dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Praha nebude usilovat o získání Kliniky, sociální centrum se změní na sídlo úředníků
Podporovatelé Kliniky na jednání pražského zastupitelstva. Foto: Anna Skálová

Praha nebude usilovat o získání Kliniky, sociální centrum se změní na sídlo úředníků

Zastupitelé na čtvrtečním jednání většinově nepodpořili požadavky petentů, kteří žádali, aby Praha usilovala o vlastnictví budovy v Jeseniově ulici na Žižkově, a to směnou za nějaký pozemek, který by naopak připadl státu. Petici podepsalo přes 2300 lidí. Za Kliniku se postavili jen zastupitelé Trojkoalice, pirátů a KSČM. Žádné usnesení k petici nebylo přijato.

Náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Vladimír Kremlík při jednání uvedl, že budova už nebude pod tímto úřadem, ale pod ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). To o objekt požádalo 17. března.

Vládní dislokační komise rozhodla o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV už minulý týden, a to s podmínkou, že objekt bude bez osob – míněno bez stávajícího protiprávního užívání. Do budovy by MPSV a Úřad práce měly přestěhovat své projektové zaměstnance.

Mluvčí Autonomního sociálního centra Klinika Jan Trnka na čtvrtečním zastupitelstvu uvedl, že Praha by měla uznat, že Klinika plní funkci bezprahového centra, za které město nic neplatí. Kliniku podpořili i další aktivisté. Byli by rádi, že pokud by Praha budovu vlastnila, následně by ji propůjčila Autonomnímu sociálnímu centru Klinika.

„Ministerstvo neuvedlo, k čemu tu budovu potřebují. Navíc by to mělo být až za dva roky, takže se pro nás nic nemění," řekl ČTK za kolektiv Kliniky Jakub Ort. Nevyloučil ani možnost, že se pokusí s ministerstvem jednat.

Zastupitelé ve čtvrtek diskutovali jen omezeně, Ondřej Martan (TOP 09) totiž v úvodu podal návrh na ukončení diskuse, do které se tak mohli zapojit jen ti, kteří už byli přihlášení. Zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) uvedl, že bez centra Klinika by stát musel platit ostrahu objektu, což by bylo asi 200 tisíc korun měsíčně. Proti Klinice se postavili hlavně zastupitelé ODS a TOP 09. Třeba Alexandr Bellu (ODS) uvedl, že Klinika diskreditovala občanský aktivismus.

Spor o squatting

Zaznělo i to, že například vozíčkáři by žádný objekt obsadit nemohli, a proto je obsazení Kliniky nespravedlivé, na to se z publika ozvala mladá žena na vozíčku, která uvedla, že se do aktivit Kliniky zapojuje.

Radní Jana Plamínková (Trojkoalice, STAN) řekla, že podporuje občanskou společnost, není jí ale blízký squatting, upřednostnila by, kdyby aktivistům z Kliniky byla pronajata nějaká budova města.

detsky-koutek-klinika-nahled

V Klinice je i dětský koutek

Marta Semelová (KSČM) uvedla, že squatteři upozorňují na to, že budovy v Praze chátrají, ocenila, že v rámci aktivit zadarmo pomáhají jiným. Ondřej Mirovský (Trojkoalice, SZ) řekl, že když zastupitelstvo pomohlo rozhodnutím o koupi Ďolíčku za 121 milion korun klubu Bohemians 1905, což podpořil, mělo by pomoci i Klinice – to by město skoro nic nestálo, šlo by o směnu.

Centrum Klinika je v budově od loňského března, předtím tři roky chátrala. Rok tam pobývalo na základě smlouvy o výpůjčce, která už skončila.  

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.


Autor: Anna Skálová, red
Další články
Nahoru