Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál
Areál žije kulturou, třeba v létě zde funguje kino. Foto: Dorota Velek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál

Hlavní město má stále zájem o získání areálu karlínských kasáren, který nyní patří státu a spravuje jej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Na sociálních sítích to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha dříve projevila o rozsáhlý objekt zájem s tím, že by tam mohla umístit magistrátní úředníky. Od tohoto záměru však ustoupila. Nyní primátor mluví o bytech. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka sdělil, že úřad městu opakovaně nabízel výměnu areálu za pole v Letňanech, které chce premiér Andrej Babiš (ANO) pro úřednický areál.

Nádvoří areálu a menší budovu na něm nyní využívá sdružení Pražské centrum, které tam provozuje mimo jiné bar, kavárnu a hudební klub. ÚZSVM minulý týden prodloužil spolku smlouvu o další dva roky, zároveň však vypsal výběrové řízení na nového provozovatele části areálu, kterou nyní sdružení využívá.

Podle Matěje Velka ze spolku tak s ohledem na podmínky soutěže hrozí, že centrum, které funguje od roku 2017, bude muset skončit.

Proti tomu se vyslovil primátor Hřib. „Trváme na zachování dosavadní autentické kultury. Vnitřní prostory bychom pak rádi proměnili na dostupné bydlení. Takže dále jednáme se státem o tom, jak areál získat do vlastnictví Prahy," uvedl na twitteru.

„Již před rokem jsme Vám nabídli Karlínská kasárna výměnou za pole v Letňanech. Nabídka platí stále. Bohužel jsme věcnou odpověď dosud neobdrželi. Současně jsme neobdrželi Vámi slíbené memorandum mezi státem a Prahou. K jednání je stát stále připraven," uvedl v reakci úřad.

Jeho mluvčí Radek Ležatka doplnil, že úřad nyní hledá zájemce o převzetí areálu kasáren mezi státními institucemi. Pokud se žádná nepřihlásí, přijde na řadu výběrové řízení na prodej nemovitosti nebo dražba.

Samosprávy se na rozdíl od státních institucí nemohou o nemovitosti ve správě ÚZSVM přímo přihlásit. Vedení města zatím neúspěšně prosazuje, aby měly obce alespoň předkupní právo na státní majetek.

Mezi ÚZSVM a Prahou v současnosti panuje napětí, primátor opakovaně mluvil o tom, že úřad, respektive premiér Babiš, blokuje již sjednané směny majetku s městem. Důvodem má být neochota magistrátu poskytnout státu parcely v Letňanech pro stavbu úřednického areálu. Babiš to odmítl.

Ležatka dodal, že samosprávy se o majetek za určitých podmínek přihlásit mohou. „Jen v loňském roce jsme zdarma na obce převedli 2406 nemovitostí v hodnotě přes 160 milionů korun," uvedl. Směny majetku s Prahou pak podle něj nestojí z politických, ale věcných důvodů.

Pokud by nebyl postaven areál pro úředníky v Letňanech, musel by stát administrativně využít budovy, o které má Praha zájem, řekl mluvčí. Magistrát podle něj také stále nepředložil příslušná usnesení rady a zastupitelstva a pro dokončení směn také bude nutné aktualizovat posudky nemovitostí, které jsou z roku 2018.

Kasárny v Karlíně fakticky přestaly fungoval po přelomu tisíciletí, i když je ministerstvo obrany ještě nějakou dobu využívalo pro jiné účely. Úplně prázdný je objekt od roku 2013. Poté o budovu projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti, které tam chtělo vybudovat justiční palác. Z toho nakonec sešlo a loni nemovitosti převzal ÚZSVM.

Kasárny byly postaveny v pozdně klasicistním slohu v letech 1845 až 1848 firmou bratří Kleinů. Z velké části je budova dochována v původním stavu, a to včetně mnoha detailů. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Ministerstvo obrany se ji neúspěšně pokoušelo prodat v roce 2013.


Zájemci se mohou hlásit do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021

Dnes ve 12:20

Již potřinácté Nadační fond Cesta ke vzdělání nabízí možnost pražským studentům a pedagogům zapojit se do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021, který poskytuje příspěvky na vzdělávací pobyty v zahraničí, stáže či soutěže. Jedním z nich je také i pomoc se začleňováním studentů se speciálními...

Praha finančně podpoří kontaktní místo pro bydlení Prahy 14

Dnes ve 12:08

Pražští radní jednali o finanční podpoře Kontaktního místa pro bydlení na území Prahy 14. Neinvestiční účelová dotace ve výši necelých 835 000 korun umožní personální zajištění provozu tohoto místa, které poskytne poradenství lidem v bytové nouzi, do konce roku...

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

Včera ve 20:32

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a...

Praha pronajme čtyři byty Dětskému domovu Dolní Počernice

Včera ve 20:00

Rada hlavního města Prahy schválila pronájem čtyř městských bytů pražské příspěvkové organizaci Dětský domov v Dolních Počernicích. Dva byty bude využívat tzv. rodinná skupina, další dva poslouží jako startovací či cvičné.

Povodňová aktivita prozatím ustala, otevírají se náplavky i Čertovka

Včera v 16:04

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne v 10 hodin byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na...

Další články
Nahoru