dnes
Čtvrtek - skorojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
16°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Praha má už 60 volně přístupných ovocných sadů. Vzniknou další, slibuje náměstek primátora Hlubuček
Ing. Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora. Foto: archiv

Praha má už 60 volně přístupných ovocných sadů. Vzniknou další, slibuje náměstek primátora Hlubuček

Kde budou v Praze vysázeny stromy? Kolik to Prahu bude stát? Jaká jsou zaváděna opatření, aby byla co nejnižší „úmrtnost“ stromů kvůli suchu? Vzniknou v metropoli další veřejně přístupné ovocné sady? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru pro server Pražský patriot náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který ve vedení hlavní města odpovídá, mimo jiné, za oblast životního prostředí.

Hlavní město po volbách představilo plán na výsadbu milionu stromů během následujících let. Kde jsou a budou sázeny ve vnitřní Praze?
Ve vnitřní Praze nejsou žádné větší volné plochy k plošné výsadbě, takže nové výsadby jsou směřovány do uličních stromořadí, například do ulic Vinohradská, Jaromírova, Sokolovská nebo na Rašínovo nábřeží, případně do stávajících parků. Akční plán výsadby minimálně jednoho milionu stromů během následujících osmi let je v přípravě. Výsadba stromů již probíhá v rámci realizovaných projektů.

Jaké jsou náklady na nové stromy? Je zřejmé, že jsou cenové rozdíly mezi novou sazenicí do lesa a vysazením vzrostlejšího stromu na ulici…
Náklady na výsadbu sazenice jsou zhruba 40 korun, na výsadbu solitérního stromu v krajině je to zhruba 5000 korun a na výsadbu jednoho stromu v uličním stromořadí se náklady pohybují v desítkách tisících korun. K tomu se musí připočítat náklady na  následnou péči – ve všech případech je zvýšená v prvních pěti letech. 

Jaká jsou zaváděna opatření, aby byla co nejnižší „úmrtnost“ stromů kvůli suchu?
Opatření jsou dvojího druhu. Za prvé je to výběr druhu dřeviny, snášející městské klima. A za druhé technická a biologická opatření pro zvýšení ujímavosti (použití kvalitnější substrátů do výměny  půdy při výsadbě, zlepšení kvality prokořenitelného prostoru stromů,  použití hydrogelů – látek pomáhajících zadržovat vodu a vlhkost v půdě, na pět let prodloužená doba následné péče, kdy je vyšší četnost zálivek, použití zálivkových vaků atd.)

Zavádí se v Praze nějaká opatření v rámci boje s kůrovcem?
S ohledem na nízké zastoupení smrkových porostů není potřeba zavádět speciální režim, Praha nebyla zařazena do kalamitní zóny vyhlášené Ministerstvem zemědělství. Provádí se standardní opatření v boji proti šíření kůrovce – zejména včasné vyhledávání napadených stromů a jejich asanace dříve, než dojde k rozmnožení kůrovce a jeho nalétnutí na nové stromy.

Už mnoho let se hovoří o vysazování takzvaného zeleného prstence kolem Prahy. V jaké je aktuálně podobě a kde se bude sázet?
Za posledních 20 let se podařilo nově vysázet téměř 200 hektarů nových ploch lesa. V posledních letech zejména v oblasti Běchovic a Dubče. V letošním roce se provádějí největší výsadby v rámci zeleného pásu v Satalicích a opět v Běchovicích.

Kolik je v pražských lesích oficiálních piknikových míst s ohništěm? Jaké s nimi jsou zkušenosti?
Piknikových ohnišť je devět a jsou poměrně hodně využívaná, zejména ohniště v lesoparku Hostivař nebo v Ďáblickém háji.  Doposud nebyl evidován žádný požár, vzniklý z tohoto místa. Negativním jevem je ale vytváření nových ohnišť v blízkosti těch oficiálních, to zejména v případě kolize více skupin, které se současně potkají na jednom místě.

V minulém volebním období začala výraznější přeměna náhorní plošiny Dívčí hrady, v rámci které je orná půda transformována na rozvolněnou veřejně přístupnou krajinnou zeleň. V jaké fázi se projekt nyní nachází?
Výsadba zeleně byla dokončena v minulém roce, nyní zde probíhá následná péče. V současné době připravujeme stavbu mlatové cesty propojující celou plochu ve směru východ – západ. Ta zde úplně chybí. Také připravujeme dvě přírodní sportovní travnatá hřiště na volejbal a fotbal.

Je snaha při rekonstrukcích pražských komunikací vysazovat více stromů, než v minulosti?
Ano, potřeby zvýšit množství  výsadeb v ulicích jsme si vědomi. Jednou z cest je posílení uliční zeleně v rámci celkových rekonstrukcí ulic, kdy je šance uzpůsobit strukturu ploch v ulicích a také provést (a financovat) případné nezbytné přeložky inženýrských sítí tam, kde dochází ke kolizi se stávajícími nebo navrženými místy pro stromy.

Probíhá v Praze i výsadba ovocných sadů a údržba těch stávajících, které jsou také volně přístupné veřejnosti?
Ano, v současné době má Praha 60 veřejně přístupných ovocných sadů a další stále přibývají. Letos to budou například sady v Hrdlořezích, v suchém poldru Čihadla v Hostavicích nebo na Klíčově ve Vysočanech.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru