Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha má studii zahloubení Průmyslového okruhu v Hloubětíně
Součástí Městského okruhu je i tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Praha má studii zahloubení Průmyslového okruhu v Hloubětíně

Pražský magistrát má studii plánovaného podzemního tunelu, kterým má vést část Průmyslového polookruhu mezi dvěma křižovatkami v Hloubětíně. ČTK o tom informoval primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). V plánu jsou i další úpravy polookruhu, které by měly začít již v letošním roce. Celkem by práce měly stát podle odhadu šest miliard korun a hotové by mohly být v roce 2028.

Průmyslový polookruh se skládá z ulic Kbelská a Průmyslová a propojuje Letňany na severovýchodě se Štěrboholy na jihovýchodě metropole. Denně po něm podle informací magistrátu projede 35 000 až 85 000 vozidel a fakticky podle Scheinherra plní funkci nedokončeného vnitřního i vnějšího okruhu.

„Musíme zvýšit jeho kapacitu, protože to je stavba, která ještě v tomto desetiletí výrazně pomůže plynulosti dopravy ve východní části města. Odstraní kolony a zaručí plynulost provozu. Díky úpravě křižovatek a novému tunelu Hloubětín zvýšíme kapacitu úzkého hrdla Průmyslového polookruhu až o polovinu," uvedl.

Město v minulosti zvažovalo, že polookruh v Malešicích rozšíří o dva pruhy, od toho však ustoupilo. Podle studie nezpůsobuje dopravní komplikace na polookruhu nízká kapacita silnice, ale nedostatečná průjezdnost křižovatek.

Kromě zahloubení proto studie navrhuje i další úpravy, průjezdnost křižovatek má zlepšit například vytvoření nových připojovacích a odpojovačích pruhů.

V Průmyslové budou upraveny například křižovatky s Českobrodskou, kde zmizí současné napojení, kdy řidiči musejí zastavovat na značce stop. Nově tam bude připojovací pruh. Proměna čeká i křižovatku se Štěrboholskou, která je například pro chodce či cyklisty neprostupná.

Zlepšit se má rovněž průjezdnost křižovatkou po Černokostelecké. Upraveno bude rovněž řazení jízdních pruhů, protože například ve směru z Hloubětína blokují dopravu auta odbočující na Jižní spojku.

Paralelně se silnicemi pro auta vzniknou v Průmyslové cyklostezky, které budou odděleny od aut. V místech, kudy povedou, bude také doplněna zeleň a vysázeny stromy. Cyklisté budou mít své světelné přejezdy na kříženích s vjezdy do průmyslových areálů.

První práce by podle náměstka měly začít letos, konkrétně město upraví některé světelné křižovatky a řadící pruhy a začne také stavět dva podchody pro pěší pod železniční tratí podél Kbelské ulice. V následujících letech pak magistrát podle studie počítá s úpravami křižovatek v Průmyslové ulici a rekonstrukcí mostní estakády přes údolí Rokytky.

Největší investicí bude vybudování asi 670 metrů dlouhého tunelu mezi křižovatkami s ulicemi Poděbradská a Kolbenova a související úpravy ulice Kbelská v Hloubětíně.

„Co se týče samotného zahloubení, hlavní město v tuto chvíli projednává studii se základními dotčenými orgány státní správy a dále bude následovat příprava soutěže na projektanta," dodal Scheinherr.


Autor: ČTK

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru