Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha nakoupí a nainstaluje do lamp 150 nabíječek pro elektromobily
Dobíjecí stanice u stožáru veřejného osvětlení na Vinohradech. Zdroj foto: THMP

Praha nakoupí a nainstaluje do lamp 150 nabíječek pro elektromobily

Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) nakupí a nainstaluje 150 nabíječek pro elektromobily do lamp, které už v minulosti pro ten účel upravila. Využije k tomu evropské dotace. ČTK to řekl ředitel společnost Tomáš Jílek. Město postupně modernizuje vybrané lampy pro instalaci nabíječek, první zkušebně umístila v roce 2022 na Vinohradech.

THMP na dodávku zařízení tento týden vypsaly tendr s předpokládanou hodnotou 15 milionů korun bez DPH. Většinu peněz podle Jílka plánuje město získat z evropských fondů a instalaci, která bude po modernizaci kabelů lamp poměrně jednoduchá, zajistí zaměstnanci firmy. Po dokončení soutěže tak umístění nabíječek zabere nižší jednotky měsíců, dodal.

Původní plán byl takový, že nabíječky na připravené lampy osadí jejich provozovatel, kterého město plánuje vybrat v koncesním řízení. Podle Jílka je řízení stále v přípravě, mezitím však byl vypsán dotační program, který může město na pořízení nabíječek využít.

„Přišlo nám líto nechat tu dotační výzvu bez povšimnutí," řekl ředitel. Dodal, že po případném vysoutěžení bude mít koncesionář na starosti i nabíječky, které nainstaluje město. Magistrát kromě lamp podle Jílka plánuje také instalace samostatně stojících elektronabíječek.

V Praze je zhruba 136 000 lamp veřejného osvětlení. Kvůli instalaci nabíjecích stanic je potřeba k lampám přivést nové kabely, které kapacitně zvládnou přivést energii pro lampu i nabíječku. Loni takto THMP podle dřívějších informací upravily 113 lamp, letos je v plánu dalších 239.

Nabíječkami město modernizované lampy osadilo zkušebně na Vinohradech, kde koncem roku 2022 městská firma umístila 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Podle Jílka jsou nabíječky velmi využívané. Město předpokládá, že počet elektromobilů v Praze se do roku 2030 zvýší až na 180.000 vozů, pro které bude potřeba vytvořit zhruba 4500 nabíjecích míst.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru