Dnes Čtvrtek - polojasno 26°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro vnitřní silniční okruh
Součástí Městského okruhu je i tunel Blanka. Foto: archiv

Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro vnitřní silniční okruh

Praha má výsledky geotechnického průzkumu pro zbývající část Městského okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy, který v posledním více než roce prováděly firmy SG Geotechnika a Pudis. Průzkum doporučil v další přípravě stavby vyhloubit na trase tři průzkumné štoly, řekl včera na jednání dopravního výboru magistrátu Jiří Rout z firmy SG Geotechnika. Město podle náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) průzkumem získalo dost informací a v polovině příštího roku chce požádat o územní rozhodnutí.

V Praze zbývá dokončit část vnitřního okruhu mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy včetně Libeňské spojky, která okruh napojí na D8. Vedení města nechalo předloni přepracovat původní projekt a proti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů nyní počítá s tím, že zahloubeno bude 8,5 kilometru úseku.

Ten má celkem měřit asi 10,3 kilometru. Scheinherr řekl, že magistrát zažádal o všechna potřebná stanoviska, která by chtěl získat do poloviny příštího roku a poté požádat o územní rozhodnutí.

Geotechnický průzkum se uskutečnil s pomocí 92 vrtů v hloubce tři až 68 metrů a hodnotil geologické podloží stavby a také stav spodních vod. Výsledky průzkumu poslouží k tomu, aby projektanti konstrukci navrhli po statické stránce správně a s co nejmenším vlivem na okolní prostředí, například domy nad tunely.

Při další přípravě stavby město naváže podrobnějším průzkumem, který by se měl podle doporučení průzkumníků uskutečnit dalším monitoringem z povrchu a také vyhloubením tří průzkumných štol.

Rout uvedl, že první z nich by měla vést pod Bílou skálou, další v trase budoucího Jarovského tunelu a třetí v části plánovaného tunelu v Malešicích. Vyhloubení štol je pode něj v komplikovaných pražských podmínkách nutné. „Je potřeba vidět ten masiv, jak se říká, naživo," řekl.

Dodal, že město by mělo s pracemi začít co nejdříve, i když bude podrobnější průzkum nutný až při přípravě dokumentace pro stavební povolení. „Často se stává, že termíny na odevzdání zpráv průzkumníků a projektantů se velmi blíží, což pak samozřejmě neumožňuje v plné výši zohlednit zjištěné skutečnosti," řekl Rout.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce.

Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. Uvnitř okruhu žije zhruba půl milionu obyvatel. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.


Autor: ČTK

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Pražský okruh: Otevřel se sjezd a nájezd u Písnice

1. května 2022 v 17:50

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes ráno otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a...

Další články
Nahoru