Dnes Sobota - skorojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha na podzim předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu
Proti současnému územnímu plánu ten metropolitní řeší například výškovou regulaci. Foto: JP

Praha na podzim předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu

Pražský magistrát letos v říjnu, či v listopadu předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu, v němž se vypořádal s předloženými připomínkami. Harmonogram dalšího postupu pro jeho tvorbu bude hotov letos v únoru. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Oproti současnému návrhu nového Metropolitního plánu například stanovuje výškovou regulaci zástavby. Pro město jej vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Platit by měl začít od 1. ledna 2023. Současný plán byl schválen v roce 1999.

Připomínky k návrhu Metropolitního plánu mohli dávat jak obyvatelé, tak například jednotlivé radnice či dotčené orgány. „V březnu bychom měli prezentaci pro městské části o charakteru toho vypořádání. A někdy plus minus říjen listopad bychom měli předložit plán po vypořádání do takzvaného veřejného projednání," řekl Hlaváček.

Přesný harmonogram přípravy Metropolitního plánu bude ještě dodělán a upraven. Představen by měl být podle náměstka na jednání magistrátního výboru pro územní rozvoj letos v únoru.

Podle představ města a IPR měl začít plán platit od začátku roku 2023. Tento termín se pravděpodobně nestihne. Projednávání plánu zkomplikovala například pandemie koronaviru. „Předpokládám, že to zpoždění nebude nijak drasticky velké. Nyní na tom harmonogramu děláme," řekl Hlaváček.

Plán je jedním z dokumentů, který určuje výstavbu v Praze. Oproti současnému územnímu plánu ten metropolitní řeší například výškovou regulaci. Rovněž nebere v potaz pouze funkční využití území, ale hledí také na charakter území a městské čtvrti, tedy jak třeba vypadá. Nejedná se jen o monofunkční plochy, ale důraz je kladen strukturu města.

Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli nimž mimo jiné skončil dočasně také jeho hlavní autor, architekt Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení vrátil.

Příprava však nabrala zpoždění. Původně měl platit už od roku 2020, Sněmovna lhůtu prodloužila o tři roky. Příprava plánu začala v období vlády primátora Tomáše Hudečka (bezp., tehdy TOP 09).


Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

24. února 2021 v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Další články
Nahoru