dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Praha nebude od října povolovat reklamu větší než šest metrů čtverečních
Foto: archiv

Praha nebude od října povolovat reklamu větší než šest metrů čtverečních

Praha nebude od října ve městě povolovat reklamu a billboardy větší než šest metrů čtverečních, dosud byl maximální limit 12 metrů. Vyplývá to z nových stavebních předpisů, které nedávno schválila rada města. Vedení Prahy si od předpisů slibuje lepší vzhled a kultivaci města. Asociace venkovní reklamy (AVR) s tím ale nesouhlasí.

Pro provozovatele reklamních nosičů je opatření likvidační, řekl na dotaz ČTK prezident AVR Stanislav Lazar. Stavební předpisy stanovují pravidla pro reklamu v zastaveném území. Kromě reklamy řeší také umístění staveb, jejich výšku a objem. Věnují se ochraně přírody a výsadbě stromů.

Doposud platná vyhláška z roku 1999 byla podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) zastaralá a nevyhovující. „Praha nyní získává kvalitní stavební regulaci, která přibližuje město evropskému standardu výstavby s důrazem na kvalitu urbanistického uspořádání a kontext místa," uvedl nedávno primátor.

Provozovatelé reklamních nosičů ovšem se schváleným materiálem nesouhlasí. Lazar tvrdí, že o něm Praha s firmami nediskutovala. Majitelé reklamních zařízení přitom podle něj navrhovali regulaci, třeba co se týká vzdáleností mezi jednotlivými billboardy, a zákaz umisťování nosičů v určených lokalitách.

Lazar tvrdí, že by vedení města mělo bojovat hlavně s černou reklamou, která město hyzdí. V Praze se v posledních dnech také objevily desítky billboardů s nápisem „Pražane, i ty přicházíš o peníze" a odkazem na web www.okradenapraha.cz. Ty upozorňují na údajně nevýhodné smlouvy týkající se reklamy, které Praha v 90. letech uzavřela se společností JCDecaux.

Za iniciativou stojí firma BigBoard, která již minulý týden v tiskové zprávě uvedla, že nové stavební předpisy francouzskou firmu zvýhodňují a zajišťují jí exkluzivitu. Asociace venkovní reklamy se od iniciativy distancuje. „Stavební předpisy nikoho nezvýhodňují," tvrdí prezident AVR. Stejného názoru je i radní Lukáš Manhart (TOP 09). „Vyhláška je naprosto objektivní, nikomu žádnou exkluzivitu nezaručuje," řekl ČTK.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru