Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha na podzim předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu
Proti současnému územnímu plánu ten metropolitní řeší například výškovou regulaci. Foto: JP

Praha na podzim předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu

Pražský magistrát letos v říjnu, či v listopadu předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu, v němž se vypořádal s předloženými připomínkami. Harmonogram dalšího postupu pro jeho tvorbu bude hotov letos v únoru. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Oproti současnému návrhu nového Metropolitního plánu například stanovuje výškovou regulaci zástavby. Pro město jej vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Platit by měl začít od 1. ledna 2023. Současný plán byl schválen v roce 1999.

Připomínky k návrhu Metropolitního plánu mohli dávat jak obyvatelé, tak například jednotlivé radnice či dotčené orgány. „V březnu bychom měli prezentaci pro městské části o charakteru toho vypořádání. A někdy plus minus říjen listopad bychom měli předložit plán po vypořádání do takzvaného veřejného projednání," řekl Hlaváček.

Přesný harmonogram přípravy Metropolitního plánu bude ještě dodělán a upraven. Představen by měl být podle náměstka na jednání magistrátního výboru pro územní rozvoj letos v únoru.

Podle představ města a IPR měl začít plán platit od začátku roku 2023. Tento termín se pravděpodobně nestihne. Projednávání plánu zkomplikovala například pandemie koronaviru. „Předpokládám, že to zpoždění nebude nijak drasticky velké. Nyní na tom harmonogramu děláme," řekl Hlaváček.

Plán je jedním z dokumentů, který určuje výstavbu v Praze. Oproti současnému územnímu plánu ten metropolitní řeší například výškovou regulaci. Rovněž nebere v potaz pouze funkční využití území, ale hledí také na charakter území a městské čtvrti, tedy jak třeba vypadá. Nejedná se jen o monofunkční plochy, ale důraz je kladen strukturu města.

Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli nimž mimo jiné skončil dočasně také jeho hlavní autor, architekt Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení vrátil.

Příprava však nabrala zpoždění. Původně měl platit už od roku 2020, Sněmovna lhůtu prodloužila o tři roky. Příprava plánu začala v období vlády primátora Tomáše Hudečka (bezp., tehdy TOP 09).


Autor: ČTK

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru