dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
19°C
Praha nahrazuje betonové zátarasy výsuvnými sloupky, první se objevily u synagog
Výsuvné sloupky v Maiselově ulici. Foto: P1

Praha nahrazuje betonové zátarasy výsuvnými sloupky, první se objevily u synagog

Na třech místech v centru Prahy se objevily výsuvné sloupky, které mají bránit teroristickým útokům. Dnes je představili zástupci Prahy 1 a magistrátu. Sloupky nahrazují dosud používané betonové zátarasy, které čelí kritice – podle řady lidí se do centra města nehodí a jsou nevkusné. Sloupky město zatím umístilo v blízkosti budov Židovské obce v Praze – v Maiselově, Břehové a Široké ulici, v budoucnu by měly přibýt další.

„Jsme hodnoceni jako 6. nejbezpečnější město na světě, ale nejdůležitějším kritériem samozřejmě je, jak se cítí sami lidé. Jsem proto ráda, že díky spolupráci mezi hl. m. Prahou a městskou části Praha 1 se povedlo realizovat toto unikátní bezpečnostní opatření a Praha je tak opět o něco bezpečnější místem pro život. Doufám, že se jedná o první vlaštovku a další obdobné projekty budou následovat,” doplňuje Adriana Krnáčová (ANO), primátorka hlavního města Prahy.

„Jsem rád, že za finanční podpory hl. m. Prahy mohla Praha 1 posunout úroveň bezpečnosti centra města opět o kus dál na úroveň světových metropolí. Chtěli jsme ukázat, že bezpečnostní opatření mohou být v lokalitě trvale a nemusí narušovat estetické vnímání historického centra, kde je systém ochrany velmi potřebný. Technicky jde o kombinaci pevných i výsuvných sloupků, které splňují vyšší bezpečnostní nároky, než současné mobilní řešení. Aktuálně dokončené řešení je prvním z těch, které jsou v centru města chystána. Další na řadě je Kampa, kde začne stavební činnost ještě letos, následovat bude komplexní ochrana širšího okolí Staroměstského náměstí, která bude kromě bezpečnosti řešit i významnou část narušování nočního klidu tím, že širší oblast v noci ponechá přístupnou jen rezidentům,“ uvedl místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Bezpečnostní sloupky jsou účinnou obranou před některými útoky, zejména při nájezdu vozidel na inkriminovaná místa. Centrum Prahy dosud chránily jen žlutočerné betonové zábrany. Ty se v Praze poprvé objevily na konci roku 2016. Tehdy je na popud policie instalovaly Pražské služby okolo vánočních tržišť v reakci na teroristický útok v Berlíně, kde do davu návštěvníků vánočního trhu vjel kamion. V září loňského roku se tyto betonové „city bloky“ na dobu neurčitou přemístily na Staroměstské náměstí při ústí Pařížské ulice. Podle bezpečnostních expertů jsou však zcela nevyhovující.

To potvrzují i slova Jana Munka, předsedy Židovské obce v Praze: „Bezpečnostní sloupky jsou jediným technickým prostředkem, který může efektivně snížit riziko útoku pomocí vozidla naloženého výbušninou a pomocí vozidla najíždějícího do lidí. Jsme velmi rádi, že se podařilo realizovat projekt instalace bezpečnostních sloupků v oblasti Maiselovy ulice, který jsme iniciovali už v roce 2002. V situaci, kdy jen za poslední necelé tři roky došlo v Evropě k mnoha fatálním útokům, u nichž byl použit jeden z uvedených způsobů, nemůže být o prospěšnosti tohoto projektu žádná pochybnost. Věříme, že díky němu se budou moci obyvatelé Prahy i turisté u nás cítit bezpečně.”

Přístup k ovládání sloupků bude mít pouze Policie ČR. Vysouvat se budou podle stupně ohrožení – od uzavření chodníků až po uzavření celé ulice. „Bezpečnost metropole a zejména jejího historického centra považujeme z hlediska ochrany takzvaných měkkých cílů za jednu z priorit. Dlouhodobě proto spolupracujeme jak s magistrátem, tak s první městskou částí a dalšími subjekty na technickém zabezpečení vytipovaných lokalit. Tyto technické prostředky jsou tak vedle pravidelných hlídek policistů a strážníků další významnou součástí bezpečnostních opatření v turisticky nejnavštěvovanější části Prahy,“ doplnil plukovník Petr Matějček, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

„Bezpečnost musí být pro každou samosprávu prioritou. Řešili jsme podobné bezpečnostní opatření jako Praha 1 kolem Lauderových škol na Vinohradech, které jsou také ve vlastnictví Židovské obce v Praze. Kolem školy dříve stávaly nevzhledné betonové panely, které pocitu bezpečí nijak nepomáhaly, ba naopak, a bezpečnostní služba školy je musela několikrát denně kontrolovat. Dlouhou dobu jsme bojovala za úpravu chodníku i silnice tak, aby se děti i pedagogové ve škole cítili bezpečně. Dnes je před školou otevřený prostor, nevzhledné panely zmizely a nahradily je sloupky. S ohledem na to, jak se to povedlo na dvojce (i když to také trvalo, TSK hledalo peníze, a ani památkářům se z počátku ten projekt nelíbil) i k mým dobrým vztahům se zástupci Židovské obce, kteří mě požádali o pomoc, jsem se ocitla v roli neformálního prostředníka mezi Židovskou obcí v Praze a samosprávou Prahy 1. Jsem moc ráda, že se vše podařilo a že pan místostarosta Prahy 1 Richard Bureš splnil úplně všechno, co slíbil, včetně termínu,“ uvedla starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS).

Podle ní se druhá městská část snaží za účelem zvyšování bezpečnosti navyšovat počet strážníků. „Nízká nezaměstnanost se projevuje i zde, máme podstav asi dvaceti strážníků. Naším záměrem je poskytnout více služebních bytů, aby měli lidé zájem u městské policie v Praze 2 pracovat. Podobně chceme zajistit více služebních bytů i pro učitele, abychom byli i v tomto oboru konkurenceschopní. Obrátili se na mne s prosbou samotní ředitelé škol, kteří mají nedostatek pedagogických pracovníků. Kvótu služebních bytů pro učitele navýšíme o deset,“ dodala Jana Černochová.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Dnes v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru