Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha mosty spojená. Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje se současnými i zaniklými stavbami

Knižní novinkou nakladatelství Cattacan je publikace s názvem Praha mosty spojená, jejímž autoři jsou Vladislav Dudák a Vít Rýpar.

praha-mosty-spojena Dějiny mostů jsou součástí historie města, jeho obyvatel, jeho správy. Je to kronika střetů koncepcí, odborných i politických rozhodnutí, vážení alternativ a někdy i osobních sporů a soukromých zájmů. Často jde o drama výbušné, někdy však s rysy hořké komedie, jindy bezelstně úsměvné a protkané dobovými kuriozitami.

Bohatě ilustrovaná kniha Praha mosty spojená seznamuje s plánováním, stavbou, uměleckou výzdobou a historií velkých a řady malých pražských mostů, současných i zaniklých.

Nabízí ale více. Je zaměřena i na širší kontext mostních staveb a jejich předmostí. Na to, jak se mosty promítaly a promítají do života velkoměsta. Líčí, jak si Praha „své mosty“ prosazuje a jak její mosty naopak Prahu mění.

Zajímavosti z knihy:

Karlův most

Na jaře roku 1588 se na Karlově mostě objevil medvěd, procházel se po něm sem a tam a zcela jej opanoval. Zjistilo se, že patřil arcibiskupovi Martinu Medkovi a utekl z výběhu u křižovnického kláštera. Odchycen byl až na opačném břehu u kostela sv. Tomáše.

Řetězový most císaře Františka I.

Problémem byl dřevěný povrch mostovky, neboť kopyta koní jej trhala na třísky, čímž se zvyšovalo nebezpečí požáru z odhozených oharků doutníků. Proto bylo 15. 5. 1847 přikázáno, aby kuřáci házeli nedopalky nikoli na mostovku, ale rovnou do Vltavy. Jelikož však příkazu nebylo dbáno a mostovka několikrát vzplála, bylo kouření na mostě 6. června 1847 zcela zakázáno.

Jateční most:

Byl předchůdcem Hlávkova mostu. Dřevěné provizorium znamenalo velký přínos především pro Ústřední jatka v Holešovicích. Z těšnovského nádraží byla stáda jatečního skotu hnána přímo na most, z něho na Bubenské nábřeží a dále do jatek. A opačným směrem byla z jatek Praha zásobována zpracovaným masem.

Jiráskův most

Přesto, že tramvaje přes Jiráskův most navzdory položeným kolejím nikdy nejezdily (zato přes něj jezdila jediná trolejbusová linka v Praze, která propojovala oba břehy), souvisí jeho stavba s jednou pražskou tramvajovou raritou, a to s tramvajovou tratí s nejkratším fungováním. Ta vedla tehdejší Podskalskou (dnes Gorazdovou) ulicí jako provizorní v době stavby předmostí a tramvaje po ní jezdily pouhých 21 dní –  od 14. května do 3. června 1932.

Nuselský most

K pozoruhodnostem Nuselského mostu patří bezesporu militární průběh jeho zkoušek. První – statické (s využitím 66 tanků) – proběhly ještě na hrubé stavbě na počátku roku 1970. Druhé – dynamické (s využitím impulsních raketových motorů) – se uskutečnily na již otevřeném mostě v dubnu 1974 před zahájením provozu metra.

Knihu Praha mosty spojená si můžete koupit zde.

O autorech

Vladislav Dudák, filosof, historik a učitel. Kromě filosofie se dlouhodobě zabývá historií a památkami Prahy. Je mj. autorem a spoluautorem středoškolských a vysokoškolských učebnic a dvousvazkové Encyklopedie světové architektury. O Praze napsal například publikaci o vztahu města a Vltavy Prahou po Vltavě a netradičního průvodce Pražský poutník aneb Prahou ze všech stran. Za editorskou práci byl oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond, nominován s kolektivem na Magnesia litera.

Vít Rýpar, architekt, učitel, doktorand na Fakultě architektury pražské techniky. Spolupracovník na výzkumných projektech souvisejících s urbanismem a kulturními hodnotami měst a venkova (na ČVUT a IPR Praha). Spoluautor mnoha soutěžních návrhů, i několika oceněných (náměstí, náves a hřbitov), zatím nerealizovaných. Při studiu projektoval dřevostavby, od dokončení školy se věnuje projektům na pomezí architektury a urbanismu.


Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru