dnes
Pátek - oblacno
24°C
zítra
Sobota - polojasno
25°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
24°C
Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál
Areál žije kulturou, třeba v létě zde funguje kino. Foto: Dorota Velek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál

Hlavní město má stále zájem o získání areálu karlínských kasáren, který nyní patří státu a spravuje jej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Na sociálních sítích to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha dříve projevila o rozsáhlý objekt zájem s tím, že by tam mohla umístit magistrátní úředníky. Od tohoto záměru však ustoupila. Nyní primátor mluví o bytech. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka sdělil, že úřad městu opakovaně nabízel výměnu areálu za pole v Letňanech, které chce premiér Andrej Babiš (ANO) pro úřednický areál.

Nádvoří areálu a menší budovu na něm nyní využívá sdružení Pražské centrum, které tam provozuje mimo jiné bar, kavárnu a hudební klub. ÚZSVM minulý týden prodloužil spolku smlouvu o další dva roky, zároveň však vypsal výběrové řízení na nového provozovatele části areálu, kterou nyní sdružení využívá.

Podle Matěje Velka ze spolku tak s ohledem na podmínky soutěže hrozí, že centrum, které funguje od roku 2017, bude muset skončit.

Proti tomu se vyslovil primátor Hřib. „Trváme na zachování dosavadní autentické kultury. Vnitřní prostory bychom pak rádi proměnili na dostupné bydlení. Takže dále jednáme se státem o tom, jak areál získat do vlastnictví Prahy," uvedl na twitteru.

„Již před rokem jsme Vám nabídli Karlínská kasárna výměnou za pole v Letňanech. Nabídka platí stále. Bohužel jsme věcnou odpověď dosud neobdrželi. Současně jsme neobdrželi Vámi slíbené memorandum mezi státem a Prahou. K jednání je stát stále připraven," uvedl v reakci úřad.

Jeho mluvčí Radek Ležatka doplnil, že úřad nyní hledá zájemce o převzetí areálu kasáren mezi státními institucemi. Pokud se žádná nepřihlásí, přijde na řadu výběrové řízení na prodej nemovitosti nebo dražba.

Samosprávy se na rozdíl od státních institucí nemohou o nemovitosti ve správě ÚZSVM přímo přihlásit. Vedení města zatím neúspěšně prosazuje, aby měly obce alespoň předkupní právo na státní majetek.

Mezi ÚZSVM a Prahou v současnosti panuje napětí, primátor opakovaně mluvil o tom, že úřad, respektive premiér Babiš, blokuje již sjednané směny majetku s městem. Důvodem má být neochota magistrátu poskytnout státu parcely v Letňanech pro stavbu úřednického areálu. Babiš to odmítl.

Ležatka dodal, že samosprávy se o majetek za určitých podmínek přihlásit mohou. „Jen v loňském roce jsme zdarma na obce převedli 2406 nemovitostí v hodnotě přes 160 milionů korun," uvedl. Směny majetku s Prahou pak podle něj nestojí z politických, ale věcných důvodů.

Pokud by nebyl postaven areál pro úředníky v Letňanech, musel by stát administrativně využít budovy, o které má Praha zájem, řekl mluvčí. Magistrát podle něj také stále nepředložil příslušná usnesení rady a zastupitelstva a pro dokončení směn také bude nutné aktualizovat posudky nemovitostí, které jsou z roku 2018.

Kasárny v Karlíně fakticky přestaly fungoval po přelomu tisíciletí, i když je ministerstvo obrany ještě nějakou dobu využívalo pro jiné účely. Úplně prázdný je objekt od roku 2013. Poté o budovu projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti, které tam chtělo vybudovat justiční palác. Z toho nakonec sešlo a loni nemovitosti převzal ÚZSVM.

Kasárny byly postaveny v pozdně klasicistním slohu v letech 1845 až 1848 firmou bratří Kleinů. Z velké části je budova dochována v původním stavu, a to včetně mnoha detailů. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Ministerstvo obrany se ji neúspěšně pokoušelo prodat v roce 2013.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Dnes v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

Včera v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Další články
Nahoru