dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Praha má zastoupení ve finále soutěže Strom roku. O titul se uchází 300 let starý Otec dubů
Otec dubů roste na hrázi rybníka Homolka. Foto: Lenka Mitrenga / stromroku.cz

Praha má zastoupení ve finále soutěže Strom roku. O titul se uchází 300 let starý Otec dubů

Dub letní, známý také jako Otec dubů, se dostal do finále soutěže Strom roku 2016, kterou pořádá Nadace Partnerství. Je nejmohutnějším dubem v aleji na hrázi rybníka Homolka v přírodní památce Milíčovský les a rybníky. Jeho stáří je asi 300 let a ve výšce 130 centimetrů má obvod pět metrů. Roste na hrázi rybníku Homolka v přírodní památce Milíčovský les a rybníky a je registrován jako památný strom.    

Vzhledem k svému věku pamatuje ještě dobu, kdy okolní krajinu tvořily převážně louky a pole, mezi nimiž se klikatily cesty lemované dubovými a třešňovými alejemi. Milíčovský háj hostil nepředstavitelné množství druhů bezobratlých, ptáků a za zdejšími druhy rostlin se sjížděli botanici z blízké Prahy. Dnes je příroda kolem dubu méně pestrá.

Otec dubů se pod číslem 4 dostal do užšího finále mezi posledních dvanáct stromů. Každý finalista byl nafocen, byla k němu vytvořena popisná karta a bude prezentován na internetu. Následně se bude konat hlasování mezi veřejností, který z finalistů je nejlepší. Během hlasování bude také dvanáct finálových stromů prezentováno formou putovní výstavy.

Jednou z možností, jak hlasovat, je odevzdávat použité mobilní telefony do speciálních sběrných boxů. S každým odevzdaným telefonem se vyplňuje blanket, na kterém se uvádí, kterému finalistovi se mají připsat hlasy. Za odevzdaný mobilní telefon je 30 hlasů. Sběrný box je umístěn v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici, při odevzdávání většího množství mobilů najednou není nutné vyplňovat údaje ve formuláři ke každému mobilu zvlášť, ale stačí data zapsat hromadně pro několik mobilů najednou.

Více informací o dalších možnostech hlasování je na www.stromroku.cz, kde jsou ke stažení další registrační formuláře i hlasovací archy. Hlasovat lze do 10. října. Ve finále soutěže jsou celkem čtyři duby, tři lípy, hrušeň, borovice, kaštan, douglaska a břestovce. Všechny finalisty si můžete prohlédnout zde: http://www.stromroku.cz/#finaliste.


Další články
Nahoru