Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha nebude pro testování ve školách plošně využívat PCR metodu
Pilotní testování žáků ve školách proběhlo v šesté městské části na konci února. Foto: P6

Praha nebude pro testování ve školách plošně využívat PCR metodu

Pražský magistrát neplánuje při obnově výuky pro část žáků základních a mateřských škol příští týden využívat k jejich testování PCR testy, děti se budou testovat antigenními testy, které dodá stát. Novinářům to dnes řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti), podle něhož pro využití přesnějších PCR testů není v metropoli dostatečná laboratorní kapacita. Nevyloučil jejich výhledové nasazení ve speciálních školách. Návrat do škol se podle radního bude v metropoli týkat asi 70 000 dětí.

Praha 9 již avizovala, že se v mateřských a základních školách, které v metropoli zřizují městské části, bude snažit testovat PCR metodou a že o tom jedná s laboratořemi. Vedení Prahy dříve požadovalo nasazení PCR testů plošně, protože ze zkušebního testování vyplynulo, že jsou přesnější.

Podle Šimrala to však v současné době není prakticky možné. „Na to prostě kapacity pražských laboratoří nestačí," řekl. Dodal, že po vyhodnocení prvního týdne testování je možné, že město PCR metodu nasadí při testování ve speciálních školách.

Děti se budou testovat dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek. Dodávku prvních asi 500 000 sad pro antigenní testování již podle radního město od státu obdrželo a vydrží asi pět týdnů.

Do konce týdne by měla být dokončená jejich distribuce do jednotlivých zařízení. Šimral dodal, že děti mohou kromě testování na místě také přinést potvrzení o testu provedeném jinde.

Testovat se nebudou muset také děti, které budou mít doklad o prodělání covidu-19 v posledních třech měsících. Tyto dvě výjimky jsou jediné, pokud však jinak rodiče odmítnou nechat svoje dítě ve škole otestovat, ředitel je do školy nevpustí.

Pokud děti i přes možnost jít do školy zůstanou doma, nebudou mít školy povinnost jejich výuku zajistit, ale podle radního se o to v rámci možností pokusí.

S koncem nouzového stavu se změní i organizace výuky ve školách vyhrazených pro děti zdravotníků, hasičů, policistů a další zástupců důležitých profesí. Pro ty dosud byly otevřená zařízení speciálně určená magistrátem, ta však fungovala na základě nouzového stavu. Nyní ministerstvo zdravotnictví podle Šimrala vydalo opatření, které po jeho skončení stanoví, že děti budou chodit do svých kmenových škol a školek.

V případě základních škol se to bude týkat těch dětí, které mají zrovna v rámci cyklické výuky být doma – ve škole pro ně bude vyhrazená učebna s dohledem, kde se budou moci přihlásit k online výuce.

Z rozhodnutí vlády se v pondělí do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole.

Obnoví se praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách. Všechny školy, s výjimkou škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli epidemii covidu-19 zavřené od 1. března.


Autor: ČTK

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru