dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - zatazeno
-2°C
Praha má schválený rozpočet na rok 2018, hospodařit bude s výdaji 70 miliard
Ilustrační foto: archiv

Praha má schválený rozpočet na rok 2018, hospodařit bude s výdaji 70 miliard

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na dnešním zasedání odsouhlasilo rozpočet metropole na rok 2018. Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Deficit město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Na investice půjde 16,8 miliardy korun. Zastupitelstvo hlavního města Prahy na dnešním zasedání odsouhlasilo zdrojově vyrovnaný rozpočet hlavního města Prahy na rok 2018.

V rozpočtu na rok 2018 počítáme v příjmech s částkou 54,1 miliardy korun a ve výdajích s částkou 70,3 miliardy korun. Takto vzniklý deficit ale plně profinancujeme takzvanou třídou 8 – financování. Jinak řečeno, deficit bude zcela pokryt meziročními převody a zapojením dočasně volných zdrojů hl. m. Prahy k předfinancování státních dotací v oblasti školství a státní správy. Rozpočet je tedy koncipován jako zdrojově vyrovnaný,“ upřesňuje náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, která je zodpovědná za přípravu rozpočtu.

V oblasti běžných výdajů Rada hlavního města Prahy vyčlenila 19,6 miliardy korun na dopravu; 12,9 miliardy na školství, mládež a sport. Do oblasti sociální a zdravotnictví půjde 2,6 miliardy a na kulturu a cestovní ruch je vyčleněno na běžných výdajích 1,8 miliardy.

Výše běžných výdajů byla jedním z hlavních důvodů, proč návrh rozpočtu kritizovala opozice. „Je to špatný rozpočet sestavený v dobrých časech. Díky hospodářskému boomu má Praha meziročně o 7,5 miliardy vyšší výnosy z daní. Koalice Zelených, ČSSD, ANO, STAN a KDU-ČSL chce ale opět hlavně zvýšit fixní náklady. Přitom během její vlády vyskočily běžné výdaje o neuvěřitelných 30 procent. Nevidím žádnou snahu o efektivitu. Na to může Praha v budoucnu doplatit,“ komentuje návrh rozpočtu na příští rok předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle náměstkyně Kislingerové stejně jako v minulých letech počítá rozpočet s dalším snižování zadlužení hlavního města. „Na splacení emitovaných dluhopisů pokračujeme s vytvářením rezervy v objemu 1,2 miliardy korun a máme nachystáno 933 milionů korun na pravidelné splátky úvěrů EIB. Dalších 500 milionů korun máme připraveno na případné předčasné splacení jistiny úvěrů EIB. Jsem ráda, že se nám podařilo od roku 2014 snížit čistý dluh Prahy o celých 18,2 miliardy korun,“ sdělila. 

„Přirozené působení trhu nás v dohledné době posune do další fáze ekonomického cyklu. Rovněž se rychle blížíme k okamžiku, kdy Praha začne s realizací finančně velmi náročných staveb. Takto vytvořená dluhová kapacita se bude velice hodit,” doplnila profesorka.

Rozpočet pro rok 2018 počítá zejména s dokončením již rozpracovaných a zahájených investic. Mezi nejvýznamnější položky tak patří dostavba nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha v částce 1,1 miliardy korun, stavební práce související s přípravou trasy metra D (Pankrác – Depo Písnice) v částce 1,7 miliardy, či rekonstrukce areálu Výstaviště Praha – Holešovice v částce 350 milionů korun.

Finanční vztahy vůči městským částem byly oproti letošnímu roku navýšeny o 268 milionů korun. Na výkon státní správy byl příspěvek pro městské části navýšen o dalších 47 milionů korun. „V rozpočtu jsme našli prostor i pro navýšení odměn učitelů škol zřizovaných městskými částmi, tedy zejména základních a mateřských, v celkové výši 300 milionů,“ uzavírá Kislingerová.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru