Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha mění nařízení o cenách taxislužby

Hlavní město přistoupilo k úpravě nařízení o maximálních cenách taxislužby poté, co kontroly zjistily jeho obcházení ve snaze zákazníkům účtovat vyšší ceny, než jsou ty stanovené. Nové znění nařízení schválila Rada hl. m. Prahy. 

Zákon o silniční dopravě v platném znění rozeznává tři druhy taxislužby. Prvním druhem je tzv. standardní taxislužba, kdy je vozidlo taxislužby opatřeno střešní svítilnou s nápisem TAXI, identifikací dopravce a musí být vybaveno taxametrem.

Druhý druh taxislužby je uskutečňován na základě uzavřené písemné smlouvy a třetí druh pak na základě elektronické objednávky s tím, že střešní svítilnu a taxametr mít vozidlo nemusí.

Původní druh přepravy tzv. standardní klasická taxislužba je od samého počátku regulována uvedeným nařízením bez výjimky, dále je nařízením regulován i tzv. třetí druh přepravy, tj. taxislužba na základě elektronické objednávky. Výjimku ze stávajícího nařízení, kdy se na ně maximální ceny nevztahují, mají dopravci, kteří provozují přepravu – taxislužbu na základě písemné smlouvy uzavřené před zahájením vlastní přepravy. To se týká například přepravy hostů různých oslav, svateb či naopak pohřbů, kde vozidla nemusela být označena svítilnou TAXI a mohla být stanovena předem pevná cena.

Na základě kontrolních zjištění odboru dopravy Magistrátu hl. m. Prahy je zřejmý trend k zneužívání institutu smluvní přepravy mnohými dopravci, kteří díky výjimce uvedené v nařízení č. 20/2006 zákazníkům účtují několikanásobně vyšší ceny oproti regulované taxislužbě. V převážné míře se jedná o tzv. „hotelová taxi“, kdy jimi uskutečňovaná přeprava nemá žádnou přidanou hodnotu oproti standardní taxislužbě. Předloženou novelou nařízení se lépe vymezuje okruh adresátů provozujících taxislužbu, pro které nebude nařízení závazné tak, aby nemohlo docházet k jeho obcházení.

„Dnešním rozhodnutím rady jsme potvrdili konkrétní jasně definovaná pravidla, kterými se budou muset mimo jiné řídit i pseudo-historická vozidla. To ve výsledku znamená, že nebudou jezdit za 2 200 korun na hodinu, ale za maximálně 36 korun za kilometr jako kdokoliv jiný. Celý byznys tím bude výrazně méně lukrativní, jakmile se turisté vrátí do Prahy. Centrum není lunapark a slíbili jsme, že ho vrátíme lidem. Žijí zde rezidenti, Pražané sem jezdí za prací a zájmy Prahy jsou pro nás na prvním místě,“ upřesnil náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru