Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - prehanky-dest 23°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Pražský magistrát nabídne státu, respektive Národní galerii k výměně či koupi městské pozemky v Nových Butovicích pro stavbu depozitáře této kulturní instituce. Nabídka pozemku je součástí návrhu memoranda mezi Prahou a státem, které hlavní město vypracovalo a zaslalo premiéru Andreji Babišovi (ANO). Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli představitelé města.

O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti jako depozitář slouží.

Státní pozemek vytipovaný pro stavbu depozitáře obklopují městské parcely. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by scelením pozemků vznikl dostatečně velký prostor pro stavbu depozitáře. Pozemky se nacházejí v sousedství nákupního centra v Butovicích.

„Panuje shoda, že to místo je třeba předělat. Moderní depozitáře už nejsou kisny se skladem, ale mají i výstavní prostory, kde jsou například dočasné výstavy obrazů, které byly galerií zrovna nakoupeny, nebo kavárny," řekl Hlaváček.

S galerií podle náměstka hlavní město již spolupracuje. Pomáhá jí například v přístupu k územnímu plánu. „Galerie není investor, který by se v tom denně pohyboval," řekl Hlaváček.

Nabídka na vyřešení majetkových práv v Butovicích je součástí memoranda o spolupráci v oblasti majetku a územního plánování. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že snahou Prahy je jednat věcně a bez emocí.

„První vstřícný krok jsme udělali, je to krok s pozemkem pro depozitář Národní galerie. Míč je nyní na straně státu. Chtěl bych tímto vyzvat pana premiéra, aby s námi spolupracoval," řekl Hřib.

Strany by podpisem dokumentu deklarovaly vůli změnit způsob oceňování majetku, kdy stát jej nabývá za cenu administrativní, ale převádí za cenu obvyklou. Praze to komplikuje situaci v případě směn.

V memorandu zástupci města navrhují rovněž společnou snahu právně zakotvit pravidlo, aby majetek stát v případě prodeje nejdříve nabídl dané obci, teprve poté by jej nabízel třetí straně.

Dokument vyjmenovává rovněž projekty, na kterých by město a stát měly spolupracovat. Mezi nimi je rozvoj Letňaň a vybudování nemocnice v této lokalitě, stavba významné dopravní infrastruktury, jako jsou silniční okruhy, nebo stavba nové koncertní síně. Město chce spolupracovat také při hledání místa pro novou budovu Národní knihovny.


Happening na podporu městské zeleně

Dnes v 09:36

Piráti v pondělí ve Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů. Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima.

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

20. června 2021 ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

20. června 2021 ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Další články
Nahoru