Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli
Ilustrační foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha musí stoprocentně vlastnit energetické firmy, tvrdí lídr SPD v metropoli

Praha musí získat do stoprocentního vlastnictví energetické a další infrastrukturní firmy, aby mohla kontrolovat ceny komodit pro Pražany a zajistit jejich zlevnění. Novinářům to dnes řekl Milan Urban (SPD), který je lídrem společné kandidátky SPD, Trikolory a Hnutí PES do komunálních voleb v metropoli. Pražská plynárenská a Pražská energetika (PRE) by podle něj měly kupovat energie přímo od výrobců, a nikoliv přes energetické burzy.

Město nyní stoprocentně vlastní Pražskou plynárenskou a drží 51 procent akcií ve firmě Pražská energetika Holding, která je majoritním akcionářem PRE. Podle Urbana by měl magistrát usilovat o úplné ovládnutí PRE a také Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

V těch nyní vlastní 49 procent akcií a má opci na odkup zbylého podílu od společnosti Veolia po roce 2028, kdy firmě skončí smlouva na pronájem pražské vodohospodářské infrastruktury.

Urban dodal, že v případě energií by mělo vedení města uložit firmám, aby nakupovaly elektřinu přímo od výrobců, a nikoliv na burze. U městem stoprocentně ovládané Pražské plynárenské by to bylo možné už nyní, dodal.

„Přímým nákupem elektřiny nebo plynu můžeme srazit ceny až na třetinu spotové ceny, za kterou jsou dané energie prodávány na burze," řekl.

V případě elektřiny by podle Urbana mohla PRE nakupovat přímo od firmy ČEZ, která podle něj nemá žádný důvod prodávat elektřinu na burze a může uzavírat přímé dvojstranné kontrakty s tuzemskými i zahraničními odběrateli.

Vláda se pak podle něj může s firmou, kterou většinově ovládá stát, domluvit na nastavení cen.

U plynu by se nabízel nákup z Ruska, ale nakupovat by podle Urbana šlo i jinde. „Není jenom Rusko, které produkuje plyn, můžeme jednat s kýmkoliv. Když se rada hlavního města a zastupitelstvo usnesou, tak bude ustavený tým, který začne vyjednávat a zjistíme, jaké jsou podmínky, za kolik, kde a s kým," řekl. Dodal, že hlavním cílem by mělo být vyhnout se burze a na ní tvořeným spotovým cenám.

„Tam to všechno naskakuje, protože tam je řada lidí v zástupu, každý z toho chce mít nějaký zisk a pak se to naskládá do násobků ceny," uvedl.

Výzvu podle Urbana podpořila expertní skupina Energie není luxusní zboží, ve které podle jejího webu zasedají Alena Vitásková, Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Pavel Janeček, Hynek Beran a JIří Chvojka.


Autor: ČTK

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru