dnes
Středa - oblacno
10°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další
Biotop funguje už několik let v Radotíně. Foto: biotopradotin.cz

Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další

Na území Prahy bylo dlouho jediným biotopovým koupalištěm to v Radotíně, ale v posledních letech se jejich počet zvýšil. Navíc jsou v plánu další.

Před pěti lety bylo na jihu Prahy v Radotíně otevřeno na místě bývalé čističky odpadních vod biotopové koupaliště. Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, tedy bez chemie, jen za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Díky tomu jde o čisté koupání bez chloru, bez chemického upravování.

Lhotka

I když má Praha několik přírodních koupališť, například v Hostivaři, Šeberáku či Motole, lidmi vytvořený a tedy i snadněji kontrolovatelný další biotop tu kromě zmiňovaného Radotína nebyl. Loni bylo po letech příprav otevřeno biotopové koupaliště Lhotka. Areál byl před tím pár let zavřený, chátral a radnice Prahy 4 si za to vysloužila hněv veřejnosti. Politikům lidé spílali, že ohledně zprovoznění koupaliště šlo jen o předvolební sliby. Nyní je koupaliště po přeměně na biotop rok už v provozu a chystají se v něm další úpravy, například vybudování sportovišť.

Lysolaje

Malé biotopové koupaliště bylo loni otevřeno na severu metropole v městské části Praha-Lysolaje. Vzniklo blízko pramene Lysolajského potoka z nádrže pro hasiče. Je volně přístupné. Nádrž se stala v osmdesátých letech po výstavbě dešťové kanalizace v obci špinavou zapáchající jímkou plnou sedimentů, v létě byla plná prachu a v zimě soli z komunikací. Před třemi lety byl v rámci revitaliaze pramen vyčištěn a celé jeho okolí upraveno. Koryto bylo od pramene až po bývalou hasičskou nádrž vyčištěno, břehy zpevněny kameny a potoku byl ponechán jeho přirozený průběh. Největší změnou ale prošla nevzhledná hasičská nádrž.

„Citlivou revitalizaci hasičské nádrže za použití kamene, instalací mola, osázení rostlinami a instalací nového zábradlí, laviček a dalšího mobiliáře se podařilo nádrž proměnit v koupací biotop. Získali jsme tak pro občany krásný veřejný pobytový prostor, chybějící koupaliště a zlepšili jsme vodní poměry v území,“ uvedl lysolajský starosta Petr Hlubuček. Zajímavým moderním prvkem je kovová kinetická fontána. Hasiči mohou vodu z nádrže dle potřeby i nadále odebírat.

Kyje

Už před třemi lety schválili zastupitelé Prahy 14 projekt biotopového koupaliště v Kyjích s kapacitou 1400 návštěvníků. Stavba na východě metropole měla začít už loni. V plánu je koupací nádrž s kořenovým čistícím systémem, vybudování kurtů na beachvolejbal nebo mlhoviště.

Nastaly však nečekané komplikace. Proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se odvolal spolek Rajská 14, podle kterého byly nedostatečně vypořádány některé připomínky. Politici se pak začali vzájemně obviňovat z toho, kdo za aktivitou spolku stojí a kdo má (ne)zájem přírodní koupaliště vybudovat. Bohužel to vypadá, že se do země jen tak nekopne.

„K odvolání proti výstavbě biotopu odvolací orgán (pražský magistrát, Odbor stavebního řádu) dosud nezaslal vyrozumění,“ uvedla mluvčí radnice čtrnácté městské části Veronika Berná.

Jižní Město

Vznik koupaliště plánuje i Praha 11. Radnice už hledá pozemky, kde by mohl areál vzniknout. Má jich vytipováno několik. Probíhá územní analýza, potřeba je zhruba jedno až dvouhektarový pozemek. „Já jako reálné vidím, že do roku 2022 by bylo možné maximálně získat stavební povolení. To bych považoval za úspěch,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta Prahy 11 Jiří Dohnal.

By byl rád, kdyby se podařilo vybudovat biotopové koupaliště. „Pokud se nám nepodaří najít vhodný pozemek pro biotop, ústupová varianta je klasické venkovní koupaliště,“ dodal.


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Včera v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Další články
Nahoru