Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha malým New Yorkem? Developeři mají zálusk na mrakodrapy, radnice chtějí ubírat patra
Chystaný bytový dům Epoque na Pankráci by měl být 104 metrů vysoký, radnice Prahy 4 by si ho přála menší. Vizualizace: ECM

Praha malým New Yorkem? Developeři mají zálusk na mrakodrapy, radnice chtějí ubírat patra

New York nebo Sao Paulo, kde se to hemží mrakodrapy, z Prahy v dohledné době nebudou, pár mrakodrapů tady ale možná vyroste. Developeři mají zálusk především na Prahu 4 – kolem Pankráce či Budějovické. Jak to se zamýšlenými výškovými stavbami v metropoli vypadá?

Na konci loňského listopadu bylo vydáno územní rozhodnutí na umístění Administrativního centra Budějovická. Stavba by měla měřit 72 metrů, obsahovala by 5 podzemních a 18 nadzemních podlaží.

Proti územnímu rozhodnutí bylo podáno odvolání – současné vedení Prahy 4 se stavbou nesouhlasí. Na městskou část byla podána i petice proti výstavbě a s požadavkem odkoupení pozemku. Podepsalo ji 1850 lidí. V současné době probíhá odvolací řízení proti územnímu rozhodnutí, spis je na pražském magistrátu.

Malá ledová věž, Beryl, Výhledy Pankrác

Další zvažovanou stavbou v Praze 4 je Administrativní dům Malá ledová věž (na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova), který by měl měřit 58, 6 metrů. Tiskový referent čtvrté městské části David Polák poskytl našemu portálu informace: loni 5. srpna bylo vydáno územní rozhodnutí na umístění stavby, následovalo odvolání, až letos 16. června pražský magistrát zrušil územní rozhodnutí a vrátil záměr k novému projednání.

rezidence-vyhledy-pankrac-nahled

Výhledy Pankrác

V Praze 4 – Michli se také zvažuje stavba Administrativního domu Beryl. Územní rozhodnutí stavby bylo vydáno loni 12. května, následovalo odvolání, magistrát územní rozhodnutí zrušil letos 31. března, záměr vrátil k novému projednání. Rezidence Výhledy Pankrác by měla měřit 108 metrů. Posuzován byl vliv stavby na životního prostředí, takzvaná EIA. Letos 19. února byl proces EIA z důvodu změny koncepce projektové dokumentace ukončen. Praha 4 a veřejnost s projektem nesouhlasily, přepracovaná dokumentace zatím nebyla předložena.

Otazníky kolem Véčka na Pankráci

Na Pankráci by měl vyrůst 104 metrů vysoký „čtyřkolý“ bytový dům BDE, takzvané Véčko – ve tvaru písmene V. Bylo vydáno stavební povolení, přičemž městská část Praha 4 požaduje respektovat stanovisko UNESCA, které doporučuje snížit výšku budovy.

Podle slov Anny Kusákové z Klubu za starou Prahu je autorem Véčka architekt Radan Hubička. „Jeho projekty jsou architektonicky silně předimenzované, nectí charakter svého prostředí a působí tak velni nevhodně či někdy až agresivně,“ uvedla.

Anketa

Vadí vám výstavba výškových budov v Praze?

51.2%
(51.2%)
48.8%
(48.8%)
„Zajímavá je také jeho klientela. Tento architekt navrhl vilu například pro známého lobbistu Romana Janouška či pro podnikatele Zdeňka Bakalu. A v případě střešovické vily? Zde je majitelem bývalý předseda dozorčí rady PPF Partners Tomáš Brzobohatý,“ dodala.

Proces EIA probíhá u zvažované stavby Building H a hotel Vyskočilova, o což by se rozrostlo BB Centrum v Michli. Záměr bude posuzován dle zákona č. 100/2001 Sb., termín oznámení dokumentace EIA zatím není znám.      

Již 13. října 2012 bylo vydáno územní rozhodnutí na umístění stavby Parkovací dům Budějovická v Krči. V roce 2014 bylo požádáno o prodloužení pravomocného územního rozhodnutí.

Zatímco stávající vedení radnice mrakodrapům není nakloněno, kupříkladu Vladimír Urbánek z portálu Kurzy.cz výškové budovy dlouhodobě hájí. V tiskové zprávě o City Tower na Pankráci, kancelářské budově měřící 109 metrů, uvádí: „Dříve poněkud opomíjená pankrácká pláň se v posledních letech stává prestižní lokalitou, a to jak k podnikání, tak k bydlení.“

Podle investora „urbanistická koncepce a umístění koresponduje s trendem řady evropských měst, které podporují ve svých periferních oblastech moderní výstavbu včetně dominantních výškových budov“. „Ve stejném duchu vytváří Prague Eye Towers výrazný architektonický prvek v této dynamicky se rozvíjející lokalitě hlavního města Prahy,“ dodává investor.

Pět set padesát bytových a nebytových jednotek a přibližně 800 garážových a parkovacích stání má obsahovat Rezidence Park Kavčí Hory. Má se jednat o rezidenci 11. až 22. podlažních bytových věží a dalších doplňkových staveb, do dnešního dne ale nebyla zveřejněna vizuální podoba návrhu a projekt nebyl představen vedení městské části Praha 4.

Vedení Prahy 11 mrakodrapy nechce

prague-eyes-tower-nahled

Areál Prague Eye Towers

Zvažované věže Prague Eye Towers na Chodově (Praha 11) by měly tvořit 33 a 30 nadzemních podlaží, měly by být nejvyššími budovami v ČR. „Vyšší východní věž překonává se 138,8 metry stávající nejvyšší budovu ČR téměř o 30 metrů. Při započítání telekomunikační antény dosahuje výška 152,6 metrů. Západní věž Prague Eye Towers je o 11 metrů nižší,“ uvádí na svém webu investor, Office Star Five spol. s r. o.

Celková hrubá podlažní plocha nadzemních částí objektů by měla být 71 980 m2. V podzemí by měla být i parkovací plocha pro více než 900 automobilů. Budovy by měly být určeny hlavně pro administrativní účely.

„Nové vedení radnice není zastáncem výškových budov na Jižním Městě. Mělo jich zde stát několik a ke všem zaujali radní nesouhlasné stanovisko. Reagujeme na protesty obyvatel, petice. Na pravidelných setkání občanů se starostou zaznívají v drtivé většině záporné ohlasy na možnou výstavbu. O výškové budově Prague Eye Towers zatím jednání s investorem neproběhla,“ uvedl pro Pražský patriot tiskový mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák.

Od 70. let rostly v Praze vysoké stavby       

Historický exkurs Pražskému patriotu poskytl ředitel Sekce Kanceláře komunikace a participace Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Adam Švejda. „Do poloviny 20. století bylo pražské panorama definováno historickými dominantami v trojúhelníku Pražský hrad, Vyšehrad a Vítkov.

Po skončení 2. světové války se však výšková hladina města začala zásadně proměňovat. Od 70. letech najednou v Praze vyrostla řada staveb, nerespektujících absolutní výšku katedrály, tedy 350 metrů ad mořem,“ uvedl. Jediným omezením jsou nyní podle jeho slov jednotlivé koeficienty, určující velikost objektu úměrně ve vztahu k velikosti pozemku. 

Nastaví Metropolitní plán výšková pravidla?

eliska-freyova-building-2013-03-14-3-nahled

Rezidence Eliška

Nelze se podle něj tvářit, že v některých lokalitách k výstavbě vysokých budov v minulosti již nedošlo. „Vzpomeňme si na modernistická sídliště z 60. a 70. let, obepínajících Prahu, včetně jejich dominantních budov hotelového charakteru, Pankráckou pláň s jejími ´mrakodrapy´, dynamicky se proměňující Vysočany (stavba nazvaná Eliška, postavená v loňském roce),“ řekl.

Proto je podle Švejdy třeba být si těchto daností vědom a konstruktivně, ne nahodile, výškovou kompozici města plánovat. „Cílem Metropolitního plánu je nastavit výšková pravidla na celém území města tak, aby v budoucnu nedocházelo k nežádoucím nahodilostem, naopak, aby byla celková výšková kompozice Prahy pečlivě zvažována a vhodně dotvářena,“ uzavřel. 


Autor: Anna Skálová

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru