dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Praha má první centrum pro ženy v sociální nouzi
Slavnostního otevření se zúčastnil i kardinál Dominik Duka. Foto: PP

Praha má první centrum pro ženy v sociální nouzi

V rámci společného projektu arcidiecézní charity Praha, hlavního města a městské části Praha 1 vzniklo jedinečné zařízení určené pro ženy v sociální nouzi. Slavnostně bylo otevřeno včera v podvečer v nově zrekonstruovaných prostorách městské části Praha 1 v Žitné ulici č. 35. 

Projekt, jehož součástí je zahájení provozu nového centra v Žitné, se zaměřuje na ženy, které jsou akutně ohroženy ztrátou bydlení kvůli své sociálně nepříznivé situaci a vyžadují speciální péči a pomoc.

Praha 1 získala od hlavního města Prahy účelovou dotaci ve výši téměř 5 milionů korun na rekonstrukci prostor v Žitné 35. Ty budou následně pronajímány charitě. V prostorách bude mimo jiné její sídlo, kontaktní místo a zázemí stávajícího a úspěšného „Projektu Máří“. Ten městská část Praha 1 dlouhodobě podporuje formou dotačního řízení. Jeho posláním je vyhledávat ženy – bez přístřeší v jejich prostředí a postupně, po navázání důvěry, spolu s nimi nalézat cesty z tíživé sociální situace. A provoz nového centra v Žitné je tak dalším prohloubením úspěšné spolupráce.
 
„Ženy jsou ohroženější částí populace. Hlavní město ve spolupráci s různými neziskovými organizacemi poskytuje pro ryze mužskou část zázemí obdobného typu celou řadu. Ženy tak zůstávají poněkud stranou a to si jistě nezaslouží. Statistiky i odborná veřejnost potvrzuje, že ženám bez vlivu mužů je možné efektivně pomoci s návratem do běžného života. A to je cílem tohoto projektu“ uvedl Daniel Hodek, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky (ČSSD).
 
Skupina žen tvoří mezi osobami bez přístřeší menšinu (kolem 20 %), ale vyžaduje pro řešení své situace speciální pomoc a přístup. Vedle pomoci klientkám napomůže středisko eliminaci patologických jevů spojených se ztrátou trvalého bydlení, jako je nepřiměřené využívání veřejných prostor a prostředků MHD, šíření infekčních a parazitických onemocnění, drobná kriminalita, pouliční žebrota, apod. Projekt tak bude mít pozitivní přínos i pro obyvatele a návštěvníky Prahy 1.
 
„Ve středisku naleznou pomoc, útočiště a zastání ženy, případně i jejich děti, které nemají stálý a bezpečný domov, které žijí v nedůstojných nebo nevyhovujících podmínkách, případně kterým tato situace bezprostředně hrozí,“ uvedla iniciátorka projektu a předsedkyně sociálního výboru na Praze 1 Šárka Táborská (ČSSD) a dodává: „Takové zařízení dosud v Praze citelně chybělo. Sociálně vyloučené ženy dostanou možnost se znovu začlenit do většinové společnosti, než aby přebývaly na ulici, kde svým vzhledem a stavem budí nejen lítost, ale bohužel také opovržení občanů.“

Středisko svým klientkám poskytne veškerou sociální a právní pomoc a poradenství, pomoc s hledáním zaměstnání a umožní jim zapojit se do volnočasových aktivit. Nebude chybět ani komunitní centrum pořádající osvětové akce, přednášky a workshopy.


Moje stopa: Praha 10 zná vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu

Dnes v 19:27

Výsledky hlasování čtvrtého ročníku projektu participativního rozpočtu „Moje Stopa“ byly vyhlášeny na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 10, kam byli také pozváni navrhovatelé jednotlivých projektů. O přízeň hlasů se ucházelo celkem 11 návrhů na zvelebení veřejných prostor po celém území desáté...

Vousatá krasavice se procházela po pražském sídlišti, podívejte se na ni

Dnes v 11:42

V neděli odpoledne přijalo operační středisko městské policie hlášení o agamě vousaté, která se proháněla v Pavlíkově ulici v Praze 4. Strážníci zvíře odchytli a předali kolegům z odchytové služby, kteří ji převezli do útulku v Dolních Měcholupech. Agama vousatá žije v Austráli, zároveň je...

Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Další články
Nahoru