Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha má zajištěny energie asi za polovinu loňského cenového stropu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha má zajištěny energie asi za polovinu loňského cenového stropu

Praha má na letošní rok zajištěnou elektřinu a zemní plyn pro provoz magistrátu, zhruba 200 jeho příspěvkových organizací a veřejné osvětlení. Ceny bez státem regulované složky městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) vysoutěžila na úrovni 3514 korun za MWh elektřiny a 1534 korun za MWh plynu, což odpovídá zhruba polovině loňského vládního cenového stropu. Město odhaduje, že za energie zaplatí asi 700 milionů korun. Novinářům to řekli zástupci magistrátu a THMP.

Společnost THMP zajistila dodávky elektřiny a zemního plynu pro Hlavní město, Městskou policii a dalších více jak 200 příspěvkových organizací pražského magistrátu. Ceny jsou pevné pro celý rok 2024.  

„Zajištění dodávek plynu a elektřiny pro hlavní město je přínosné z hlediska energetické bezpečnosti. Zároveň to má i ekonomický přínos, neboť se snažíme šetřit prostředky obyvatel Prahy. A obě hlediska budeme zohledňovat i v dalších letech,” řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).  

Cena dodávek elektřiny pro rok 2024 činí 3 514 Kč/MWh a cena zemního plynu činí 1 534 Kč/MWh. Dodávky zajištěné Technologiemi hl. m. Prahy patří mezi nejvýhodnější napříč pevnými nabídkami dodavatelů elektřiny i zemního plynu, jak si lze snadno ověřit v aktuálních cenících, ceníky jsou uvedeny v příloze této zprávy. 

Zmíněné ceny jsou pro celý rok 2024 pevné, garantují všechna rizika a nebudou se již měnit vlivem tržních změn, jak se tomu stává u velkoobchodních dodavatelů včetně těch největších.  

„Díky skvělé práci kolegů v naší firmě Technologie hlavního města Prahy se nám podařilo zajistit téměř předválečné ceny energií. Pevně věřím, že se nám tímto krokem podařilo zajistit klidný energetický rok pro Magistrát hlavního města Prahy, Městskou Policii a více než 200 příspěvkových organizací metropole,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).  

„THMP se podařilo podle zadání Rady hl. m. Prahy zajistit 100 procent objemu takzvané pásmové spotřeby elektrické energie a plynu. Faktor energetické bezpečnosti je tím splněn, navíc dosažená cena se pohybuje v nejnižších cenových hladinách v rámci ČR. Pro rok 2025 budou THMP postupovat stejným způsobem s cílem dosáhnout výhodných cen pro hlavní město a jeho organizace,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.  

Pro ilustraci je vhodné připomenout, že na začátku října 2022 vláda v reakci na tržní situaci způsobenou válkou na Ukrajině stanovila cenové stropy u elektřiny ve výši 6 050 Kč/MWh a 3 025 Kč/MWh u plynu. Současné ceny jsou tak nyní na téměř předválečné úrovni.


Autor: Hla

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru