dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - bourky
23°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Praha nechá prověřit zamýšlené změny u Barrandovského mostu
Barrandovský most pohledem od Hlubočep. Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Praha nechá prověřit zamýšlené změny u Barrandovského mostu

Praha by měla prověřit, rozpracovat a vyčíslit navržená opatření v okolí Barrandovského mostu, která bude nutné udělat v souvislosti s výstavbou Radlické radiály. Primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) k tomu včera vyzval magistrátní dopravní výbor. Změny navrhli ve své studii odborníci z ČVUT. Mezi opatřeními je třeba přebudování nájezdových ramp či proměny křižovatek. Radiála má navazovat na Rozvadovskou spojku a napojovat se na vnitřní okruh v oblasti Barrandovského mostu.

Navržená opatření mají snížit dopad výstavby radiály, která na most přivede další automobily, a tak by mohl být zahlcen. Už nyní se na Barrandovském mostě často tvoří kolony.

První opatření jsou takzvaná měkká. „To jsou věci, které lze realizovat v krátkém čase," řekl Petr Kumpošt z ČVUT. Mezi nimi je například snížení nejvyšší povolené rychlosti ve směru k Jižní spojce ze současných 70 na 50 kilometrů v hodině. K tomu by se podle Kumpošta přistoupilo jen ve vybraných časech, ne po celý den.

Dalším měkkým opatřením je úprava značení a vedení jízdních pruhů od Zlíchovského tunelu k Barrandovskému mostu. Třetím je pak zvýšení počtu pruhů na rampě z ulice K Barrandovu.

Druhou skupinu tvoří takzvaná tvrdá opatření. Předpokládají stavební úpravy na křižovatce u sjezdu z mostu na Modřanskou ulici nebo dočasné uzavření rampy ze Strakonické ulice. Odborníci také navrhli výstavbu nového mostu na jih od Barrandovského a novou mimoúrovňovou křižovatku na východním břehu Vltavy. Stavební úpravy jsou navrženy i ve Zlíchovském tunelu.

Jednání výboru se zúčastnili také zástupci spolku Iniciativa za zlepšení Radlické radiály. Michal Procházka řekl, že některá navržená opatření jsou v rozporu s územním plánem. Milan Kostohryz zase uvedl, že odborníci, politici či úředníci dosud neřešili směr od Jižní spojky do tunelu Blanka. Navíc se podle něj veřejně nediskutuje, zda radiály vůbec stavět, neboť nežádoucím způsobem zahušťují dopravu v Praze.

Na zhruba 5,5 kilometru dlouhé radiále je naplánováno pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má vést pod zemí. Proti stavbě, která má podle odhadů vyjít na 14 miliard korun, dlouhodobě protestuje řada místních obyvatel a spolků. Bojí se zvýšení dopravy a zhoršení životního prostředí.


Noční uzavření Tunelového komplexu Blanka

1. června 2020 ve 14:01

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka uzavřen od 4. 6. od 23 hodin do 5. 6. do 5 hodin.

Strahovský tunel projde očistou, během června bude několik nocí uzavřen

1. června 2020 ve 12:52

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Strahovský tunel v červnu uzavřen.

Tahací jeřáby převezly na trať k Barrandovu 18 tramvají

31. května 2020 v 16:54

Aby mohly od pondělí po více než dvou měsících začít jezdit tramvaje mezi Barrandovem a Hlubočepy, pražský dopravní podnik dnes a v pátek převezl do Hlubočep tahacími jeřáby celkem 18 tramvají, které budou v opraveném úseku jezdit. V pátek čtyři tramvaje, dnes 14. Oprava trati v Nádražní mezi...

Dopravní omezení v Nádražní ulici

29. května 2020 v 09:58

Od 1. června do konce října bude v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě uzavřena Nádražní ulice v úseku Moulíkova – Křížová.   

Další články
Nahoru