Dnes Čtvrtek - skorojasno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 23. 1. 2025
Svátek má Zdeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák
Trojský most v mlze. Foto: Tomáš Kratochvíl / praha.eu

Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák

Filosof, historik a učitel, autor a editor Vladislav Dudák je autorem a spoluautorem řady publikací, některé jsou s pražskou tematikou. Stejně jako jeho poslední kniha Velká Praha, kterou na konci loňského roku uvedlo na trh nakladatelství Cattacan. „Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy ,vůni a chuť,“ uvedl v rozhovoru pro server Pražský patriot.  

Můžete prosím vysvětlit, proč má kniha Velká Praha podtitul Drobnovhledy?

Slovo „drobnovhledy“ je zřejmě vložením písmene novotvar. Jedním z důvodů jeho použití, přiznám se, byla snaha o ozvláštnění (paradox Velká Praha a drobno-vhledy). Hlavním důvodem ale bylo to, že jsem jako editor tak koncepci knihy cítil. Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium o Velké Praze, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy „vůni a chuť“. Ukázali v několika „nakouknutí“ na její osobitost v tom příjemném i méně příjemném; tedy nahlíželi jsme do světel i stínů města. 

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Knihu kromě textu doprovází i řada fotografií, troufnu si říct, že přinejmenším některé z nich jsou nikdy nepublikované unikáty. Jak se vám je dařilo sehnat?

Velmi a ochotně pomohl Archiv hl. m. Prahy. Řada ilustrací ale pochází z dlouhodobého hledání ve starých knihách a časopisech. Zážitkem jsou staré magazíny, ať již jde o prestižní Světozor nebo Zlatou Prahu, zábavní týdeníky Pestrý týden a Český svět nebo o časopisy módní, jako byla Eva. Vedle odborných periodik (třeba Architektonický obzor) stojí za to zalistovat i v časopisech „okrajových“ jako například Králíkář nebo Lovecký obzor. O životě v dané době napoví velmi mnoho inzertní rubriky; je chyba je opomíjet. 

Kniha vyšla před několika měsíci. Jakou na ni zatím máte zpětnou vazbu?

Stará redakční zásada zní: „Když přijde kniha z tiskárny, nesmíš ji hned otevřít, protože první, co uvidíš, bude chyba.“ Jsem si vědom řady nedokonalostí. Tentokrát nás autory ale příjemně překvapil téměř jednoznačný příznivý ohlas. Čtenáři říkají, že se dobře čte, podle nálady a zájmu i na přeskáčku, a je plná zajímavostí. Zdá se, že se nám podařilo zvolit formát psaní, který se zalíbil. To je do jisté míry zásluha dlouhých koncepčních příprav a diskusí, ale nakonec má v přijetí knížky stejně hlavní slovo náhoda a štěstí. 

Nejedná se o Vaši první knihu s pražskou tematikou. Platí, že zároveň není ani poslední? 

Zajímá mě v posledních letech hlavně všechno kolem Vltavy. Svou profesí i srdcem jsem ale filosof; připravuji knížku esejů, rád bych i netradiční publikaci o filosofii, kterou nosím dlouho v hlavě. Ale limity, které nám dává věk a zdraví, jsou stále přísnější. 

Mnoho staveb, o kterých v knize píšete, již nestojí. Jaké ztráty Vás osobně mrzí nejvíc?

Nejde jenom o ztráty ve smyslu, že něco zmizelo, ale i o ztráty, že se pak na tom místě něco nového postavilo. Někdy je mi smutno z toho, jak se proměnil kolorit a zástavba vltavských břehů, škoda těch mlýnů… Ale nemyslím si, že by ztráty prvorepublikové Prahy, byly zas tak hrozné. Je mi třeba líto, že zcela zmizel zábavní park Eden ve Vysočanech. Každé velkoměsto by mělo mít takovou stálou oázu lidové zábavy. Eden byl v lecčems mimořádný. Měl například horskou dráhu dlouhou pět kilometrů!

Jaká místa v Praze máte nejraději? 

Tak na tuto otázku nedovedu odpovědět. Toto město mě svou pestrostí i v mých pětašedesáti neustále překvapuje. Každý den v roce, za každého osvětlení a v každé mé náladě to může být jiné místo. Roli hrají i osobní vzpomínky, něco zase vidíme pod vlivem vynikajících spisovatelů, kteří o Praze psali. Můžeme začít pohledem na město z Mariánských hradeb, přecházet od katedrály po činžáky na Žižkově, projít se kolem oázy zahrádkářské kolonie, osvěžit se v Prokopském údolí, Stromovce nebo v Riegrových sadech, toulat se průchody Starého Města i po zbytcích blátivých potahových stezek podél Vltavy, sledovat bohatství ornamentů dláždění i mříží balkonů, obdivovat (zvláště při dešti) barevnost kamenů dlažby a zdí. Radovat se z nápaditého interiéru moderní kavárny i z těch mála hospod, co se naopak moc nezměnily. A těšit se na jaro, kdy temná Vyšehradská skála nádherně zasvítí trsy žlutě kvetoucí tařice skalní, a znovu si prohlédnout téměř neznámou mozaikovou kachlovou výzdobu nenápadné lékárny pod ní. 

V současnosti se hodně probírá téma železničního mostu pod Vyšehradem. Opravit, nebo nahradit novým? Jak jako spoluautor výpravné knihy „Praha mosty spojená“ hodnotíte nedávno představený vítězný návrh?

Na to by mnohem kompetentněji odpověděl spoluautor architekt Vítek Rýpar. Podle mého spíše pocitu než názoru vítězný návrh ani neurazí ani nevzbudí nadšení. To je bohužel poměrně častý jev současné pražské architektury, na níž se podílí město (téměř chybějící vypisování mezinárodních soutěží je jednou z příčin). Ale pozor, vzniká i řada nádherných staveb! 

dudak-vladislav

PhDr. Vladislav Dudák

Jaké například?

Z těch, u kterých již čas potvrdil, že dotvořily genia loci města, jsou mimo jiné betonové skořepinové věže emauzského kostela (1968) nebo Tančící dům (1996), z nejnovějších například Technická knihovna v Dejvicích, nový Trojský most, nájemný komplex Luka Living a řada dalších. Asi někoho pohorším, ale pomalu a postupně se mi začala líbit i žižkovská televizní věž, která svou výškovou dominancí „tvrdí muziku“. Velmi zvědavý jsem mj. na podobu City v místě bubenského nádraží.


Autor: Jan Puci

Julie Arcoulin: Jak přežít toxické rodiče

19. ledna 2025 v 16:56

Někteří rodiče svým dětem ztěžují život a brání jim v rozvoji. Místo aby je podporovali, podkopávají jejich sebevědomí, manipulují jimi a ovládají je. Z takového dětství si člověk odnáší trvalé následky, které ho ovlivňují i v dospělosti – citovou deprivaci, narušené sebepojetí a pocity viny....

Nová publikace Prahy 4 pomůže orientovat se v sociálních službách

6. ledna 2025 ve 22:19

Čtvrtá městská část představila novou publikaci nazvanou Pomocná ruka rodinám i jednotlivcům, která usnadní orientaci v nabídce sociálních a podpůrných služeb pro obyvatele Prahy 4. Tento adresář zahrnuje organizace poskytující sociální služby, organizace zajišťující sociálně-právní ochranu dětí a...

Pavel Juřík: Peníze – od zlata po bitcoin

20. prosince 2024 ve 22:54

Peníze jsou samozřejmou součástí lidské společnosti už několik tisíciletí. Od té doby se rozvinuly od mušliček, zlatých valounků nebo stříbrných spirál v mince a bankovky, se kterými kdysi obchodovali kupci a směnárníci, dnes banky a burzy.

Motlovy Stopy, fakta, tajemství vychází knižně

20. prosince 2024 ve 13:14

Málo známé či zcela zapomenuté osudy – to je jeden z pomyslných hnacích motorů reportérské a dokumentaristické práce Stanislava Motla, autora oblíbeného a mnoha českými i mezinárodními cenami ověnčeného rozhlasového a televizního pořadu Stopy, fakta, tajemství. Stejnojmenná kniha vychází...

Bábovky na konci světa od Radky Třeštíkové jsou volným pokračováním Bábovek

16. prosince 2024 v 10:30

Nová kniha spisovatelky Bábovky na konci světa, kterou vydalo nakladatelství Motto, je volné pokračování bestselleru Bábovky. Jak sama autorka však řekla, číst ji můžete samostatně, bez znalosti její předchůdkyně.

Botič v hlavní roli. O knihu můžete soutěžit

10. prosince 2024 v 11:49

Soutěž na Instagramu Prahy 15. Do 16. prosince si můžete zasoutěžit o knihu Botič v hlavní roli. Ta může být i vánočním dárkem pro milovníky historie, poznávání známých i neznámých míst a procházek.

Dagmar Pecková: Ty vole se neříká

9. prosince 2024 v 09:36

Díky knižní novince humorných minipříběhů „Ty vole se neříká“ máte příležitost nahlédnout do vnitřního světa operní divy Dagmar Peckové. Vydává nakladatelství Kazda.

Heparinový vrah, Mrázek, Čubírková a další případy v knize Slavné české mordy

8. prosince 2024 ve 21:20

Jitka Kačánová sepsala v knize Slavné české mordy na šedesát hrdelních zločinů, které otřásly celou republikou, a příběhy kriminalistů, kteří je vyšetřovali. Nejznámější tuzemské kriminální případy, ze kterých mrazí, vydalo nakladatelství Cattacan.

Komiks Hangár představuje pět příběhů československých veteránů RAF

7. prosince 2024 v 18:29

Paměť národa ve spolupráci s nakladatelstvím ARGO připravili nový komiks o veteránech RAF s názvem HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi. Služba Čechoslováků v RAF je výraznou kapitolou dějin odboje. Ze svědectví, která jsou uložena v archivu Paměti národa, byla vybrána pětici skutečných životních...

Paul Newman: Neobyčejný život obyčejného muže

6. prosince 2024 v 18:09

Znovuobjevené paměti možná největší filmové hvězdy naší doby. Muže, kterého mnozí obdivovali, ale málokdo ho skutečně znal.

Kristina Skulínková a její Zdraví v kapse aneb Co se nestihlo v ordinaci

5. prosince 2024 v 15:24

O zdravém životním stylu sice už každý slyšel, zdaleka ne každý už jej ale viděl v běžném životě. Informací, které si mnohdy protiřečí, je navíc tolik, že se v nich snad ani nedá zorientovat.

Kniha Klopp: Pocta od FC Liverpool jako tip na dárek pro fotbalové fanoušky

4. prosince 2024 ve 13:27

V nezávislém nakladatelství Práh nedávno vyšla v českém překladu kniha Klopp: Pocta od FC Liverpool, oficiální dárková kniha od anglického fotbalového klubu FC Liverpool (LFC), která oslavuje přelomové období působení slavného trenéra Jürgena Kloppa.

Daniel Polman: Rychlejší než vítěz

3. prosince 2024 v 07:01

Divoká 25 dní trvající jízda přímo z pohledu předního českého ultracyklisty Daniela Polmana, který se zúčastnil 7400 km dlouhého závodu „North Cape – Tarifa“.

Pavla Jazairová a její upřímná výpověď Venkovský zápisník

2. prosince 2024 v 19:54

Známá reportérka a spisovatelka Pavla Jazairová předkládá ve své nové knize působivou literární reportáž, v níž se prolíná osobní deník s pozorováním života v pohraniční vesnici Poustka, kde autorka nyní žije. Venkovský zápisník vydává nakladatelství Universum.

Komik Lukáš Pavlásek vydal zábavnou sbírku fejetonů

1. prosince 2024 v 11:09

V nové zábavné sbírce fejetonů z let 2021–2023 se známý komik a spisovatel podělí o svůj pohled na náš stále se měnící svět. Novinka je dvanáctou knihou z pera Lukáše Pavláska, kterou si tentokrát vydal ve svém vlastním nakladatelství Vládce všech galaxií, jenž založil v roce 2015. Obálku knihy...

Další články
Nahoru