dnes
Úterý - skorojasno
27°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
30°C
Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další
Biotop funguje už několik let v Radotíně. Foto: biotopradotin.cz

Praha má už několik biotopových koupališť, v plánu jsou další

Na území Prahy bylo dlouho jediným biotopovým koupalištěm to v Radotíně, ale v posledních letech se jejich počet zvýšil. Navíc jsou v plánu další.

Před pěti lety bylo na jihu Prahy v Radotíně otevřeno na místě bývalé čističky odpadních vod biotopové koupaliště. Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, tedy bez chemie, jen za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Díky tomu jde o čisté koupání bez chloru, bez chemického upravování.

Lhotka

I když má Praha několik přírodních koupališť, například v Hostivaři, Šeberáku či Motole, lidmi vytvořený a tedy i snadněji kontrolovatelný další biotop tu kromě zmiňovaného Radotína nebyl. Loni bylo po letech příprav otevřeno biotopové koupaliště Lhotka. Areál byl před tím pár let zavřený, chátral a radnice Prahy 4 si za to vysloužila hněv veřejnosti. Politikům lidé spílali, že ohledně zprovoznění koupaliště šlo jen o předvolební sliby. Nyní je koupaliště po přeměně na biotop rok už v provozu a chystají se v něm další úpravy, například vybudování sportovišť.

Lysolaje

Malé biotopové koupaliště bylo loni otevřeno na severu metropole v městské části Praha-Lysolaje. Vzniklo blízko pramene Lysolajského potoka z nádrže pro hasiče. Je volně přístupné. Nádrž se stala v osmdesátých letech po výstavbě dešťové kanalizace v obci špinavou zapáchající jímkou plnou sedimentů, v létě byla plná prachu a v zimě soli z komunikací. Před třemi lety byl v rámci revitaliaze pramen vyčištěn a celé jeho okolí upraveno. Koryto bylo od pramene až po bývalou hasičskou nádrž vyčištěno, břehy zpevněny kameny a potoku byl ponechán jeho přirozený průběh. Největší změnou ale prošla nevzhledná hasičská nádrž.

„Citlivou revitalizaci hasičské nádrže za použití kamene, instalací mola, osázení rostlinami a instalací nového zábradlí, laviček a dalšího mobiliáře se podařilo nádrž proměnit v koupací biotop. Získali jsme tak pro občany krásný veřejný pobytový prostor, chybějící koupaliště a zlepšili jsme vodní poměry v území,“ uvedl lysolajský starosta Petr Hlubuček. Zajímavým moderním prvkem je kovová kinetická fontána. Hasiči mohou vodu z nádrže dle potřeby i nadále odebírat.

Kyje

Už před třemi lety schválili zastupitelé Prahy 14 projekt biotopového koupaliště v Kyjích s kapacitou 1400 návštěvníků. Stavba na východě metropole měla začít už loni. V plánu je koupací nádrž s kořenovým čistícím systémem, vybudování kurtů na beachvolejbal nebo mlhoviště.

Nastaly však nečekané komplikace. Proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se odvolal spolek Rajská 14, podle kterého byly nedostatečně vypořádány některé připomínky. Politici se pak začali vzájemně obviňovat z toho, kdo za aktivitou spolku stojí a kdo má (ne)zájem přírodní koupaliště vybudovat. Bohužel to vypadá, že se do země jen tak nekopne.

„K odvolání proti výstavbě biotopu odvolací orgán (pražský magistrát, Odbor stavebního řádu) dosud nezaslal vyrozumění,“ uvedla mluvčí radnice čtrnácté městské části Veronika Berná.

Jižní Město

Vznik koupaliště plánuje i Praha 11. Radnice už hledá pozemky, kde by mohl areál vzniknout. Má jich vytipováno několik. Probíhá územní analýza, potřeba je zhruba jedno až dvouhektarový pozemek. „Já jako reálné vidím, že do roku 2022 by bylo možné maximálně získat stavební povolení. To bych považoval za úspěch,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta Prahy 11 Jiří Dohnal.

By byl rád, kdyby se podařilo vybudovat biotopové koupaliště. „Pokud se nám nepodaří najít vhodný pozemek pro biotop, ústupová varianta je klasické venkovní koupaliště,“ dodal.


Dnes večer: Prosecká zastaveníčka

Dnes v 07:03

I dnes se můžete v parku Přátelství na Proseku těšit na koncert v rámci cyklu komorních koncertů, které se konají každé úterý až do konce září. Začátek je v 18 hodin. Spolupořadatelem koncertů je pojedenácté radnice Prahy 9.

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Centrálním parku se koná další ukázková lekce hry Mölkky

Včera v 11:32

Další ukázková lekce zábavné hry Mölkky, u které lze kombinovat náhodu s dovedností, se uskuteční ve čtvrtek 20. srpna od 14 hodin v Centrálním parku na Pankráci v Praze 4.

Praha 2: Poslední představení Divadla pod širým nebem

Včera v 10:03

Na prázdniny připravila Praha 2 v prostoru Grotty v Grébovce divadelní představení pod širým nebem.

Ve čtvrtek se konají Malostranské trhy

Včera v 09:28

Čerstvou zeleninu, maso, mléčné výrobky od domácích producentů můžete nakoupit 13. srpna od 8:30 do 18 hodin na Malostranském náměstí.

Agnieszka Holland pokřtí knihu Šarlatán

Včera v 09:28

Křest knihy Josefa Klímy a Marka Epsteina Šarlatán se uskuteční v úterý 18. srpna od 17 hodin v zahradách Kláštera sv. Anežky České, U Milosrdných 17, Praha 1.

Vínofest

Včera v 06:14

Možnost ochutnat průřez z vinic z Čech, Moravy a Evropy v pátek 14. a v sobotu 15. srpna. K degustaci budete mít mnoho vzorků a také příležitost ochutnat rozmanitost originální street food nabídky na mnoho způsobů.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Další články
Nahoru