Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami

Knižní novinkou nakladatelství Cattacan je publikace s názvem Praha mosty spojená, jejímž autoři jsou Vladislav Dudák a Vít Rýpar.

praha-mosty-spojena Dějiny mostů jsou součástí historie města, jeho obyvatel, jeho správy. Je to kronika střetů koncepcí, odborných i politických rozhodnutí, vážení alternativ a někdy i osobních sporů a soukromých zájmů. Často jde o drama výbušné, někdy však s rysy hořké komedie, jindy bezelstně úsměvné a protkané dobovými kuriozitami.

Bohatě ilustrovaná kniha Praha mosty spojená seznamuje s plánováním, stavbou, uměleckou výzdobou a historií velkých a řady malých pražských mostů, současných i zaniklých.

Nabízí ale více. Je zaměřena i na širší kontext mostních staveb a jejich předmostí. Na to, jak se mosty promítaly a promítají do života velkoměsta. Líčí, jak si Praha „své mosty“ prosazuje a jak její mosty naopak Prahu mění.

Zajímavosti z knihy:

Karlův most

Na jaře roku 1588 se na Karlově mostě objevil medvěd, procházel se po něm sem a tam a zcela jej opanoval. Zjistilo se, že patřil arcibiskupovi Martinu Medkovi a utekl z výběhu u křižovnického kláštera. Odchycen byl až na opačném břehu u kostela sv. Tomáše.

Řetězový most císaře Františka I.

Problémem byl dřevěný povrch mostovky, neboť kopyta koní jej trhala na třísky, čímž se zvyšovalo nebezpečí požáru z odhozených oharků doutníků. Proto bylo 15. 5. 1847 přikázáno, aby kuřáci házeli nedopalky nikoli na mostovku, ale rovnou do Vltavy. Jelikož však příkazu nebylo dbáno a mostovka několikrát vzplála, bylo kouření na mostě 6. června 1847 zcela zakázáno.

Jateční most:

Byl předchůdcem Hlávkova mostu. Dřevěné provizorium znamenalo velký přínos především pro Ústřední jatka v Holešovicích. Z těšnovského nádraží byla stáda jatečního skotu hnána přímo na most, z něho na Bubenské nábřeží a dále do jatek. A opačným směrem byla z jatek Praha zásobována zpracovaným masem.

Jiráskův most

Přesto, že tramvaje přes Jiráskův most navzdory položeným kolejím nikdy nejezdily (zato přes něj jezdila jediná trolejbusová linka v Praze, která propojovala oba břehy), souvisí jeho stavba s jednou pražskou tramvajovou raritou, a to s tramvajovou tratí s nejkratším fungováním. Ta vedla tehdejší Podskalskou (dnes Gorazdovou) ulicí jako provizorní v době stavby předmostí a tramvaje po ní jezdily pouhých 21 dní –  od 14. května do 3. června 1932.

Nuselský most

K pozoruhodnostem Nuselského mostu patří bezesporu militární průběh jeho zkoušek. První – statické (s využitím 66 tanků) – proběhly ještě na hrubé stavbě na počátku roku 1970. Druhé – dynamické (s využitím impulsních raketových motorů) – se uskutečnily na již otevřeném mostě v dubnu 1974 před zahájením provozu metra.

Knihu Praha mosty spojená si můžete koupit zde.

O autorech

Vladislav Dudák, filosof, historik a učitel. Kromě filosofie se dlouhodobě zabývá historií a památkami Prahy. Je mj. autorem a spoluautorem středoškolských a vysokoškolských učebnic a dvousvazkové Encyklopedie světové architektury. O Praze napsal například publikaci o vztahu města a Vltavy Prahou po Vltavě a netradičního průvodce Pražský poutník aneb Prahou ze všech stran. Za editorskou práci byl oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond, nominován s kolektivem na Magnesia litera.

Vít Rýpar, architekt, učitel, doktorand na Fakultě architektury pražské techniky. Spolupracovník na výzkumných projektech souvisejících s urbanismem a kulturními hodnotami měst a venkova (na ČVUT a IPR Praha). Spoluautor mnoha soutěžních návrhů, i několika oceněných (náměstí, náves a hřbitov), zatím nerealizovaných. Při studiu projektoval dřevostavby, od dokončení školy se věnuje projektům na pomezí architektury a urbanismu.


Autor: TZ, red

Shari Lapena: Manželé odvedle

Dnes v 11:51

Nikdy nevíte, co se děje na opačné straně zdi. Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme...

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

Včera v 07:30

V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od...

3KinoFest jako středoevropský Sundance? Proč ne

27. listopadu 2021 v 15:11

Letošní dramaturgie nedávno zakončeného 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další...

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Praha 11 zve na výstavu Fragmenty

18. listopadu 2021 v 08:59

Výstavu Fragmenty fotografa Carlose Sardá Vidala najdete až do konce roku v Komunitním centru Matky Terezy.

Tóny nad městy zazní v Praze 5

17. listopadu 2021 v 11:02

Koncert je součástí dvacátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. Mimořádný zážitek slibuje závěrečný koncert festivalu, který ve středu 24. listopadu od 18 hodin v obřadní síni MČ Prahy 5, Stroupežnického 493.

Praha 15 zve na Hostivařský Session

17. listopadu 2021 v 09:40

Hostivařský Session se koná ve čtvrtek 18. listopadu. Vstup zdarma.

Prahu rozpálí temperament španělského flamenka

17. listopadu 2021 v 08:31

Od 24. do 28. listopadu se jako hlavní hvězdy festivalu Den flamenka neboli Día del Flamenco představí špičkový tanečník mladé generace Ivan Vargas, jenž nás se svými muzikanty pozve do rodné Granady, španělská tanečnice Virginia Delgado s premiérou nového programu s názvem Zahrada či vynikající...

FOK představí dětem Beethovena v pořadu Orchestr na dotek

17. listopadu 2021 v 08:26

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK chystá druhý koncert z rodinné řady Orchestr na dotek. Tentokrát se děti hravým způsobem seznámí s Ludwigem van Beethovenem.

Další články
Nahoru