Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák
Trojský most v mlze. Foto: Tomáš Kratochvíl / praha.eu

Praha mě svou pestrostí i v pětašedesáti denně překvapuje, říká Vladislav Dudák

Filosof, historik a učitel, autor a editor Vladislav Dudák je autorem a spoluautorem řady publikací, některé jsou s pražskou tematikou. Stejně jako jeho poslední kniha Velká Praha, kterou na konci loňského roku uvedlo na trh nakladatelství Cattacan. „Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy ,vůni a chuť,“ uvedl v rozhovoru pro server Pražský patriot.  

Můžete prosím vysvětlit, proč má kniha Velká Praha podtitul Drobnovhledy?

Slovo „drobnovhledy“ je zřejmě vložením písmene novotvar. Jedním z důvodů jeho použití, přiznám se, byla snaha o ozvláštnění (paradox Velká Praha a drobno-vhledy). Hlavním důvodem ale bylo to, že jsem jako editor tak koncepci knihy cítil. Nechtěli jsme se spoluautory psát velké souhrnné kompendium o Velké Praze, ale spíše souhrn drobných nahlédnutí, vhledů, které by daly fenoménu Velké Prahy „vůni a chuť“. Ukázali v několika „nakouknutí“ na její osobitost v tom příjemném i méně příjemném; tedy nahlíželi jsme do světel i stínů města. 

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Knihu kromě textu doprovází i řada fotografií, troufnu si říct, že přinejmenším některé z nich jsou nikdy nepublikované unikáty. Jak se vám je dařilo sehnat?

Velmi a ochotně pomohl Archiv hl. m. Prahy. Řada ilustrací ale pochází z dlouhodobého hledání ve starých knihách a časopisech. Zážitkem jsou staré magazíny, ať již jde o prestižní Světozor nebo Zlatou Prahu, zábavní týdeníky Pestrý týden a Český svět nebo o časopisy módní, jako byla Eva. Vedle odborných periodik (třeba Architektonický obzor) stojí za to zalistovat i v časopisech „okrajových“ jako například Králíkář nebo Lovecký obzor. O životě v dané době napoví velmi mnoho inzertní rubriky; je chyba je opomíjet. 

Kniha vyšla před několika měsíci. Jakou na ni zatím máte zpětnou vazbu?

Stará redakční zásada zní: „Když přijde kniha z tiskárny, nesmíš ji hned otevřít, protože první, co uvidíš, bude chyba.“ Jsem si vědom řady nedokonalostí. Tentokrát nás autory ale příjemně překvapil téměř jednoznačný příznivý ohlas. Čtenáři říkají, že se dobře čte, podle nálady a zájmu i na přeskáčku, a je plná zajímavostí. Zdá se, že se nám podařilo zvolit formát psaní, který se zalíbil. To je do jisté míry zásluha dlouhých koncepčních příprav a diskusí, ale nakonec má v přijetí knížky stejně hlavní slovo náhoda a štěstí. 

Nejedná se o Vaši první knihu s pražskou tematikou. Platí, že zároveň není ani poslední? 

Zajímá mě v posledních letech hlavně všechno kolem Vltavy. Svou profesí i srdcem jsem ale filosof; připravuji knížku esejů, rád bych i netradiční publikaci o filosofii, kterou nosím dlouho v hlavě. Ale limity, které nám dává věk a zdraví, jsou stále přísnější. 

Mnoho staveb, o kterých v knize píšete, již nestojí. Jaké ztráty Vás osobně mrzí nejvíc?

Nejde jenom o ztráty ve smyslu, že něco zmizelo, ale i o ztráty, že se pak na tom místě něco nového postavilo. Někdy je mi smutno z toho, jak se proměnil kolorit a zástavba vltavských břehů, škoda těch mlýnů… Ale nemyslím si, že by ztráty prvorepublikové Prahy, byly zas tak hrozné. Je mi třeba líto, že zcela zmizel zábavní park Eden ve Vysočanech. Každé velkoměsto by mělo mít takovou stálou oázu lidové zábavy. Eden byl v lecčems mimořádný. Měl například horskou dráhu dlouhou pět kilometrů!

Jaká místa v Praze máte nejraději? 

Tak na tuto otázku nedovedu odpovědět. Toto město mě svou pestrostí i v mých pětašedesáti neustále překvapuje. Každý den v roce, za každého osvětlení a v každé mé náladě to může být jiné místo. Roli hrají i osobní vzpomínky, něco zase vidíme pod vlivem vynikajících spisovatelů, kteří o Praze psali. Můžeme začít pohledem na město z Mariánských hradeb, přecházet od katedrály po činžáky na Žižkově, projít se kolem oázy zahrádkářské kolonie, osvěžit se v Prokopském údolí, Stromovce nebo v Riegrových sadech, toulat se průchody Starého Města i po zbytcích blátivých potahových stezek podél Vltavy, sledovat bohatství ornamentů dláždění i mříží balkonů, obdivovat (zvláště při dešti) barevnost kamenů dlažby a zdí. Radovat se z nápaditého interiéru moderní kavárny i z těch mála hospod, co se naopak moc nezměnily. A těšit se na jaro, kdy temná Vyšehradská skála nádherně zasvítí trsy žlutě kvetoucí tařice skalní, a znovu si prohlédnout téměř neznámou mozaikovou kachlovou výzdobu nenápadné lékárny pod ní. 

V současnosti se hodně probírá téma železničního mostu pod Vyšehradem. Opravit, nebo nahradit novým? Jak jako spoluautor výpravné knihy „Praha mosty spojená“ hodnotíte nedávno představený vítězný návrh?

Na to by mnohem kompetentněji odpověděl spoluautor architekt Vítek Rýpar. Podle mého spíše pocitu než názoru vítězný návrh ani neurazí ani nevzbudí nadšení. To je bohužel poměrně častý jev současné pražské architektury, na níž se podílí město (téměř chybějící vypisování mezinárodních soutěží je jednou z příčin). Ale pozor, vzniká i řada nádherných staveb! 

dudak-vladislav

PhDr. Vladislav Dudák

Jaké například?

Z těch, u kterých již čas potvrdil, že dotvořily genia loci města, jsou mimo jiné betonové skořepinové věže emauzského kostela (1968) nebo Tančící dům (1996), z nejnovějších například Technická knihovna v Dejvicích, nový Trojský most, nájemný komplex Luka Living a řada dalších. Asi někoho pohorším, ale pomalu a postupně se mi začala líbit i žižkovská televizní věž, která svou výškovou dominancí „tvrdí muziku“. Velmi zvědavý jsem mj. na podobu City v místě bubenského nádraží.


Autor: Jan Puci

Amerikánka. Kniha Davida Jařaba, film Viktora Tauše

Včera v 11:07

Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě? Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, v sobě dokáže najít sílu a vůli přežít. Nejpodstatnější je totiž věřit nejen v sebe sama, ale i v to, že o vás někdo stojí. I kdyby byl třeba až...

Karla Kubíková: Dům na konci ulice

24. června 2024 v 07:02

Vdova a čerstvá důchodkyně Nina, která miluje literaturu a svého malého psa, žije poklidný život v domě po rodičích s bratrem Radkem, jemuž odmítá porozumět. Je matkou jediného syna, jenž už před lety odešel do Latinské Ameriky. S ním, jeho ženou a dcerou se vídá pouze přes Skype. Příběh o trpké...

Kateřina Surmanová: Tři sekery

23. června 2024 ve 20:18

Česká autorka Kateřina Surmanová přichází po úspěšných románech Šepot z lesa a Zvedá se vítr s dalším mysteriózním thrillerem. Jmenuje se Tři Sekery, podle názvu obce v Karlovarském kraji, kde se odehrává převážná část děje. Vychází v nakladatelství Kalibr.

Tom Hanks a jeho Biják: Jak se dělá velkofilm

22. června 2024 v 11:54

Zábavný i dojemný román z filmového světa v režii oscarového herce Toma Hankse. Úvodní scéna: Píše se rok 1947.

Jo Nesbo: Noční dům

21. června 2024 v 16:47

Nesbo v novém žánru! Thriller s hororovými prvky, který vás pohltí.

Lucie Hlavinková: Svátek hada

20. června 2024 v 09:40

Osudy uštknuté dobou. Příběh inspirovaný skutečným vyprávěním. Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha.   

Vzpomínka na vraha je strhující sondou do Švédska devadesátých let

19. června 2024 ve 13:12

V létě 1994 Švédsko sužované vlnou veder prožívá své fotbalové „Nagano“ a v zemi zároveň řádí masový vrah Mattias Flink. Mladá zardoušená žena však do vzorce jeho vraždění nezapadá, a velmi rychle se ukazuje, že není jedinou z obětí zavražděných stejným...

…a přeskočila jiskra

19. června 2024 ve 12:27

Spisovatelská stálice Halina Pawlowská poslala na pulty knihkupectví svoji novou povídkovou knihu …a přeskočila jiskra (nakladatelství Motto).

Eseje o vědomí nabídnou pět úhlů pohledu

18. června 2024 ve 14:25

Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se...

Tim Voors: Nesamota. Putování po stezce Te Araroa napříč Novým Zélandem

18. června 2024 v 10:41

Přidejte se k vytrvalému poutníkovi Timu Voorsovi na jeho výpravné a dlouhé cestě po stezce Te Araroa Trail, která vás povede tři tisíce kilometrů a čtyři miliony kroků napříč drsnou přírodou Nového Zélandu.

Kniha Mazal tov! vyhrála Zlatou stuhu

14. června 2024 v 16:34

Zlatou stuhu v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež ve výtvarné části získala kniha Mazal tov! Titul rabína Davida Maxy doplněný nádhernými ilustracemi Terezy Piskláčové přibližuje alespoň zlomek z ojedinělého příběhu starobylého židovského národa, který navzdory všem strastem a útrapám...

Jiří Hulcr: Kůrovci

10. června 2024 v 19:37

Podobný obraz někdy viděl snad každý: malebná horská krajina, kterou kdysi pokrývaly lesy, nyní vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala pohroma. Les zmizel a zbyly po něm jen pahýly mrtvých stromů. Šumava i Jeseníky zejí prázdnotou. O viníkovi jsme také slyšeli: jsou to kůrovci, které je třeba...

Čti (a hlavně choď) Jeseníky

10. června 2024 v 19:28

Prázdniny a dovolené jsou už na dosah. A při té příležitosti můžete sáhnout po novém průvodci, knize Čti Jeseníky,  kterou vydává nakladatelství Fragment. S tímto kouzelným koutem naší republiky vás seznámí nápaditě, vtipně a hravě.

Odvaha Markéty Lukáškové

10. června 2024 v 19:13

Spisovatelka Markéta Lukášková ve své nové knize posílá svoji hrdinku Adu v zásadním okamžiku jejího života dvěma odlišnými směry. Jak se bude budoucnost osudem zkoušené židovské dívky odvíjet v případě, že si zachová morální kredit a jak ve chvíli, kdy se rozhodne poddat se a vykročit cestou...

Bizarní Česko Jakuba Pokorného obsahuje více než 100 tipů na ohromující výlety

9. června 2024 v 19:20

Víte, že v Brdech je jediný bývalý sklad jaderných zbraní na světě, který je zároveň přístupný veřejnosti? Dále u nás máme i jezero kyseliny sírové, první dinopark na zahradě rodinného domku nebo rozhlednu „sedící“ na kotli tepelné elektrárny.

Další články
Nahoru