Praha má první vícepatrové obytné domy ze dřeva, stojí v Řeporyjích
26. září 2023 14:09
Nad bytovými domy projektu Timber Praha se třemi a čtyřmi podlažími zavlála glajcha sedm měsíců od zahájení výstavby. Práce se nyní přesouvají do interiérů, v plném proudu jsou také terénní úpravy.
„Stavbu jádra a pláště jsme odhadovali na přibližně šest až sedm měsíců. Potvrdilo se nám, že dřevostavby přinášejí výrazné zkrácení oproti betonové konstrukci, a to v tomto případě zhruba o třetinu,“ uvedl Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.
„Celá nadzemní část bytových domů Timber Praha je ze smrkového dřeva. Na venkovní obklady fasády jsme zvolili modřín. Dřevo bude použito rovněž v interiérech, nejen jako pohledové na stropech obytných místností a chodeb, ale také na schodištích. Základy, nebo přesněji podzemní stavbu, stavíme z betonu. Z něj je ještě podezdívka do dvaceti centimetrů nad úrovní terénu a schodišťová ramena. Pouze jeden objekt má celé schodiště včetně výtahové šachty betonové, a to z požárních důvodů,“ pokračoval.
Aktuálně v Česku není možné stavět ze dřeva objekty vyšší než čtyři podlaží, to znamená nad 12 metrů požární výšky. Mateřská společnost UBM Development AG, jež plánuje stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí, přitom například ve Vídni chystá výstavbu 113 metrů vysoké kancelářské budovy Timber Marina Tower s dřevo-hybridní konstrukcí.
Česká UBM se po jejím vzoru angažuje v modernizaci stávajících předpisů za účelem širšího využití dřeva v tuzemském stavebnictví. Podílela se mimo jiné například na založení odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a pravidelně se účastní konferencí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR apod.
V projektu Timber Praha UBM podle Muczkové použije 1 800 metrů krychlových dřeva, které na sebe bude vázat 1 800 tun uhlíku. V porovnání s tradiční výstavbou se emise skleníkových plynů sníží o zhruba 60 procent.