Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák
Trojský most v mlze. Foto: Tomáš Kratochvíl / praha.eu

Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák

Filosof, historik a učitel, autor a editor Vladislav Dudák je autorem a spoluautorem řady publikací, některé jsou s pražskou tematikou. Stejně jako jeho poslední kniha Velká Praha, kterou na konci loňského roku uvedlo na trh nakladatelství Cattacan. „Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy ,vůni a chuť,“ uvedl v rozhovoru pro server Pražský patriot.  

Můžete prosím vysvětlit, proč má kniha Velká Praha podtitul Drobnovhledy?

Slovo „drobnovhledy“ je zřejmě vložením písmene novotvar. Jedním z důvodů jeho použití, přiznám se, byla snaha o ozvláštnění (paradox Velká Praha a drobno-vhledy). Hlavním důvodem ale bylo to, že jsem jako editor tak koncepci knihy cítil. Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium o Velké Praze, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy „vůni a chuť“. Ukázali v několika „nakouknutí“ na její osobitost v tom příjemném i méně příjemném; tedy nahlíželi jsme do světel i stínů města. 

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Knihu kromě textu doprovází i řada fotografií, troufnu si říct, že přinejmenším některé z nich jsou nikdy nepublikované unikáty. Jak se vám je dařilo sehnat?

Velmi a ochotně pomohl Archiv hl. m. Prahy. Řada ilustrací ale pochází z dlouhodobého hledání ve starých knihách a časopisech. Zážitkem jsou staré magazíny, ať již jde o prestižní Světozor nebo Zlatou Prahu, zábavní týdeníky Pestrý týden a Český svět nebo o časopisy módní, jako byla Eva. Vedle odborných periodik (třeba Architektonický obzor) stojí za to zalistovat i v časopisech „okrajových“ jako například Králíkář nebo Lovecký obzor. O životě v dané době napoví velmi mnoho inzertní rubriky; je chyba je opomíjet. 

Kniha vyšla před několika měsíci. Jakou na ni zatím máte zpětnou vazbu?

Stará redakční zásada zní: „Když přijde kniha z tiskárny, nesmíš ji hned otevřít, protože první, co uvidíš, bude chyba.“ Jsem si vědom řady nedokonalostí. Tentokrát nás autory ale příjemně překvapil téměř jednoznačný příznivý ohlas. Čtenáři říkají, že se dobře čte, podle nálady a zájmu i na přeskáčku, a je plná zajímavostí. Zdá se, že se nám podařilo zvolit formát psaní, který se zalíbil. To je do jisté míry zásluha dlouhých koncepčních příprav a diskusí, ale nakonec má v přijetí knížky stejně hlavní slovo náhoda a štěstí. 

Nejedná se o Vaši první knihu s pražskou tematikou. Platí, že zároveň není ani poslední? 

Zajímá mě v posledních letech hlavně všechno kolem Vltavy. Svou profesí i srdcem jsem ale filosof; připravuji knížku esejů, rád bych i netradiční publikaci o filosofii, kterou nosím dlouho v hlavě. Ale limity, které nám dává věk a zdraví, jsou stále přísnější. 

Mnoho staveb, o kterých v knize píšete, již nestojí. Jaké ztráty Vás osobně mrzí nejvíc?

Nejde jenom o ztráty ve smyslu, že něco zmizelo, ale i o ztráty, že se pak na tom místě něco nového postavilo. Někdy je mi smutno z toho, jak se proměnil kolorit a zástavba vltavských břehů, škoda těch mlýnů… Ale nemyslím si, že by ztráty prvorepublikové Prahy, byly zas tak hrozné. Je mi třeba líto, že zcela zmizel zábavní park Eden ve Vysočanech. Každé velkoměsto by mělo mít takovou stálou oázu lidové zábavy. Eden byl v lecčems mimořádný. Měl například horskou dráhu dlouhou pět kilometrů!

Jaká místa v Praze máte nejraději? 

Tak na tuto otázku nedovedu odpovědět. Toto město mě svou pestrostí i v mých pětašedesáti neustále překvapuje. Každý den v roce, za každého osvětlení a v každé mé náladě to může být jiné místo. Roli hrají i osobní vzpomínky, něco zase vidíme pod vlivem vynikajících spisovatelů, kteří o Praze psali. Můžeme začít pohledem na město z Mariánských hradeb, přecházet od katedrály po činžáky na Žižkově, projít se kolem oázy zahrádkářské kolonie, osvěžit se v Prokopském údolí, Stromovce nebo v Riegrových sadech, toulat se průchody Starého Města i po zbytcích blátivých potahových stezek podél Vltavy, sledovat bohatství ornamentů dláždění i mříží balkonů, obdivovat (zvláště při dešti) barevnost kamenů dlažby a zdí. Radovat se z nápaditého interiéru moderní kavárny i z těch mála hospod, co se naopak moc nezměnily. A těšit se na jaro, kdy temná Vyšehradská skála nádherně zasvítí trsy žlutě kvetoucí tařice skalní, a znovu si prohlédnout téměř neznámou mozaikovou kachlovou výzdobu nenápadné lékárny pod ní. 

V současnosti se hodně probírá téma železničního mostu pod Vyšehradem. Opravit, nebo nahradit novým? Jak jako spoluautor výpravné knihy „Praha mosty spojená“ hodnotíte nedávno představený vítězný návrh?

Na to by mnohem kompetentněji odpověděl spoluautor architekt Vítek Rýpar. Podle mého spíše pocitu než názoru vítězný návrh ani neurazí ani nevzbudí nadšení. To je bohužel poměrně častý jev současné pražské architektury, na níž se podílí město (téměř chybějící vypisování mezinárodních soutěží je jednou z příčin). Ale pozor, vzniká i řada nádherných staveb! 

dudak-vladislav

PhDr. Vladislav Dudák

Jaké například?

Z těch, u kterých již čas potvrdil, že dotvořily genia loci města, jsou mimo jiné betonové skořepinové věže emauzského kostela (1968) nebo Tančící dům (1996), z nejnovějších například Technická knihovna v Dejvicích, nový Trojský most, nájemný komplex Luka Living a řada dalších. Asi někoho pohorším, ale pomalu a postupně se mi začala líbit i žižkovská televizní věž, která svou výškovou dominancí „tvrdí muziku“. Velmi zvědavý jsem mj. na podobu City v místě bubenského nádraží.


Autor: Jan Puci

Umění nemoci. Kniha pro ty, kteří chtějí být zdraví

Dnes v 11:32

Knížka Umění nemoci Jana Vojáčka, která vychází v nakladatelství CPress, navazuje na předcházející autorovy bestsellery Umění být zdráv a Rozhodni se být zdráv. Uzavírá tak cyklus, který je součástí člověkologie, nauky o zdraví v souvislostech. Díky tomuto přístupu se lidé mohou lépe orientovat ve...

Juan Goméz-Jurado: Pacient

Dnes v 06:29

Renomovaný neurochirurg David Evans má před sebou strašlivé rozhodnutí. Pokud jeho příští pacient odejde z operačního sálu živý, jeho malá dcerka Julia zemře rukou nebezpečného psychopata, který ji unesl a drží ji na neznámém místě.

Novinka od nakladatelství Knihy Dobrovský se jmenuje Vlci z Wall Street: Ian

21. března 2023 v 16:15

Ian Bradley je ukázkový příklad esa z Wall Streetu: nosí luxusní značkové obleky, má závratně vysoké příjmy a rohovou kancelář se skvělým výhledem na New York. Naplno pracuje a užívá si života plnými doušky. Ženy mu padají k nohám. Jenže teď se mu do cesty postaví jedna, která nejenže odolává jeho...

Místo návštěv doktora kopec smíchu od Knora. Vychází K(n)oření Miloše Knora

20. března 2023 v 08:46

I když to tak někdy nevypadá, jakýkoli den v jakémkoli roce může být plný smíchu. Důkazem jsou i glosy komika Miloše Knora, které dokážou zlepšit náladu od jara do zimy. Dá se doma vypěstovat ananas, aniž byste si přivodili smrtelné zranění? Jak vypadá hybridní hospodská hádka? A proč je Ježíšek...

Jason Rekulak: Skryté obrázky

18. března 2023 ve 12:04

Mallory Quinnová začíná v jednadvaceti nový život. Právě ji propustili z protidrogové léčebny a získá práci chůvy na bohatém předměstí New Jersey. Má se starat o pětiletého Teddyho, syna Teda a Caroline Maxwellových.

Sam Holland: Kopírák. Vychází nejděsivější krimi thriller roku

17. března 2023 v 07:53

Kopírák je název nejděsivějšího krimi thrilleru tohoto roku. Jeho autorkou je vystudovaná psycholožka a nyní již také úspěšná spisovatelka Sam Holland, kterou prý odjakživa fascinovaly temné a zvrácené příběhy sériových vrahů. Vydává nakladatelství Kalibr.

CPress vydává po úspěšném prvním díle Zahrady od Dany 2

16. března 2023 v 15:22

Živé ploty, trvalkové záhony, zídky, cestičky, zahradní domky či terasy. To všechno jsou témata, s nimiž se na Danu Makrlíkovou obracejí diváci jejích pořadů. Právě proto dala dohromady rádce, ve kterém najdete řešení nejčastějších problémů, které vás při tvorbě zahrad mohou potkat. Ryze praktické...

Yrsa Sigurdardóttir: Kořist

15. března 2023 v 09:34

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí stanu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracího týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice...

Vychází životopisný román o Mata Hari

15. března 2023 v 07:19

V edici Významné ženy nakladatelství Ikar právě vychází nový životopisný román Mata Hari – Vycházející slunce Paříže. Napsala jej Eva-Maria Bastová a přibližuje v něm osudy tajemstvím opředené tanečnice.

Román Letovisko zavede čtenáře na ostrov u anglického pobřeží

13. března 2023 v 07:09

S britskou autorkou Sarah Pearse,se čeští čtenáři setkali poprvé v loňském roce – díky jejímu psychothrilleru Sanatorium. Její nový román se jmenuje Letovisko a jeho děj se odehrává na ostrově u anglického pobřeží. I když toto idylické místo slibuje především odpočinek a relaxaci, proslýchá se, že...

Knižní novinka Santiago, má lásko mapuje slasti i strasti cesty do poutního místa

11. března 2023 v 10:47

Obuli boty a vyrazili na pouť do Santiaga de Compostela. Nejen, aby ověřili svou zdatnost a odhodlání, ale zejména pevnost svého vztahu. V knize Santiago, má lásko (nakladatelství Motto) stand up komička Adéla Elbel a její partner Michal Rožek mapují slasti i strasti cesty, jejímž výsledkem je...

Papírový palác: Emotivní příběh rozplétající tajemství, lži a milostný trojúhelník

11. března 2023 v 07:06

Je dokonalé červencové ráno v oblíbeném letovisku na mořském pobřeží, kde tráví šťastně vdaná matka tří dětí každý rok rodinnou dovolenou. Letos se ale přihodí něco, co ji přinutí zamyslet se nad tím, zda skutečně žije život, o jakém vždycky snila… Románový debut americké autorky Mirandy Cowley...

Kristýna Trpková: Vetřelec. Vychází novinka od autorky nejlepší české detektivky

9. března 2023 v 16:53

Nejlepší českou detektivkou byla v loňském roce vyhlášena Stvůra, kterou napsala mladá autorka Kristýna Trpková. Od poroty České sekce Asociace autorů detektivní literatury za ni získala Cenu Jiřího Marka. Autorka Stvůry brzy připravila další případ s ústřední dvojicí vyšetřovatelů Laurou...

Martina Sahler: Dům vůní

6. března 2023 v 08:41

Metafora právě vydává titul Dům vůní. Mladá pařížská lékárnice sní o výrobě parfémů. Dokáže prorazit v konkurenci proslulých parfumérských dynastií?

Jules Wake posílá láskyplný vzkaz z Riviéry

5. března 2023 v 06:51

Co když je tím pravým… on? Prosluněný příběh od autorky romantických bestsellerů Jules Wake zavede čtenáře, či spíše čtenářky, na Azurové pobřeží, kde by se měl uzavřít vztah hlavní hrdinky a slavného herce.  Knihu S láskou z Riviéry vydává...

Další články
Nahoru