Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha má první punkový pomník, na Strahově ho odhalila kapela Visací zámek
Růžový traktor s visacím zámkem nově zdobí Strahov. Foto(2x): Viki Shock

Praha má první punkový pomník, na Strahově ho odhalila kapela Visací zámek

Na strahovským kopci chybí výčep piva, jenom jedna možnost notorikům zbývá: Stánek, stánek u Johna De Billa… Již legendární píseň Stánek neméně legendární punkové skupiny Visací zámek inspirovala známého sochaře Davida Černého k postavení pomníku skupině a stánku Johna De Billa. K slavnostnímu odhalení díla došlo včera odpoledne na Strahově mezi stadionem a studentskými kolejemi, kousek od zastávky autobusu. Kromě Černého se jej zúčastnil samozřejmě i Visací Zámek, který zde zahrál hit Traktor. 

Černého socha se inspirovala další naprostou klasikou skupiny, a sice písní Traktor, která vyšla na debutovém albu roku 1990, přičemž ji otvíral právě Stánek. Na místě, kde kdysi stál stánek Johna De Billa (vlastním jménem Zdeněk Novák, pozn. aut.), tak nyní stojí traktor, ovšem na „zadku“ a natřený na růžovo. 

Kytarista Michal „Pixies“ Pixa přidal pár osobních vzpomínek na svérázného provozovatele strahovského stánku, který členové budoucí skupiny jakožto studenti hojně navštěvovali. Takto třeba Pixies informoval Johna De Billa, že byl skupinou zvěčněn: 

„Pane Novák, víte, že vám jedna kapela složila písničku?“

„Jo? Která, jaká? Ukažte mi ji! Jak se to jmenuje?“

„Stánek u Johna Debila.“

John se nasral, vylít ze stánku a zařval: „Ukažte mi ty debily! Já jim rozbiju držku!“  

Mezi kamarády Johna De Billa, který přece jen nemohl být úplný debil, patřili podle Pixiese i prominentní osobnosti. Alespoň v jeho stánku vyčuhovaly ze zrcadla pohlednice k návštěvníkům popsanou stranou, kde bylo kromě adresáta možno přečíst: „Srdečný pozdrav z Melbourne posílají Emil a Dana Zátopkovi.“ Anebo: „Srdečný pozdrav z Londýna posílají Emil a Dana Zátopkovi.“ a tak dále. 

visaci-zamek-pomnik-punku-clanek

Kapela Visací zámek u punkového pomníku

Na slavnostním odhalení pomníku se podílelo Rádio Beat a jeho moderátor, z éteru známý pod přezdívkou Vejvoďák. Celá akce se odehrála v rámci oslav 40 let od založení Visacího Zámku a byla zároveň pozvánkou na koncert, který kapela odehraje v sobotu 25. června právě na strahovských kolejích v areálu za blokem 11. 

Kromě oslavenců se zde představí další vynikající soubory Znouzectnost, Plexis P.M. a sólista Záviš – kníže pornofolku. K otevření areálu dojde již ve 14 hodin. První účinkující pak vystoupí v 16:15. Vstupenky se prodávají v síti Tiscketstream zde

A perlička na závěr: na koncertě bude točit pivo ve svém stánku vnuk Johna De Billa. Redakce kvituje s povděkem, že omladina drží tradici, v tomto případě se jistě jedná o rodinné stříbro. Takže kdo z pankáčů nedorazí na tento koncert, jako by ani nebyl. Punk´s not dead, vy volové!


Autor: Viki Shock

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru