Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha má první punkový pomník, na Strahově ho odhalila kapela Visací zámek
Růžový traktor s visacím zámkem nově zdobí Strahov. Foto(2x): Viki Shock

Praha má první punkový pomník, na Strahově ho odhalila kapela Visací zámek

Na strahovským kopci chybí výčep piva, jenom jedna možnost notorikům zbývá: Stánek, stánek u Johna De Billa… Již legendární píseň Stánek neméně legendární punkové skupiny Visací zámek inspirovala známého sochaře Davida Černého k postavení pomníku skupině a stánku Johna De Billa. K slavnostnímu odhalení díla došlo včera odpoledne na Strahově mezi stadionem a studentskými kolejemi, kousek od zastávky autobusu. Kromě Černého se jej zúčastnil samozřejmě i Visací Zámek, který zde zahrál hit Traktor. 

Černého socha se inspirovala další naprostou klasikou skupiny, a sice písní Traktor, která vyšla na debutovém albu roku 1990, přičemž ji otvíral právě Stánek. Na místě, kde kdysi stál stánek Johna De Billa (vlastním jménem Zdeněk Novák, pozn. aut.), tak nyní stojí traktor, ovšem na „zadku“ a natřený na růžovo. 

Kytarista Michal „Pixies“ Pixa přidal pár osobních vzpomínek na svérázného provozovatele strahovského stánku, který členové budoucí skupiny jakožto studenti hojně navštěvovali. Takto třeba Pixies informoval Johna De Billa, že byl skupinou zvěčněn: 

„Pane Novák, víte, že vám jedna kapela složila písničku?“

„Jo? Která, jaká? Ukažte mi ji! Jak se to jmenuje?“

„Stánek u Johna Debila.“

John se nasral, vylít ze stánku a zařval: „Ukažte mi ty debily! Já jim rozbiju držku!“  

Mezi kamarády Johna De Billa, který přece jen nemohl být úplný debil, patřili podle Pixiese i prominentní osobnosti. Alespoň v jeho stánku vyčuhovaly ze zrcadla pohlednice k návštěvníkům popsanou stranou, kde bylo kromě adresáta možno přečíst: „Srdečný pozdrav z Melbourne posílají Emil a Dana Zátopkovi.“ Anebo: „Srdečný pozdrav z Londýna posílají Emil a Dana Zátopkovi.“ a tak dále. 

visaci-zamek-pomnik-punku-clanek

Kapela Visací zámek u punkového pomníku

Na slavnostním odhalení pomníku se podílelo Rádio Beat a jeho moderátor, z éteru známý pod přezdívkou Vejvoďák. Celá akce se odehrála v rámci oslav 40 let od založení Visacího Zámku a byla zároveň pozvánkou na koncert, který kapela odehraje v sobotu 25. června právě na strahovských kolejích v areálu za blokem 11. 

Kromě oslavenců se zde představí další vynikající soubory Znouzectnost, Plexis P.M. a sólista Záviš – kníže pornofolku. K otevření areálu dojde již ve 14 hodin. První účinkující pak vystoupí v 16:15. Vstupenky se prodávají v síti Tiscketstream zde

A perlička na závěr: na koncertě bude točit pivo ve svém stánku vnuk Johna De Billa. Redakce kvituje s povděkem, že omladina drží tradici, v tomto případě se jistě jedná o rodinné stříbro. Takže kdo z pankáčů nedorazí na tento koncert, jako by ani nebyl. Punk´s not dead, vy volové!


Autor: Viki Shock

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru