Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha možná napumpuje další desítky milionů korun do Šlechtovy restaurace
Oprava památky začala před pěti lety. Foto: prague.eu

Praha možná napumpuje další desítky milionů korun do Šlechtovy restaurace

Vedení hlavního města bude v dalších týdnech rozhodovat o tom, zda investuje dalších 90 až 100 milionů korun do vybavení Šlechtovy restaurace ve Stromovce. ČTK to řekl nový radní pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). V úvahu podle něj připadá i možnost, že by vybavení zaplatil budoucí provozovatel restaurace. Oprava památky začala na přelomu let 2017 a 2018 a hlavní sál byl hotov v polovině roku 2021, stále však není dokončena restaurace a obnovena přilehlá zahrada Kaštanka.

Správu Šlechtovy restaurace má na starosti městská příspěvková organizace Obecní dům, Pospíšil řekl, že se chce v dalších týdnech setkat s jejími zástupci a požadavek na další investice probrat. „Budeme analyzovat, nakolik je takto významné navýšení nákladů nutné," řekl radní.

Dodal, že investici do gastronomického zázemí pro restauraci by na základě podmínek pronájmu mohl zaplatit i její budoucí provozovatel. K diskusi je podle něj i to, jestli je nutné vybudovat kromě restaurace také kavárnu v druhém patře budovy. Rozhodnutí o dalším postupu by radní chtěl učinit do měsíce, v případě dalších investic by bylo nutné náklady doplnit do rozpočtu.

První část rekonstrukce památkově chráněné budovy se týkala samotné historické budovy včetně obnovy fasád a restaurace původních štuků, maleb nebo grotty s kamennou kašnou. Za tyto práce podle dřívějších informací hlavní město zaplatilo 160,9 milionu korun s DPH, což bylo o asi 38 milionů více než původně dohodnutá cena.

Samostatnou kapitolou je sousední Kaštanka, kde město nechalo kvůli špatnému stavu pokácet původní kaštany a plánuje je nahradit novými stromy. Podle věstníku veřejných zakázek nyní magistrát vysoutěžil firmu CETUS PLUS, která asi za 7,5 milionu korun zajistí výstavbu nové opěrné zdi a vybudování inženýrských sítí pro pro napojení budoucího WC u objektu restaurace.

Památkově chráněná budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace zde byla od 19. století. Jméno budova nese po Antonínu Šlechtovi, za kterého fungovala do druhé světové války.

Následně byla znárodněna a v 60. letech kvůli havarijnímu stavu zrušena. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru