Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nebude pro testování ve školách plošně využívat PCR metodu
Pilotní testování žáků ve školách proběhlo v šesté městské části na konci února. Foto: P6

Praha nebude pro testování ve školách plošně využívat PCR metodu

Pražský magistrát neplánuje při obnově výuky pro část žáků základních a mateřských škol příští týden využívat k jejich testování PCR testy, děti se budou testovat antigenními testy, které dodá stát. Novinářům to dnes řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti), podle něhož pro využití přesnějších PCR testů není v metropoli dostatečná laboratorní kapacita. Nevyloučil jejich výhledové nasazení ve speciálních školách. Návrat do škol se podle radního bude v metropoli týkat asi 70 000 dětí.

Praha 9 již avizovala, že se v mateřských a základních školách, které v metropoli zřizují městské části, bude snažit testovat PCR metodou a že o tom jedná s laboratořemi. Vedení Prahy dříve požadovalo nasazení PCR testů plošně, protože ze zkušebního testování vyplynulo, že jsou přesnější.

Podle Šimrala to však v současné době není prakticky možné. „Na to prostě kapacity pražských laboratoří nestačí," řekl. Dodal, že po vyhodnocení prvního týdne testování je možné, že město PCR metodu nasadí při testování ve speciálních školách.

Děti se budou testovat dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek. Dodávku prvních asi 500 000 sad pro antigenní testování již podle radního město od státu obdrželo a vydrží asi pět týdnů.

Do konce týdne by měla být dokončená jejich distribuce do jednotlivých zařízení. Šimral dodal, že děti mohou kromě testování na místě také přinést potvrzení o testu provedeném jinde.

Testovat se nebudou muset také děti, které budou mít doklad o prodělání covidu-19 v posledních třech měsících. Tyto dvě výjimky jsou jediné, pokud však jinak rodiče odmítnou nechat svoje dítě ve škole otestovat, ředitel je do školy nevpustí.

Pokud děti i přes možnost jít do školy zůstanou doma, nebudou mít školy povinnost jejich výuku zajistit, ale podle radního se o to v rámci možností pokusí.

S koncem nouzového stavu se změní i organizace výuky ve školách vyhrazených pro děti zdravotníků, hasičů, policistů a další zástupců důležitých profesí. Pro ty dosud byly otevřená zařízení speciálně určená magistrátem, ta však fungovala na základě nouzového stavu. Nyní ministerstvo zdravotnictví podle Šimrala vydalo opatření, které po jeho skončení stanoví, že děti budou chodit do svých kmenových škol a školek.

V případě základních škol se to bude týkat těch dětí, které mají zrovna v rámci cyklické výuky být doma – ve škole pro ně bude vyhrazená učebna s dohledem, kde se budou moci přihlásit k online výuce.

Z rozhodnutí vlády se v pondělí do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole.

Obnoví se praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách. Všechny školy, s výjimkou škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli epidemii covidu-19 zavřené od 1. března.


Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

Včera v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

Včera v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

11. dubna 2021 v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Další články
Nahoru