dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi
Test na covid-19. Ilustrační foto: SPADIA LAB

Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi

Strana zelených na začátku tohoto týdne vyzvala primátora Zdeňka Hřiba, radní Milenu Johnovou a zbytek vedení Prahy, aby bylo zařízeno testování na covid-19 zdarma pro lidi v hmotné nouzi a nezaměstnané.  

„Dostat žádanku na testování na covid-19 je pro mnoho lidí nemožné, nebo minimálně těžko dosažitelné. Nejhůř jsou na tom opět dlouhodobě nejzranitelnější, lidé bez práce nebo v hmotné nouzi. Často jde přitom o domácnosti s malými dětmi, nebo o klienty sociálních služeb, které negativní testy vyžadují,” uvedl spolupředseda Zelených v Praze Vít Masare.

„Pokud není dostupná ani od státu, ani od města pomoc pro všechny, jako to prý funguje na Taiwanu, v Paříži a začíná se s tím na Slovensku, navrhujeme, aby vedení Prahy zřídilo alespoň jedno plně hrazené odběrné místo pro lidi v hmotné nouzi a registrované v evidenci nezaměstnaných,” dodal Masare. K zajištění bezplatného testování vyzýval podle něj vedení Prahy už v září zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě – Zelení a nezávislí).

„S panem Masarem jsme si psali a situaci jsme probrali, takže již vše ví. Informovala jsem ho o tom, že testování je v indikovaných případech propláceno z veřejného pojištění, takže tyto případy za nás řeší stát tam, kde to je potřeba. Tuto možnost mohou využít například i zmínění lidé registrovaní v evidenci nezaměstnaných,“ reagovala pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

„A pak jsou zde osoby bez pojištění, klienti azylových domů a podobné skupiny obyvatel, kteří nejsou na úřadu práce evidováni. Aby tito lidé nebyli z testování na covid automaticky vyloučeni, máme propracovaný systém spolupráce s krajskou hygienickou stanicí. Služby, které v této oblasti operují, postup znají. Pro tyto lidi funguje odběrové místo zřízené městskou poliklinikou ve Spálené ulici,“ dodala.

Na výzvu Zelených reagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Nezaměstnaní nebo lidé v hmotné nouzi jsou v převážné většině pojištěni, a proto mohou být testováni zdarma, obdrží-li žádanku od svého praktického lékaře či od krajské hygienické stanice. S žádankou mohou navštívit kterékoliv odběrové místo. Není tedy důvod tyto osoby segregovat na jedno vyčleněné odběrové místo, stejně jako nejsou do samostatných zdravotnických zařízení segregováni nezaměstnaní nebo osoby v hmotné nouzi v celém našem zdravotnictví,“ uvedl.

Kvůli prudkému nárůstu výskytu nákazy a zaplňování kapacit testování a laboratorního vyhodnocování hrozilo, že budou testy méně dostupné. Také z tohoto důvodu magistrát podle Hřiba zřizuje nová odběrová místa a vyvíjí snahu o další rozšiřování odběrových kapacit.

Na městském webu covid.praha.eu je přehled míst, kde je možné se objednat na nejbližší termín k odběru.


Praha 9: Detekce teploty příchozích do institucí

22. listopadu 2020 v 19:33

Praha 9 instalovala detekční rámy a kamery měřící teplotu příchozích v základních a mateřských školách – termokamery v ZŠ Novoborská, ZŠ Litvínovská 600 a MŠ Veltruská, rám v ZŠ Litvínovská 500. Stejná zařízení připravuje devátá městská část v MŠ U Vysočanského pivovaru a ústavu Sociální služby...

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Senioři v nemocnici sv. Alžběty dostali dárky

21. listopadu 2020 v 09:50

Ve středu navštívila místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija nemocnici svaté Alžběty a předala personálu dárky pro dlouhodobě hospitalizované seniory.

Provozujete restauraci, kavárnu, bistro? Napište na radnici

19. listopadu 2020 v 15:09

Pokud se váš podnik nachází na území Prahy 5 a máte otevřené výdejní okénko či fungující rozvoz, můžete napsat na emailovou adresu: tomas.haas@praha5.cz.

Další články
Nahoru