dnes
Pondělí - skorojasno
18°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - zatazeno
17°C
Praha má schválený rozpočet na rok 2018, hospodařit bude s výdaji 70 miliard
Ilustrační foto: archiv

Praha má schválený rozpočet na rok 2018, hospodařit bude s výdaji 70 miliard

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na dnešním zasedání odsouhlasilo rozpočet metropole na rok 2018. Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Deficit město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Na investice půjde 16,8 miliardy korun. Zastupitelstvo hlavního města Prahy na dnešním zasedání odsouhlasilo zdrojově vyrovnaný rozpočet hlavního města Prahy na rok 2018.

V rozpočtu na rok 2018 počítáme v příjmech s částkou 54,1 miliardy korun a ve výdajích s částkou 70,3 miliardy korun. Takto vzniklý deficit ale plně profinancujeme takzvanou třídou 8 – financování. Jinak řečeno, deficit bude zcela pokryt meziročními převody a zapojením dočasně volných zdrojů hl. m. Prahy k předfinancování státních dotací v oblasti školství a státní správy. Rozpočet je tedy koncipován jako zdrojově vyrovnaný,“ upřesňuje náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, která je zodpovědná za přípravu rozpočtu.

V oblasti běžných výdajů Rada hlavního města Prahy vyčlenila 19,6 miliardy korun na dopravu; 12,9 miliardy na školství, mládež a sport. Do oblasti sociální a zdravotnictví půjde 2,6 miliardy a na kulturu a cestovní ruch je vyčleněno na běžných výdajích 1,8 miliardy.

Výše běžných výdajů byla jedním z hlavních důvodů, proč návrh rozpočtu kritizovala opozice. „Je to špatný rozpočet sestavený v dobrých časech. Díky hospodářskému boomu má Praha meziročně o 7,5 miliardy vyšší výnosy z daní. Koalice Zelených, ČSSD, ANO, STAN a KDU-ČSL chce ale opět hlavně zvýšit fixní náklady. Přitom během její vlády vyskočily běžné výdaje o neuvěřitelných 30 procent. Nevidím žádnou snahu o efektivitu. Na to může Praha v budoucnu doplatit,“ komentuje návrh rozpočtu na příští rok předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle náměstkyně Kislingerové stejně jako v minulých letech počítá rozpočet s dalším snižování zadlužení hlavního města. „Na splacení emitovaných dluhopisů pokračujeme s vytvářením rezervy v objemu 1,2 miliardy korun a máme nachystáno 933 milionů korun na pravidelné splátky úvěrů EIB. Dalších 500 milionů korun máme připraveno na případné předčasné splacení jistiny úvěrů EIB. Jsem ráda, že se nám podařilo od roku 2014 snížit čistý dluh Prahy o celých 18,2 miliardy korun,“ sdělila. 

„Přirozené působení trhu nás v dohledné době posune do další fáze ekonomického cyklu. Rovněž se rychle blížíme k okamžiku, kdy Praha začne s realizací finančně velmi náročných staveb. Takto vytvořená dluhová kapacita se bude velice hodit,” doplnila profesorka.

Rozpočet pro rok 2018 počítá zejména s dokončením již rozpracovaných a zahájených investic. Mezi nejvýznamnější položky tak patří dostavba nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha v částce 1,1 miliardy korun, stavební práce související s přípravou trasy metra D (Pankrác – Depo Písnice) v částce 1,7 miliardy, či rekonstrukce areálu Výstaviště Praha – Holešovice v částce 350 milionů korun.

Finanční vztahy vůči městským částem byly oproti letošnímu roku navýšeny o 268 milionů korun. Na výkon státní správy byl příspěvek pro městské části navýšen o dalších 47 milionů korun. „V rozpočtu jsme našli prostor i pro navýšení odměn učitelů škol zřizovaných městskými částmi, tedy zejména základních a mateřských, v celkové výši 300 milionů,“ uzavírá Kislingerová.


Praha 10: Policisté a hasiči dostanou nové vybavení, strážníci peníze na motivační odměny

28. září 2019 v 19:59

Záchranářská obuv, balistické vesty i motivační odměny. Zastupitelstvo Prahy 10 tento týden schválilo nákup vybavení pro policisty a hasiče v celkové výši 600 tisíc korun. Na motivační odměny je určena částka 400 tisíc.

Praha 13: Nechceme pro občany další zátěž, daň z nemovitosti u nás neporoste

20. září 2019 ve 13:27

Pražští zastupitelé včera schválili úpravy vyhlášky, která umožní zvýšit daň z obytných nemovitostí pro výpočet daně. V Praze 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12 se daň fakticky zdvojnásobí. Naopak například v Praze 2, 4, 5, 9, 13 se daň zvyšovat nebude.

Další články
Nahoru