dnes
Čtvrtek - oblacno
14°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
15°C
Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Praha nabídla státu pozemky pro stavbu depozitáře Národní galerie

Pražský magistrát nabídne státu, respektive Národní galerii k výměně či koupi městské pozemky v Nových Butovicích pro stavbu depozitáře této kulturní instituce. Nabídka pozemku je součástí návrhu memoranda mezi Prahou a státem, které hlavní město vypracovalo a zaslalo premiéru Andreji Babišovi (ANO). Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli představitelé města.

O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti jako depozitář slouží.

Státní pozemek vytipovaný pro stavbu depozitáře obklopují městské parcely. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by scelením pozemků vznikl dostatečně velký prostor pro stavbu depozitáře. Pozemky se nacházejí v sousedství nákupního centra v Butovicích.

„Panuje shoda, že to místo je třeba předělat. Moderní depozitáře už nejsou kisny se skladem, ale mají i výstavní prostory, kde jsou například dočasné výstavy obrazů, které byly galerií zrovna nakoupeny, nebo kavárny," řekl Hlaváček.

S galerií podle náměstka hlavní město již spolupracuje. Pomáhá jí například v přístupu k územnímu plánu. „Galerie není investor, který by se v tom denně pohyboval," řekl Hlaváček.

Nabídka na vyřešení majetkových práv v Butovicích je součástí memoranda o spolupráci v oblasti majetku a územního plánování. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že snahou Prahy je jednat věcně a bez emocí.

„První vstřícný krok jsme udělali, je to krok s pozemkem pro depozitář Národní galerie. Míč je nyní na straně státu. Chtěl bych tímto vyzvat pana premiéra, aby s námi spolupracoval," řekl Hřib.

Strany by podpisem dokumentu deklarovaly vůli změnit způsob oceňování majetku, kdy stát jej nabývá za cenu administrativní, ale převádí za cenu obvyklou. Praze to komplikuje situaci v případě směn.

V memorandu zástupci města navrhují rovněž společnou snahu právně zakotvit pravidlo, aby majetek stát v případě prodeje nejdříve nabídl dané obci, teprve poté by jej nabízel třetí straně.

Dokument vyjmenovává rovněž projekty, na kterých by město a stát měly spolupracovat. Mezi nimi je rozvoj Letňaň a vybudování nemocnice v této lokalitě, stavba významné dopravní infrastruktury, jako jsou silniční okruhy, nebo stavba nové koncertní síně. Město chce spolupracovat také při hledání místa pro novou budovu Národní knihovny.


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

Dnes v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

Včera v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

Včera v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

Včera v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Další články
Nahoru