dnes
Středa - mlha
0°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Pražský magistrát nabídne státu, respektive Národní galerii k výměně či koupi městské pozemky v Nových Butovicích pro stavbu depozitáře této kulturní instituce. Nabídka pozemku je součástí návrhu memoranda mezi Prahou a státem, které hlavní město vypracovalo a zaslalo premiéru Andreji Babišovi (ANO). Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli představitelé města.

O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti jako depozitář slouží.

Státní pozemek vytipovaný pro stavbu depozitáře obklopují městské parcely. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by scelením pozemků vznikl dostatečně velký prostor pro stavbu depozitáře. Pozemky se nacházejí v sousedství nákupního centra v Butovicích.

„Panuje shoda, že to místo je třeba předělat. Moderní depozitáře už nejsou kisny se skladem, ale mají i výstavní prostory, kde jsou například dočasné výstavy obrazů, které byly galerií zrovna nakoupeny, nebo kavárny," řekl Hlaváček.

S galerií podle náměstka hlavní město již spolupracuje. Pomáhá jí například v přístupu k územnímu plánu. „Galerie není investor, který by se v tom denně pohyboval," řekl Hlaváček.

Nabídka na vyřešení majetkových práv v Butovicích je součástí memoranda o spolupráci v oblasti majetku a územního plánování. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že snahou Prahy je jednat věcně a bez emocí.

„První vstřícný krok jsme udělali, je to krok s pozemkem pro depozitář Národní galerie. Míč je nyní na straně státu. Chtěl bych tímto vyzvat pana premiéra, aby s námi spolupracoval," řekl Hřib.

Strany by podpisem dokumentu deklarovaly vůli změnit způsob oceňování majetku, kdy stát jej nabývá za cenu administrativní, ale převádí za cenu obvyklou. Praze to komplikuje situaci v případě směn.

V memorandu zástupci města navrhují rovněž společnou snahu právně zakotvit pravidlo, aby majetek stát v případě prodeje nejdříve nabídl dané obci, teprve poté by jej nabízel třetí straně.

Dokument vyjmenovává rovněž projekty, na kterých by město a stát měly spolupracovat. Mezi nimi je rozvoj Letňaň a vybudování nemocnice v této lokalitě, stavba významné dopravní infrastruktury, jako jsou silniční okruhy, nebo stavba nové koncertní síně. Město chce spolupracovat také při hledání místa pro novou budovu Národní knihovny.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Dnes ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru