Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi
Test na covid-19. Ilustrační foto: SPADIA LAB

Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi

Strana zelených na začátku tohoto týdne vyzvala primátora Zdeňka Hřiba, radní Milenu Johnovou a zbytek vedení Prahy, aby bylo zařízeno testování na covid-19 zdarma pro lidi v hmotné nouzi a nezaměstnané.  

„Dostat žádanku na testování na covid-19 je pro mnoho lidí nemožné, nebo minimálně těžko dosažitelné. Nejhůř jsou na tom opět dlouhodobě nejzranitelnější, lidé bez práce nebo v hmotné nouzi. Často jde přitom o domácnosti s malými dětmi, nebo o klienty sociálních služeb, které negativní testy vyžadují,” uvedl spolupředseda Zelených v Praze Vít Masare.

„Pokud není dostupná ani od státu, ani od města pomoc pro všechny, jako to prý funguje na Taiwanu, v Paříži a začíná se s tím na Slovensku, navrhujeme, aby vedení Prahy zřídilo alespoň jedno plně hrazené odběrné místo pro lidi v hmotné nouzi a registrované v evidenci nezaměstnaných,” dodal Masare. K zajištění bezplatného testování vyzýval podle něj vedení Prahy už v září zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě – Zelení a nezávislí).

„S panem Masarem jsme si psali a situaci jsme probrali, takže již vše ví. Informovala jsem ho o tom, že testování je v indikovaných případech propláceno z veřejného pojištění, takže tyto případy za nás řeší stát tam, kde to je potřeba. Tuto možnost mohou využít například i zmínění lidé registrovaní v evidenci nezaměstnaných,“ reagovala pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

„A pak jsou zde osoby bez pojištění, klienti azylových domů a podobné skupiny obyvatel, kteří nejsou na úřadu práce evidováni. Aby tito lidé nebyli z testování na covid automaticky vyloučeni, máme propracovaný systém spolupráce s krajskou hygienickou stanicí. Služby, které v této oblasti operují, postup znají. Pro tyto lidi funguje odběrové místo zřízené městskou poliklinikou ve Spálené ulici,“ dodala.

Na výzvu Zelených reagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Nezaměstnaní nebo lidé v hmotné nouzi jsou v převážné většině pojištěni, a proto mohou být testováni zdarma, obdrží-li žádanku od svého praktického lékaře či od krajské hygienické stanice. S žádankou mohou navštívit kterékoliv odběrové místo. Není tedy důvod tyto osoby segregovat na jedno vyčleněné odběrové místo, stejně jako nejsou do samostatných zdravotnických zařízení segregováni nezaměstnaní nebo osoby v hmotné nouzi v celém našem zdravotnictví,“ uvedl.

Kvůli prudkému nárůstu výskytu nákazy a zaplňování kapacit testování a laboratorního vyhodnocování hrozilo, že budou testy méně dostupné. Také z tohoto důvodu magistrát podle Hřiba zřizuje nová odběrová místa a vyvíjí snahu o další rozšiřování odběrových kapacit.

Na městském webu covid.praha.eu je přehled míst, kde je možné se objednat na nejbližší termín k odběru.


Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

Včera ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru