Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nechá radnicím 2,88 miliardy korun nevyčerpaných dotací
Některé městské části čerpají dotace na budování stezek pro cyklisty. Ilustrační foto: archiv

Praha nechá radnicím 2,88 miliardy korun nevyčerpaných dotací

Pražský magistrát nechá městským částem celkem 2,88 miliardy korun z účelových dotací, které jim přidělil v uplynulých dvou letech a ony je nestihly využít. Většinu tvoří prostředky z loňska. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní.

Podle magistrátních pravidel by měly radnice peníze využít v roce, na který je dostanou. Letos vydá magistrát na samotný chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

Z účelových dotací z loňského roku přenechá město radnicím dohromady zhruba 1,57 miliardy z celkových asi dvou miliard korun. Většinu tvoří investiční dotace v celkové výši přibližně 1,44 miliardy.

V případě investičních dotací si částku nad 100 milionů bude moci ponechat šest z 57 městských částí. Z takzvaných velkých to jsou například Praha 12 s 136,8 milionu, následuje Praha 11 a na třetím místě je s asi 116 miliony Praha 10.

Z malých městských částí, které nejsou číslovány, přesáhne zmíněnou částku pouze radnice v Lysolajích, které zůstane 118,89 milionu.

Zbylou částku něco přes 125 milionů korun tvoří neinvestiční dotace například na školství či opatření proti šíření koronaviru. Zde se částky pohybují v řádech statisíců či jednotek milionů korun. Pouze ve výjimečných případech přesáhla částka deset milionů Kč.

Další skupina dotací, které si radnice ponechají, tvoří částky přidělené v roce 2019, u kterých magistrát souhlasil, že je mohou využít i v loňském roce. V některých případech to ale nestihly. Město jim proto dovolí tyto peníze opět použít v letošním hospodaření. Celkem jde o 1,31 miliardy korun.

Poslední skupinu tvoří dotace, které město přidělilo radnicím loni v listopadu. Tady si ponechají v součtu 7,3 milionu korun. V tomto případě zažádalo o prodloužení termínu čerpání osm radnic.

Město požádaly o odklad čerpání peněz samotné radnice. Mezi důvody uvedly například zpoždění projektů či nedořešení majetkoprávních aspektů, komplikace při veřejných zakázkách nebo přidělení dotací v době, kdy již peníze nestihly utratit.

Pražští zastupitelé letos v únoru odsouhlasili pro letošní rok pro městské části investiční dotaci 500 milionů korun.

Peníze si mezi sebou rozdělí 54 městských částí na 65 projektů. Nejvíc peněz půjde do školství, mládeže a sportu, a to 406 milionů korun. Peníze mohou čerpat až do roku 2022.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru