dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Praha možná daruje tramvaje přímořskému městu na východě Ukrajiny
Tramvaje typu T3 jezdí v Praze už desítky let. Foto: archiv

Praha možná daruje tramvaje přímořskému městu na východě Ukrajiny

Praha možná daruje několik vyřazených tramvají typu T3 ukrajinskému Mariupolu. Se záměrem souhlasilo představenstvo pražského dopravního podniku. O kolik tramvají a jakou finanční hodnotu daru by mělo jít, zatím není jasné. Vedení firmy si nechá připravit podklady.

„Dopravní podnik je připraven vést jednání o konečném počtu darovaných tramvají a o technickém provedení," řekl mluvčí Jiří Štábl. Diskusi podle něj vyvolal europoslanec Pavel Svoboda, který o darování tramvají požádal.

Svoboda, který Mariupol letos v létě navštívil, po návštěvě řekl, že město potřebuje pomoc. „Je obležené a nikdo nechce dávat peníze a prostředky do města, které zítra může být v ruských rukou. Jenomže solidarita vůči němu je třeba. Potřebuje zlepšovat infrastrukturu, potřebuje třeba i naše použité tramvaje. Potřebují kde co," uvedl.

Pražský dopravní podnik, který je největší městskou společností v ČR, už dříve prodával nepoužité tramvaje T3. Většina mířila do Ruska a na Ukrajinu, v roce 2008 dokonce do severokorejského Pchjongjangu. Částky za každou prodanou tramvaj se pohybovaly v desítkách tisíc korun. V roce 2012 podnik za 54 vyřazených tramvají získal osm milionů korun.

Podnik má ve vozovém parku přes 900 tramvají, většinu z nich tvoří právě typické červené vozy T3 a jejich různé modifikace. Už několik let firma nakupuje nízkopodlažní vozy 15T Forcity od Škody Transportation. Za 250 tramvají by měl zaplatit celkem asi 19 miliard korun.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru