Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi
Test na covid-19. Ilustrační foto: SPADIA LAB

Praha nebude zřizovat odběrové místo speciálně pro nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi

Strana zelených na začátku tohoto týdne vyzvala primátora Zdeňka Hřiba, radní Milenu Johnovou a zbytek vedení Prahy, aby bylo zařízeno testování na covid-19 zdarma pro lidi v hmotné nouzi a nezaměstnané.  

„Dostat žádanku na testování na covid-19 je pro mnoho lidí nemožné, nebo minimálně těžko dosažitelné. Nejhůř jsou na tom opět dlouhodobě nejzranitelnější, lidé bez práce nebo v hmotné nouzi. Často jde přitom o domácnosti s malými dětmi, nebo o klienty sociálních služeb, které negativní testy vyžadují,” uvedl spolupředseda Zelených v Praze Vít Masare.

„Pokud není dostupná ani od státu, ani od města pomoc pro všechny, jako to prý funguje na Taiwanu, v Paříži a začíná se s tím na Slovensku, navrhujeme, aby vedení Prahy zřídilo alespoň jedno plně hrazené odběrné místo pro lidi v hmotné nouzi a registrované v evidenci nezaměstnaných,” dodal Masare. K zajištění bezplatného testování vyzýval podle něj vedení Prahy už v září zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě – Zelení a nezávislí).

„S panem Masarem jsme si psali a situaci jsme probrali, takže již vše ví. Informovala jsem ho o tom, že testování je v indikovaných případech propláceno z veřejného pojištění, takže tyto případy za nás řeší stát tam, kde to je potřeba. Tuto možnost mohou využít například i zmínění lidé registrovaní v evidenci nezaměstnaných,“ reagovala pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

„A pak jsou zde osoby bez pojištění, klienti azylových domů a podobné skupiny obyvatel, kteří nejsou na úřadu práce evidováni. Aby tito lidé nebyli z testování na covid automaticky vyloučeni, máme propracovaný systém spolupráce s krajskou hygienickou stanicí. Služby, které v této oblasti operují, postup znají. Pro tyto lidi funguje odběrové místo zřízené městskou poliklinikou ve Spálené ulici,“ dodala.

Na výzvu Zelených reagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Nezaměstnaní nebo lidé v hmotné nouzi jsou v převážné většině pojištěni, a proto mohou být testováni zdarma, obdrží-li žádanku od svého praktického lékaře či od krajské hygienické stanice. S žádankou mohou navštívit kterékoliv odběrové místo. Není tedy důvod tyto osoby segregovat na jedno vyčleněné odběrové místo, stejně jako nejsou do samostatných zdravotnických zařízení segregováni nezaměstnaní nebo osoby v hmotné nouzi v celém našem zdravotnictví,“ uvedl.

Kvůli prudkému nárůstu výskytu nákazy a zaplňování kapacit testování a laboratorního vyhodnocování hrozilo, že budou testy méně dostupné. Také z tohoto důvodu magistrát podle Hřiba zřizuje nová odběrová místa a vyvíjí snahu o další rozšiřování odběrových kapacit.

Na městském webu covid.praha.eu je přehled míst, kde je možné se objednat na nejbližší termín k odběru.


Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

Včera v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

Včera v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

Včera v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

1. března 2021 v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

1. března 2021 v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

1. března 2021 ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

Další články
Nahoru