Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli
Ilustrační foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli

Praha musí získat do stoprocentního vlastnictví energetické a další infrastrukturní firmy, aby mohla kontrolovat ceny komodit pro Pražany a zajistit jejich zlevnění. Novinářům to dnes řekl Milan Urban (SPD), který je lídrem společné kandidátky SPD, Trikolory a Hnutí PES do komunálních voleb v metropoli. Pražská plynárenská a Pražská energetika (PRE) by podle něj měly kupovat energie přímo od výrobců, a nikoliv přes energetické burzy.

Město nyní stoprocentně vlastní Pražskou plynárenskou a drží 51 procent akcií ve firmě Pražská energetika Holding, která je majoritním akcionářem PRE. Podle Urbana by měl magistrát usilovat o úplné ovládnutí PRE a také Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

V těch nyní vlastní 49 procent akcií a má opci na odkup zbylého podílu od společnosti Veolia po roce 2028, kdy firmě skončí smlouva na pronájem pražské vodohospodářské infrastruktury.

Urban dodal, že v případě energií by mělo vedení města uložit firmám, aby nakupovaly elektřinu přímo od výrobců, a nikoliv na burze. U městem stoprocentně ovládané Pražské plynárenské by to bylo možné už nyní, dodal.

„Přímým nákupem elektřiny nebo plynu můžeme srazit ceny až na třetinu spotové ceny, za kterou jsou dané energie prodávány na burze," řekl.

V případě elektřiny by podle Urbana mohla PRE nakupovat přímo od firmy ČEZ, která podle něj nemá žádný důvod prodávat elektřinu na burze a může uzavírat přímé dvojstranné kontrakty s tuzemskými i zahraničními odběrateli.

Vláda se pak podle něj může s firmou, kterou většinově ovládá stát, domluvit na nastavení cen.

U plynu by se nabízel nákup z Ruska, ale nakupovat by podle Urbana šlo i jinde. „Není jenom Rusko, které produkuje plyn, můžeme jednat s kýmkoliv. Když se rada hlavního města a zastupitelstvo usnesou, tak bude ustavený tým, který začne vyjednávat a zjistíme, jaké jsou podmínky, za kolik, kde a s kým," řekl. Dodal, že hlavním cílem by mělo být vyhnout se burze a na ní tvořeným spotovým cenám.

„Tam to všechno naskakuje, protože tam je řada lidí v zástupu, každý z toho chce mít nějaký zisk a pak se to naskládá do násobků ceny," uvedl.

Výzvu podle Urbana podpořila expertní skupina Energie není luxusní zboží, ve které podle jejího webu zasedají Alena Vitásková, Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Pavel Janeček, Hynek Beran a JIří Chvojka.


Autor: ČTK

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

Další články
Nahoru