Dnes Středa - polojasno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami

Knižní novinkou nakladatelství Cattacan je publikace s názvem Praha mosty spojená, jejímž autoři jsou Vladislav Dudák a Vít Rýpar.

praha-mosty-spojena Dějiny mostů jsou součástí historie města, jeho obyvatel, jeho správy. Je to kronika střetů koncepcí, odborných i politických rozhodnutí, vážení alternativ a někdy i osobních sporů a soukromých zájmů. Často jde o drama výbušné, někdy však s rysy hořké komedie, jindy bezelstně úsměvné a protkané dobovými kuriozitami.

Bohatě ilustrovaná kniha Praha mosty spojená seznamuje s plánováním, stavbou, uměleckou výzdobou a historií velkých a řady malých pražských mostů, současných i zaniklých.

Nabízí ale více. Je zaměřena i na širší kontext mostních staveb a jejich předmostí. Na to, jak se mosty promítaly a promítají do života velkoměsta. Líčí, jak si Praha „své mosty“ prosazuje a jak její mosty naopak Prahu mění.

Zajímavosti z knihy:

Karlův most

Na jaře roku 1588 se na Karlově mostě objevil medvěd, procházel se po něm sem a tam a zcela jej opanoval. Zjistilo se, že patřil arcibiskupovi Martinu Medkovi a utekl z výběhu u křižovnického kláštera. Odchycen byl až na opačném břehu u kostela sv. Tomáše.

Řetězový most císaře Františka I.

Problémem byl dřevěný povrch mostovky, neboť kopyta koní jej trhala na třísky, čímž se zvyšovalo nebezpečí požáru z odhozených oharků doutníků. Proto bylo 15. 5. 1847 přikázáno, aby kuřáci házeli nedopalky nikoli na mostovku, ale rovnou do Vltavy. Jelikož však příkazu nebylo dbáno a mostovka několikrát vzplála, bylo kouření na mostě 6. června 1847 zcela zakázáno.

Jateční most:

Byl předchůdcem Hlávkova mostu. Dřevěné provizorium znamenalo velký přínos především pro Ústřední jatka v Holešovicích. Z těšnovského nádraží byla stáda jatečního skotu hnána přímo na most, z něho na Bubenské nábřeží a dále do jatek. A opačným směrem byla z jatek Praha zásobována zpracovaným masem.

Jiráskův most

Přesto, že tramvaje přes Jiráskův most navzdory položeným kolejím nikdy nejezdily (zato přes něj jezdila jediná trolejbusová linka v Praze, která propojovala oba břehy), souvisí jeho stavba s jednou pražskou tramvajovou raritou, a to s tramvajovou tratí s nejkratším fungováním. Ta vedla tehdejší Podskalskou (dnes Gorazdovou) ulicí jako provizorní v době stavby předmostí a tramvaje po ní jezdily pouhých 21 dní –  od 14. května do 3. června 1932.

Nuselský most

K pozoruhodnostem Nuselského mostu patří bezesporu militární průběh jeho zkoušek. První – statické (s využitím 66 tanků) – proběhly ještě na hrubé stavbě na počátku roku 1970. Druhé – dynamické (s využitím impulsních raketových motorů) – se uskutečnily na již otevřeném mostě v dubnu 1974 před zahájením provozu metra.

Knihu Praha mosty spojená si můžete koupit zde.

O autorech

Vladislav Dudák, filosof, historik a učitel. Kromě filosofie se dlouhodobě zabývá historií a památkami Prahy. Je mj. autorem a spoluautorem středoškolských a vysokoškolských učebnic a dvousvazkové Encyklopedie světové architektury. O Praze napsal například publikaci o vztahu města a Vltavy Prahou po Vltavě a netradičního průvodce Pražský poutník aneb Prahou ze všech stran. Za editorskou práci byl oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond, nominován s kolektivem na Magnesia litera.

Vít Rýpar, architekt, učitel, doktorand na Fakultě architektury pražské techniky. Spolupracovník na výzkumných projektech souvisejících s urbanismem a kulturními hodnotami měst a venkova (na ČVUT a IPR Praha). Spoluautor mnoha soutěžních návrhů, i několika oceněných (náměstí, náves a hřbitov), zatím nerealizovaných. Při studiu projektoval dřevostavby, od dokončení školy se věnuje projektům na pomezí architektury a urbanismu.


Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

Včera v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Online: Novoroční koncert z radnice

30. prosince 2020 ve 12:59

Praha 4 zve k poslechu Novoročního koncertu z Nuselské radnice.

Kulturní centrum Průhon hostí rekordní počet umělců

29. prosince 2020 v 07:26

Celkem 28 umělců ze spolku Jednota umělců výtvarných vystavuje 123 uměleckých děl v Kulturním centru Průhon na Praze 17. Tolik umělců a uměleckých děl najednou zatím galerie v pražských Řepích nehostila. Výstava JUV je netradiční nejen velkým zastoupením výtvarníků, ale i možností virtuální...

Další články
Nahoru