Dnes Neděle - oblacno 7°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 28. 2. 2021
Svátek má Lumír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál
Areál žije kulturou, třeba v létě zde funguje kino. Foto: Dorota Velek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha má stále zájem o karlínské kasárny, nabídka státu na směnu areálu za pozemky v Letňanech trvá dál

Hlavní město má stále zájem o získání areálu karlínských kasáren, který nyní patří státu a spravuje jej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Na sociálních sítích to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha dříve projevila o rozsáhlý objekt zájem s tím, že by tam mohla umístit magistrátní úředníky. Od tohoto záměru však ustoupila. Nyní primátor mluví o bytech. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka sdělil, že úřad městu opakovaně nabízel výměnu areálu za pole v Letňanech, které chce premiér Andrej Babiš (ANO) pro úřednický areál.

Nádvoří areálu a menší budovu na něm nyní využívá sdružení Pražské centrum, které tam provozuje mimo jiné bar, kavárnu a hudební klub. ÚZSVM minulý týden prodloužil spolku smlouvu o další dva roky, zároveň však vypsal výběrové řízení na nového provozovatele části areálu, kterou nyní sdružení využívá.

Podle Matěje Velka ze spolku tak s ohledem na podmínky soutěže hrozí, že centrum, které funguje od roku 2017, bude muset skončit.

Proti tomu se vyslovil primátor Hřib. „Trváme na zachování dosavadní autentické kultury. Vnitřní prostory bychom pak rádi proměnili na dostupné bydlení. Takže dále jednáme se státem o tom, jak areál získat do vlastnictví Prahy," uvedl na twitteru.

„Již před rokem jsme Vám nabídli Karlínská kasárna výměnou za pole v Letňanech. Nabídka platí stále. Bohužel jsme věcnou odpověď dosud neobdrželi. Současně jsme neobdrželi Vámi slíbené memorandum mezi státem a Prahou. K jednání je stát stále připraven," uvedl v reakci úřad.

Jeho mluvčí Radek Ležatka doplnil, že úřad nyní hledá zájemce o převzetí areálu kasáren mezi státními institucemi. Pokud se žádná nepřihlásí, přijde na řadu výběrové řízení na prodej nemovitosti nebo dražba.

Samosprávy se na rozdíl od státních institucí nemohou o nemovitosti ve správě ÚZSVM přímo přihlásit. Vedení města zatím neúspěšně prosazuje, aby měly obce alespoň předkupní právo na státní majetek.

Mezi ÚZSVM a Prahou v současnosti panuje napětí, primátor opakovaně mluvil o tom, že úřad, respektive premiér Babiš, blokuje již sjednané směny majetku s městem. Důvodem má být neochota magistrátu poskytnout státu parcely v Letňanech pro stavbu úřednického areálu. Babiš to odmítl.

Ležatka dodal, že samosprávy se o majetek za určitých podmínek přihlásit mohou. „Jen v loňském roce jsme zdarma na obce převedli 2406 nemovitostí v hodnotě přes 160 milionů korun," uvedl. Směny majetku s Prahou pak podle něj nestojí z politických, ale věcných důvodů.

Pokud by nebyl postaven areál pro úředníky v Letňanech, musel by stát administrativně využít budovy, o které má Praha zájem, řekl mluvčí. Magistrát podle něj také stále nepředložil příslušná usnesení rady a zastupitelstva a pro dokončení směn také bude nutné aktualizovat posudky nemovitostí, které jsou z roku 2018.

Kasárny v Karlíně fakticky přestaly fungoval po přelomu tisíciletí, i když je ministerstvo obrany ještě nějakou dobu využívalo pro jiné účely. Úplně prázdný je objekt od roku 2013. Poté o budovu projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti, které tam chtělo vybudovat justiční palác. Z toho nakonec sešlo a loni nemovitosti převzal ÚZSVM.

Kasárny byly postaveny v pozdně klasicistním slohu v letech 1845 až 1848 firmou bratří Kleinů. Z velké části je budova dochována v původním stavu, a to včetně mnoha detailů. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Ministerstvo obrany se ji neúspěšně pokoušelo prodat v roce 2013.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

26. února 2021 v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru