Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Politika

Praha možná obnoví partnerství s Moskvou a Petrohradem

O revokaci usnesení a obnovu historicky tradičních partnerských vztahů s městy Ruské federace Moskvou a Petrohradem požádala v interpelaci předsedkyně Institutu slovanských strategických studií Radka Zemanová-Kopecká. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že Rada hlavního města Prahy se revokací usnesení bude zabývat.

Praha pozastavila partnerství s Moskvou a Petrohradem v září letošního roku. Vedení Prahy tak reagovalo na postoj Ruska vůči Ukrajině. Hudeček tehdy vyzval další města, aby Prahu v tomto kroku následovala. Petrohrad označil zrušení za nepřátelské gesto. Moskva byla partnerským městem Prahy od roku 1995 (v samostatné ČR). V roce 2000 obě města uzavřela dohodu o přátelských vztazích a spolupráci.

„Minulá Rada rozhodla o pozastavení partnerství mezi Prahou a ruskými městy Moskva a Sankt Petěrburg. Nesmyslně to přitom bývalý primátor Hudeček zdůvodňoval agresivní imperiální politikou Kremlu na východě Ukrajiny. Vliv Ruska tam totiž nebyl dosud prokázán žádnými důvěryhodnými zdroji,“ uvedla Radka Zemanová-Kopecká, která interpelaci přednesla i s pověřením od Světové Rady Rusínů Podkarpatské Ukrajiny.

Tehdejší primátor Hudeček v září obhajoval postoj města takto: „Svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy. Zůstáváme přáteli s ruskými lidmi, odmítáme však imperiální politiku Kremlu. V ruském politickém systému navíc města nejsou skutečně samosprávnými orgány, které by na politice vlády byly nezávislé.“

„Ani Krym ovšem nebyl násilně anektován, jak tvrdil pan Hudeček, ale bylo to rozhodnutí drtivé většiny obyvatel Krymu. Porušení mezinárodního práva? Ano. Násilná anexe? Nikoli. Proto mírní svou rétoriku i Evropa, zatímco vedení Prahy bylo opět papežštější než papež, ke škodě Prahy i celé země,“ řekla Radka Zemanová-Kopecká.

Podle ní je v každém konfliktu mimořádně důležité udržovat dialog. „A chceme-li skutečně kladně ovlivnit situaci na Ukrajině, musíme dialog i s Ruskem podporovat, ne ho odmítat,“ uvedla. Připomněla, že partnerství s Moskvou bylo uzavřeno už v 30. letech minulého století. „Neznám případ jiné evropské metropole, která by jednostranně sáhla k podobnému kroku,“ řekla.

„Postoj bývalé Rady navíc zjevně neinspiroval ani ostatní evropská města. Naopak. Když se Paříži nedostávalo prostředků na vánoční strom, navzdory tahanicím o Mistraly přijala dar partnerské Moskvy a umístila strom na náměstí před chrámem Notre-Dame. A nezaznamenala jsem žádné protesty ostatních evropských měst,“ uvedla Zemanová-Kopecká.

„Praha má navíc, jako metropole, odpovědnost vůči celé naší zemi. Exprimátor tvrdil, že prý komerčních aktivit se toto rozhodnutí radních nijak nedotkne. Arogantní výrok, ignorující zaručenou reakci ruské strany. Jen turistický ruch poškodila minulá radnice o 30 %, a to číslo bude stoupat,“ řekla.

S tím, že do turistického ruchu plyne do české státní kasy 90 až 100 miliard korun, přičemž 30% úbytek, který může činit až 30 miliard korun, je znát. „Stále se mluví o tom, na co je třeba peněz z hazardu. A tyto peníze leží na zemi,“ dodala.

Primátorka Krnáčová odpověděla, že Rada hlavního města Prahy „ráda usnesení přehodnotí a brzy předloží nové usnesení, které bude mít odlišný charakter“. „Budeme iniciovat diskusi a o výsledku informovat,“ dodala primátorka.


Autor: Redakce
Další články
Nahoru