindřišské ulice.

Podle únorové novely tržního řádu mají zůstat na náměstí jen tři stánky stejného typu, z nichž jeden na rohu Štěpánské ulice se změní v infocentrum.

„Stánek jsme již převzali, ale v současné době se tam ještě pracuje a uklízí. Například se musí zajistit jeho zabezpečení, protože se prakticky nedal zamykat," uvedla mluvčí Pražské informační služby-Prague City Tourism Kateřina Bártová.

Termín otevření infocentra zatím není jasný. Osud dalších stánků řeší odbor evidence, správy a využití majetku, který má za úkol narovnat smluvní vztahy s majitelem stánků. Zůstat ale mají jen dva.

„U zbylých stánků musíme vyčkat rozhodnutí soudu. Následně budou odstraněny," dodala mluvčí magistrátu. Nyní je stánků po obvodu náměstí 12. V pěti z nich se prodává rychlé občerstvení, ve dvou jsou trafiky a jeden funguje jako květinářství. Zůstávají zatím také čtyři uzavřené stánky, kde dříve také bylo rychlé občerstvení.

(Nejen) opuštěné stánky na Václavském náměstí

Od příštího roku má stánků s občerstvením, květinami a tiskem na Václavském náměstí být 11. Původně jich bylo 23, Praha se ale rozhodla vyměnit prodejny i jejich provozovatele. Ke konci roku 2012 proto ukončila většinu nájemních smluv.

Provozovatelé odmítali prodej ukončit a Praha se s nimi kvůli nezaplacenému nájmu a poplatkům doteď soudí. První nové stánky z dílny Cigler Marani Architects měly na náměstí stát už loni. Pražští památkáři ale neschválili jejich vzhled a Praha kvůli tomu radou schválenou zakázku za 44,2 milionu korun bez DPH nevypsala.


Další články
Nahoru