dnes
Neděle - snih-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Praha má schválený rozpočet na rok 2014. Společnými silami ho prosadily TOP 09 a ČSSD
Vedení města má důvod k radosti, rozpočet prošel. Foto: Jindřich Dvořák

Praha má schválený rozpočet na rok 2014. Společnými silami ho prosadily TOP 09 a ČSSD

Pražské zastupitelstvo dnes odpoledne schválilo rozpočet města. S parametry rozpočtu zastupitele seznámil první náměstek Jiří Vávra (TOP 09). Zatímco zastupitel Karel Březina z ČSSD, která jednobarevnou radu TOP 09 drží, uvedl, že sociální demokraté rozpočet podpoří, zastupitelé ODS i KSČM jej kritizovali. Zastupitelstvo návrh rozpočtu schválilo – 37 zastupitelů bylo pro, 7 proti a 10 se jich zdrželo hlasování.

Schválený rozpočet je s navrhovanými příjmy 36 872 536,4 tis. Kč a výdaji 48 258 515 tis. Kč. Schodek by tedy měl činit 11 385 979 000 tis. Kč. Na běžné výdaje by mělo jít 37 973 595,4 tis. Kč, na kapitálové výdaje 10 284 920 tis. Kč.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl, že občanští demokraté návrh nepodporují ze tří důvodů: běžné výdaje byly navýšeny o 2 800 000 tis. Kč, stoupne počet zaměstnanců magistrátu o 15 % a fakticky skončí „rozklikávací“ rozpočet.

Zastupitel Petr Šimůnek (KSČM) řekl, že komunisté se zdrží hlasování: chválil například zvýšení počtu strážníků a navýšení jejich mezd, vyslovil ale obavu z toho, že hlavní město si nestanovuje jasné priority – má rozestavěné stavby a už pracuje na dalších.

Zastupitel Michal Štěpán (TOP 09) na zmínku o rozestavěných stavbách reagoval, že například o prodloužení metra A se rozhodlo již v dobách, kdy byl primátorem Pavel Bém, nyní by se podle něj nevyplatilo metro nedostavět, jelikož by Praha přišla o evropskou dotaci.

Opozice navrhla asi dvacítku změn, TOP 09 – mnohdy za pomoci ČSSD – ale drtivou většinu pozměňovacích návrhy zamítla – například návrh Marie Kousalíkové (ODS), aby rozpočty škol byly o 208 milionů korun zkráceny a tyto finance šly do investičního fondu Prahy.

Zastupitelstvo návrh odmítlo navzdory tomu, že k názoru Kousalíkové se připojili i někteří další zastupitelé – školám podle nich mohou chybět peníze na opravy a údržbu.

Rozpočet kritizovala i veřejnost a část neziskového sektoru. Například podle sdružení Auto*mat má Praha tak špatnou koordinaci záměrů ve veřejném prostoru, že „umí dělat věci jen dráž a hůř než třeba v Budapešti“. Rozpočet podle sdružení „dál tunelují nenasytné silniční stavby“.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru