Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro vnitřní silniční okruh
Součástí Městského okruhu je i tunel Blanka. Foto: archiv

Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro vnitřní silniční okruh

Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro zbývající část Městského okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy, který v posledním více než roce prováděly firmy SG Geotechnika a Pudis. Průzkum doporučil v další přípravě stavby vyhloubit na trase tři průzkumné štoly, řekl včera na jednání dopravního výboru magistrátu Jiří Rout z firmy SG Geotechnika. Město podle náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) průzkumem získalo dost informací a v polovině příštího roku chce požádat o územní rozhodnutí.

V Praze zbývá dokončit část vnitřního okruhu mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy včetně Libeňské spojky, která okruh napojí na D8. Vedení města nechalo předloni přepracovat původní projekt a proti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů nyní počítá s tím, že zahloubeno bude 8,5 kilometru úseku.

Ten má celkem měřit asi 10,3 kilometru. Scheinherr řekl, že magistrát zažádal o všechna potřebná stanoviska, která by chtěl získat do poloviny příštího roku a poté požádat o územní rozhodnutí.

Geotechnický průzkum se uskutečnil s pomocí 92 vrtů v hloubce tři až 68 metrů a hodnotil geologické podloží stavby a také stav spodních vod. Výsledky průzkumu poslouží k tomu, aby projektanti konstrukci navrhli po statické stránce správně a s co nejmenším vlivem na okolní prostředí, například domy nad tunely.

Při další přípravě stavby město naváže podrobnějším průzkumem, který by se měl podle doporučení průzkumníků uskutečnit dalším monitoringem z povrchu a také vyhloubením tří průzkumných štol.

Rout uvedl, že první z nich by měla vést pod Bílou skálou, další v trase budoucího Jarovského tunelu a třetí v části plánovaného tunelu v Malešicích. Vyhloubení štol je pode něj v komplikovaných pražských podmínkách nutné. „Je potřeba vidět ten masiv, jak se říká, naživo," řekl.

Dodal, že město by mělo s pracemi začít co nejdříve, i když bude podrobnější průzkum nutný až při přípravě dokumentace pro stavební povolení. „Často se stává, že termíny na odevzdání zpráv průzkumníků a projektantů se velmi blíží, což pak samozřejmě neumožňuje v plné výši zohlednit zjištěné skutečnosti," řekl Rout.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce.

Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. Uvnitř okruhu žije zhruba půl milionu obyvatel. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.


Autor: ČTK

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Další články
Nahoru