dnes
Neděle - zatazeno
1°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další
Biotop funguje už několik let v Radotíně. Foto: biotopradotin.cz

Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další

Na území Prahy bylo dlouho jediným biotopovým koupalištěm to v Radotíně, ale v posledních letech se jejich počet zvýšil. Navíc jsou v plánu další.

Před pěti lety bylo na jihu Prahy v Radotíně otevřeno na místě bývalé čističky odpadních vod biotopové koupaliště. Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, tedy bez chemie, jen za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Díky tomu jde o čisté koupání bez chloru, bez chemického upravování.

Lhotka

I když má Praha několik přírodních koupališť, například v Hostivaři, Šeberáku či Motole, lidmi vytvořený a tedy i snadněji kontrolovatelný další biotop tu kromě zmiňovaného Radotína nebyl. Loni bylo po letech příprav otevřeno biotopové koupaliště Lhotka. Areál byl před tím pár let zavřený, chátral a radnice Prahy 4 si za to vysloužila hněv veřejnosti. Politikům lidé spílali, že ohledně zprovoznění koupaliště šlo jen o předvolební sliby. Nyní je koupaliště po přeměně na biotop rok už v provozu a chystají se v něm další úpravy, například vybudování sportovišť.

Lysolaje

Malé biotopové koupaliště bylo loni otevřeno na severu metropole v městské části Praha-Lysolaje. Vzniklo blízko pramene Lysolajského potoka z nádrže pro hasiče. Je volně přístupné. Nádrž se stala v osmdesátých letech po výstavbě dešťové kanalizace v obci špinavou zapáchající jímkou plnou sedimentů, v létě byla plná prachu a v zimě soli z komunikací. Před třemi lety byl v rámci revitaliaze pramen vyčištěn a celé jeho okolí upraveno. Koryto bylo od pramene až po bývalou hasičskou nádrž vyčištěno, břehy zpevněny kameny a potoku byl ponechán jeho přirozený průběh. Největší změnou ale prošla nevzhledná hasičská nádrž.

„Citlivou revitalizaci hasičské nádrže za použití kamene, instalací mola, osázení rostlinami a instalací nového zábradlí, laviček a dalšího mobiliáře se podařilo nádrž proměnit v koupací biotop. Získali jsme tak pro občany krásný veřejný pobytový prostor, chybějící koupaliště a zlepšili jsme vodní poměry v území,“ uvedl lysolajský starosta Petr Hlubuček. Zajímavým moderním prvkem je kovová kinetická fontána. Hasiči mohou vodu z nádrže dle potřeby i nadále odebírat.

Kyje

Už před třemi lety schválili zastupitelé Prahy 14 projekt biotopového koupaliště v Kyjích s kapacitou 1400 návštěvníků. Stavba na východě metropole měla začít už loni. V plánu je koupací nádrž s kořenovým čistícím systémem, vybudování kurtů na beachvolejbal nebo mlhoviště.

Nastaly však nečekané komplikace. Proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se odvolal spolek Rajská 14, podle kterého byly nedostatečně vypořádány některé připomínky. Politici se pak začali vzájemně obviňovat z toho, kdo za aktivitou spolku stojí a kdo má (ne)zájem přírodní koupaliště vybudovat. Bohužel to vypadá, že se do země jen tak nekopne.

„K odvolání proti výstavbě biotopu odvolací orgán (pražský magistrát, Odbor stavebního řádu) dosud nezaslal vyrozumění,“ uvedla mluvčí radnice čtrnácté městské části Veronika Berná.

Jižní Město

Vznik koupaliště plánuje i Praha 11. Radnice už hledá pozemky, kde by mohl areál vzniknout. Má jich vytipováno několik. Probíhá územní analýza, potřeba je zhruba jedno až dvouhektarový pozemek. „Já jako reálné vidím, že do roku 2022 by bylo možné maximálně získat stavební povolení. To bych považoval za úspěch,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta Prahy 11 Jiří Dohnal.

By byl rád, kdyby se podařilo vybudovat biotopové koupaliště. „Pokud se nám nepodaří najít vhodný pozemek pro biotop, ústupová varianta je klasické venkovní koupaliště,“ dodal.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru