Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli
Ilustrační foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli

Praha musí získat do stoprocentního vlastnictví energetické a další infrastrukturní firmy, aby mohla kontrolovat ceny komodit pro Pražany a zajistit jejich zlevnění. Novinářům to dnes řekl Milan Urban (SPD), který je lídrem společné kandidátky SPD, Trikolory a Hnutí PES do komunálních voleb v metropoli. Pražská plynárenská a Pražská energetika (PRE) by podle něj měly kupovat energie přímo od výrobců, a nikoliv přes energetické burzy.

Město nyní stoprocentně vlastní Pražskou plynárenskou a drží 51 procent akcií ve firmě Pražská energetika Holding, která je majoritním akcionářem PRE. Podle Urbana by měl magistrát usilovat o úplné ovládnutí PRE a také Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

V těch nyní vlastní 49 procent akcií a má opci na odkup zbylého podílu od společnosti Veolia po roce 2028, kdy firmě skončí smlouva na pronájem pražské vodohospodářské infrastruktury.

Urban dodal, že v případě energií by mělo vedení města uložit firmám, aby nakupovaly elektřinu přímo od výrobců, a nikoliv na burze. U městem stoprocentně ovládané Pražské plynárenské by to bylo možné už nyní, dodal.

„Přímým nákupem elektřiny nebo plynu můžeme srazit ceny až na třetinu spotové ceny, za kterou jsou dané energie prodávány na burze," řekl.

V případě elektřiny by podle Urbana mohla PRE nakupovat přímo od firmy ČEZ, která podle něj nemá žádný důvod prodávat elektřinu na burze a může uzavírat přímé dvojstranné kontrakty s tuzemskými i zahraničními odběrateli.

Vláda se pak podle něj může s firmou, kterou většinově ovládá stát, domluvit na nastavení cen.

U plynu by se nabízel nákup z Ruska, ale nakupovat by podle Urbana šlo i jinde. „Není jenom Rusko, které produkuje plyn, můžeme jednat s kýmkoliv. Když se rada hlavního města a zastupitelstvo usnesou, tak bude ustavený tým, který začne vyjednávat a zjistíme, jaké jsou podmínky, za kolik, kde a s kým," řekl. Dodal, že hlavním cílem by mělo být vyhnout se burze a na ní tvořeným spotovým cenám.

„Tam to všechno naskakuje, protože tam je řada lidí v zástupu, každý z toho chce mít nějaký zisk a pak se to naskládá do násobků ceny," uvedl.

Výzvu podle Urbana podpořila expertní skupina Energie není luxusní zboží, ve které podle jejího webu zasedají Alena Vitásková, Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Pavel Janeček, Hynek Beran a JIří Chvojka.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru