Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák
Trojský most v mlze. Foto: Tomáš Kratochvíl / praha.eu

Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák

Filosof, historik a učitel, autor a editor Vladislav Dudák je autorem a spoluautorem řady publikací, některé jsou s pražskou tematikou. Stejně jako jeho poslední kniha Velká Praha, kterou na konci loňského roku uvedlo na trh nakladatelství Cattacan. „Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy ,vůni a chuť,“ uvedl v rozhovoru pro server Pražský patriot.  

Můžete prosím vysvětlit, proč má kniha Velká Praha podtitul Drobnovhledy?

Slovo „drobnovhledy“ je zřejmě vložením písmene novotvar. Jedním z důvodů jeho použití, přiznám se, byla snaha o ozvláštnění (paradox Velká Praha a drobno-vhledy). Hlavním důvodem ale bylo to, že jsem jako editor tak koncepci knihy cítil. Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium o Velké Praze, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy „vůni a chuť“. Ukázali v několika „nakouknutí“ na její osobitost v tom příjemném i méně příjemném; tedy nahlíželi jsme do světel i stínů města. 

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Knihu kromě textu doprovází i řada fotografií, troufnu si říct, že přinejmenším některé z nich jsou nikdy nepublikované unikáty. Jak se vám je dařilo sehnat?

Velmi a ochotně pomohl Archiv hl. m. Prahy. Řada ilustrací ale pochází z dlouhodobého hledání ve starých knihách a časopisech. Zážitkem jsou staré magazíny, ať již jde o prestižní Světozor nebo Zlatou Prahu, zábavní týdeníky Pestrý týden a Český svět nebo o časopisy módní, jako byla Eva. Vedle odborných periodik (třeba Architektonický obzor) stojí za to zalistovat i v časopisech „okrajových“ jako například Králíkář nebo Lovecký obzor. O životě v dané době napoví velmi mnoho inzertní rubriky; je chyba je opomíjet. 

Kniha vyšla před několika měsíci. Jakou na ni zatím máte zpětnou vazbu?

Stará redakční zásada zní: „Když přijde kniha z tiskárny, nesmíš ji hned otevřít, protože první, co uvidíš, bude chyba.“ Jsem si vědom řady nedokonalostí. Tentokrát nás autory ale příjemně překvapil téměř jednoznačný příznivý ohlas. Čtenáři říkají, že se dobře čte, podle nálady a zájmu i na přeskáčku, a je plná zajímavostí. Zdá se, že se nám podařilo zvolit formát psaní, který se zalíbil. To je do jisté míry zásluha dlouhých koncepčních příprav a diskusí, ale nakonec má v přijetí knížky stejně hlavní slovo náhoda a štěstí. 

Nejedná se o Vaši první knihu s pražskou tematikou. Platí, že zároveň není ani poslední? 

Zajímá mě v posledních letech hlavně všechno kolem Vltavy. Svou profesí i srdcem jsem ale filosof; připravuji knížku esejů, rád bych i netradiční publikaci o filosofii, kterou nosím dlouho v hlavě. Ale limity, které nám dává věk a zdraví, jsou stále přísnější. 

Mnoho staveb, o kterých v knize píšete, již nestojí. Jaké ztráty Vás osobně mrzí nejvíc?

Nejde jenom o ztráty ve smyslu, že něco zmizelo, ale i o ztráty, že se pak na tom místě něco nového postavilo. Někdy je mi smutno z toho, jak se proměnil kolorit a zástavba vltavských břehů, škoda těch mlýnů… Ale nemyslím si, že by ztráty prvorepublikové Prahy, byly zas tak hrozné. Je mi třeba líto, že zcela zmizel zábavní park Eden ve Vysočanech. Každé velkoměsto by mělo mít takovou stálou oázu lidové zábavy. Eden byl v lecčems mimořádný. Měl například horskou dráhu dlouhou pět kilometrů!

Jaká místa v Praze máte nejraději? 

Tak na tuto otázku nedovedu odpovědět. Toto město mě svou pestrostí i v mých pětašedesáti neustále překvapuje. Každý den v roce, za každého osvětlení a v každé mé náladě to může být jiné místo. Roli hrají i osobní vzpomínky, něco zase vidíme pod vlivem vynikajících spisovatelů, kteří o Praze psali. Můžeme začít pohledem na město z Mariánských hradeb, přecházet od katedrály po činžáky na Žižkově, projít se kolem oázy zahrádkářské kolonie, osvěžit se v Prokopském údolí, Stromovce nebo v Riegrových sadech, toulat se průchody Starého Města i po zbytcích blátivých potahových stezek podél Vltavy, sledovat bohatství ornamentů dláždění i mříží balkonů, obdivovat (zvláště při dešti) barevnost kamenů dlažby a zdí. Radovat se z nápaditého interiéru moderní kavárny i z těch mála hospod, co se naopak moc nezměnily. A těšit se na jaro, kdy temná Vyšehradská skála nádherně zasvítí trsy žlutě kvetoucí tařice skalní, a znovu si prohlédnout téměř neznámou mozaikovou kachlovou výzdobu nenápadné lékárny pod ní. 

V současnosti se hodně probírá téma železničního mostu pod Vyšehradem. Opravit, nebo nahradit novým? Jak jako spoluautor výpravné knihy „Praha mosty spojená“ hodnotíte nedávno představený vítězný návrh?

Na to by mnohem kompetentněji odpověděl spoluautor architekt Vítek Rýpar. Podle mého spíše pocitu než názoru vítězný návrh ani neurazí ani nevzbudí nadšení. To je bohužel poměrně častý jev současné pražské architektury, na níž se podílí město (téměř chybějící vypisování mezinárodních soutěží je jednou z příčin). Ale pozor, vzniká i řada nádherných staveb! 

dudak-vladislav

PhDr. Vladislav Dudák

Jaké například?

Z těch, u kterých již čas potvrdil, že dotvořily genia loci města, jsou mimo jiné betonové skořepinové věže emauzského kostela (1968) nebo Tančící dům (1996), z nejnovějších například Technická knihovna v Dejvicích, nový Trojský most, nájemný komplex Luka Living a řada dalších. Asi někoho pohorším, ale pomalu a postupně se mi začala líbit i žižkovská televizní věž, která svou výškovou dominancí „tvrdí muziku“. Velmi zvědavý jsem mj. na podobu City v místě bubenského nádraží.


Autor: Jan Puci

Když fotbal spadne na dno...

23. listopadu 2023 v 07:19

Slavné disciplinární případy oblíbeného sportovního novináře Karla Felta nesou podtitul Když fotbal spadne až na dno. V knize jsou zaznamenány nejvýznamnější kauzy z historie československého a českého fotbalu od začátku minulého století až po současnost....

Detektivní román Lucie Bechynkové Neodpovídej

20. listopadu 2023 ve 12:28

Debutový detektivní román Neodpovídej zakladatelky podcastového fenoménu Opravdové zločiny Lucie Bechynkové se věnuje hodně aktuálním tématům, která se mohou dotknout kohokoliv. 

Josef Klíma: Milost, pane prezidente

19. listopadu 2023 v 19:18

Josef Klíma je známý investigativní novinář a úspěšný autor knih z žánru non-fiction i beletrie. V nejnovější knize Milost, pane prezidente vychází ze skutečných případů prezidentských milostí, které se mu zdály nejasné či někdy dokonce až prapodivné – a s těmi si podle svých vlastních slov...

Jan Drbohlav: Římská jízda

17. listopadu 2023 v 19:15

Král Karel IV. touží změnit svět, k tomu ale potřebuje korunu římského císaře. Boj o moc se ovšem nevede pouze mečem a schopný panovník musí umět válčit i na diplomatickém poli. Ve světě plném intrik to ovšem není snadné; o vládu bojují i zhrzení Wittelsbachové a Karlově korunovaci se ze všech sil...

Gabriela Peacock: Mladší za 2 týdny

6. listopadu 2023 v 19:02

Známá nutriční specialistka českého původu Gabriela Peacock žije ve Velké Británii a mezi její klienty patří celá řada známých osobností, včetně členů britské královské rodiny.  

Jana Bernášková: Jak přežít svého muže

2. listopadu 2023 v 07:03

Mladá herečka Lucie se po mateřské dovolené snaží vrátit ke své herecké kariéře, ale setkává se s běžnými strastmi svobodných matek a zamotává se do bláznivých situací při hledání lásky. Svérázně a s vtipem řeší a komentuje různé životní situace, které by někteří označili za tabu a při nichž by...

Johnny Dick & Ota Kars: Fotbalová škvára

1. listopadu 2023 v 16:46

Ať už jste, nebo nejste fanynka či fanoušek, a dokonce i když vás fotbal nezajímá, nová kniha úspěšného autora Oty Karse stojí za to.

Kristýna Janáčková: Z MÁMY POUTNÍKEM

11. října 2023 v 10:40

Intimní příběh ženy, která se rozhodla zanechat doma své tříleté dítě i muže, aby se vydala na poutní cestu do Santiaga de Compostela  s cílem najít opět samu sebe a uzdravit vše, co jí tížilo, najdete v knížce herečky Kristýny Janáčkové Z mámy poutníkem. Vydává...

Jan Svěrák: Světakrásy

23. září 2023 v 11:46

Světakrásy Jana Svěráka jsou podle slov autora velmi osobním vyprávěním, obsahujícím vzpomínky, sny i různé postřehy, které měl on sám potřebu zaznamenat. Některé jsou veselé, jiné spíš dojemné až zádumčivé…  

Rozinky v blátě se odehrávají v pražské židovské čtvrti

18. září 2023 v 10:49

Rozinky v blátě zavedou čtenáře do pražské židovské čtvrti Josefov. Hlavní postavou příběhu Davida Jana Novotného je pětiletý Samuel Neuman, který se sem s rodiči nedávno přistěhoval a postupně objevuje svět kolem sebe. Přitom se ho prostřednictvím jeho rodiny dotýkají i události, které hýbaly...

Kolářova Řeka pod hladinou popisuje příběh na hranici života a smrti

14. září 2023 ve 13:28

Nejznámějšího českého fyzioterapeuta Pavla Koláře znali čeští čtenáři dosud jen jako autora odborných a populárně naučných publikací – v poslední době to bylo například Posilování stresem či Labyrint pohybu. Nyní však přichází s novou knihou, která je ovšem beletristická. Román Řeka pod...

Pavel Kosatík: Zápasy slepého muže

11. září 2023 v 08:39

Zápasy slepého muže z pera spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka mapují život a dobu komunisty Klementa Lukeše (1926–2000), bez jehož příběhu by české dějiny nebyly úplné. Jako vychovatel a školitel Antonína Novotného, Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a dalších stranických kádrů se jako jeden...

Eva Dolejšová: Feťáci

8. září 2023 ve 12:49

Příběh o závislostech nejen na drogách, ale i na druhých lidech. Příběh o tom, jak s námi druzí mohou manipulovat, aniž si to uvědomujeme. I o tom, jak si necháme ubližovat.

Další články
Nahoru