Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami

Knižní novinkou nakladatelství Cattacan je publikace s názvem Praha mosty spojená, jejímž autoři jsou Vladislav Dudák a Vít Rýpar.

praha-mosty-spojena Dějiny mostů jsou součástí historie města, jeho obyvatel, jeho správy. Je to kronika střetů koncepcí, odborných i politických rozhodnutí, vážení alternativ a někdy i osobních sporů a soukromých zájmů. Často jde o drama výbušné, někdy však s rysy hořké komedie, jindy bezelstně úsměvné a protkané dobovými kuriozitami.

Bohatě ilustrovaná kniha Praha mosty spojená seznamuje s plánováním, stavbou, uměleckou výzdobou a historií velkých a řady malých pražských mostů, současných i zaniklých.

Nabízí ale více. Je zaměřena i na širší kontext mostních staveb a jejich předmostí. Na to, jak se mosty promítaly a promítají do života velkoměsta. Líčí, jak si Praha „své mosty“ prosazuje a jak její mosty naopak Prahu mění.

Zajímavosti z knihy:

Karlův most

Na jaře roku 1588 se na Karlově mostě objevil medvěd, procházel se po něm sem a tam a zcela jej opanoval. Zjistilo se, že patřil arcibiskupovi Martinu Medkovi a utekl z výběhu u křižovnického kláštera. Odchycen byl až na opačném břehu u kostela sv. Tomáše.

Řetězový most císaře Františka I.

Problémem byl dřevěný povrch mostovky, neboť kopyta koní jej trhala na třísky, čímž se zvyšovalo nebezpečí požáru z odhozených oharků doutníků. Proto bylo 15. 5. 1847 přikázáno, aby kuřáci házeli nedopalky nikoli na mostovku, ale rovnou do Vltavy. Jelikož však příkazu nebylo dbáno a mostovka několikrát vzplála, bylo kouření na mostě 6. června 1847 zcela zakázáno.

Jateční most:

Byl předchůdcem Hlávkova mostu. Dřevěné provizorium znamenalo velký přínos především pro Ústřední jatka v Holešovicích. Z těšnovského nádraží byla stáda jatečního skotu hnána přímo na most, z něho na Bubenské nábřeží a dále do jatek. A opačným směrem byla z jatek Praha zásobována zpracovaným masem.

Jiráskův most

Přesto, že tramvaje přes Jiráskův most navzdory položeným kolejím nikdy nejezdily (zato přes něj jezdila jediná trolejbusová linka v Praze, která propojovala oba břehy), souvisí jeho stavba s jednou pražskou tramvajovou raritou, a to s tramvajovou tratí s nejkratším fungováním. Ta vedla tehdejší Podskalskou (dnes Gorazdovou) ulicí jako provizorní v době stavby předmostí a tramvaje po ní jezdily pouhých 21 dní –  od 14. května do 3. června 1932.

Nuselský most

K pozoruhodnostem Nuselského mostu patří bezesporu militární průběh jeho zkoušek. První – statické (s využitím 66 tanků) – proběhly ještě na hrubé stavbě na počátku roku 1970. Druhé – dynamické (s využitím impulsních raketových motorů) – se uskutečnily na již otevřeném mostě v dubnu 1974 před zahájením provozu metra.

Knihu Praha mosty spojená si můžete koupit zde.

O autorech

Vladislav Dudák, filosof, historik a učitel. Kromě filosofie se dlouhodobě zabývá historií a památkami Prahy. Je mj. autorem a spoluautorem středoškolských a vysokoškolských učebnic a dvousvazkové Encyklopedie světové architektury. O Praze napsal například publikaci o vztahu města a Vltavy Prahou po Vltavě a netradičního průvodce Pražský poutník aneb Prahou ze všech stran. Za editorskou práci byl oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond, nominován s kolektivem na Magnesia litera.

Vít Rýpar, architekt, učitel, doktorand na Fakultě architektury pražské techniky. Spolupracovník na výzkumných projektech souvisejících s urbanismem a kulturními hodnotami měst a venkova (na ČVUT a IPR Praha). Spoluautor mnoha soutěžních návrhů, i několika oceněných (náměstí, náves a hřbitov), zatím nerealizovaných. Při studiu projektoval dřevostavby, od dokončení školy se věnuje projektům na pomezí architektury a urbanismu.


Autor: TZ, red

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Prosecká zastaveníčka v Praze 9

16. června 2022 ve 21:33

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v Parku Přátelství v úterý 21. června. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Další články
Nahoru