Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha má studii zahloubení Průmyslového okruhu v Hloubětíně
Součástí Městského okruhu je i tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Praha má studii zahloubení Průmyslového okruhu v Hloubětíně

Pražský magistrát má studii plánovaného podzemního tunelu, kterým má vést část Průmyslového polookruhu mezi dvěma křižovatkami v Hloubětíně. ČTK o tom informoval primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). V plánu jsou i další úpravy polookruhu, které by měly začít již v letošním roce. Celkem by práce měly stát podle odhadu šest miliard korun a hotové by mohly být v roce 2028.

Průmyslový polookruh se skládá z ulic Kbelská a Průmyslová a propojuje Letňany na severovýchodě se Štěrboholy na jihovýchodě metropole. Denně po něm podle informací magistrátu projede 35 000 až 85 000 vozidel a fakticky podle Scheinherra plní funkci nedokončeného vnitřního i vnějšího okruhu.

„Musíme zvýšit jeho kapacitu, protože to je stavba, která ještě v tomto desetiletí výrazně pomůže plynulosti dopravy ve východní části města. Odstraní kolony a zaručí plynulost provozu. Díky úpravě křižovatek a novému tunelu Hloubětín zvýšíme kapacitu úzkého hrdla Průmyslového polookruhu až o polovinu," uvedl.

Město v minulosti zvažovalo, že polookruh v Malešicích rozšíří o dva pruhy, od toho však ustoupilo. Podle studie nezpůsobuje dopravní komplikace na polookruhu nízká kapacita silnice, ale nedostatečná průjezdnost křižovatek.

Kromě zahloubení proto studie navrhuje i další úpravy, průjezdnost křižovatek má zlepšit například vytvoření nových připojovacích a odpojovačích pruhů.

V Průmyslové budou upraveny například křižovatky s Českobrodskou, kde zmizí současné napojení, kdy řidiči musejí zastavovat na značce stop. Nově tam bude připojovací pruh. Proměna čeká i křižovatku se Štěrboholskou, která je například pro chodce či cyklisty neprostupná.

Zlepšit se má rovněž průjezdnost křižovatkou po Černokostelecké. Upraveno bude rovněž řazení jízdních pruhů, protože například ve směru z Hloubětína blokují dopravu auta odbočující na Jižní spojku.

Paralelně se silnicemi pro auta vzniknou v Průmyslové cyklostezky, které budou odděleny od aut. V místech, kudy povedou, bude také doplněna zeleň a vysázeny stromy. Cyklisté budou mít své světelné přejezdy na kříženích s vjezdy do průmyslových areálů.

První práce by podle náměstka měly začít letos, konkrétně město upraví některé světelné křižovatky a řadící pruhy a začne také stavět dva podchody pro pěší pod železniční tratí podél Kbelské ulice. V následujících letech pak magistrát podle studie počítá s úpravami křižovatek v Průmyslové ulici a rekonstrukcí mostní estakády přes údolí Rokytky.

Největší investicí bude vybudování asi 670 metrů dlouhého tunelu mezi křižovatkami s ulicemi Poděbradská a Kolbenova a související úpravy ulice Kbelská v Hloubětíně.

„Co se týče samotného zahloubení, hlavní město v tuto chvíli projednává studii se základními dotčenými orgány státní správy a dále bude následovat příprava soutěže na projektanta," dodal Scheinherr.


Autor: ČTK

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Dnes ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru