dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - zatazeno
27°C
Praha má první centrum pro ženy v sociální nouzi
Slavnostního otevření se zúčastnil i kardinál Dominik Duka. Foto: PP

Praha má první centrum pro ženy v sociální nouzi

V rámci společného projektu arcidiecézní charity Praha, hlavního města a městské části Praha 1 vzniklo jedinečné zařízení určené pro ženy v sociální nouzi. Slavnostně bylo otevřeno včera v podvečer v nově zrekonstruovaných prostorách městské části Praha 1 v Žitné ulici č. 35. 

Projekt, jehož součástí je zahájení provozu nového centra v Žitné, se zaměřuje na ženy, které jsou akutně ohroženy ztrátou bydlení kvůli své sociálně nepříznivé situaci a vyžadují speciální péči a pomoc.

Praha 1 získala od hlavního města Prahy účelovou dotaci ve výši téměř 5 milionů korun na rekonstrukci prostor v Žitné 35. Ty budou následně pronajímány charitě. V prostorách bude mimo jiné její sídlo, kontaktní místo a zázemí stávajícího a úspěšného „Projektu Máří“. Ten městská část Praha 1 dlouhodobě podporuje formou dotačního řízení. Jeho posláním je vyhledávat ženy – bez přístřeší v jejich prostředí a postupně, po navázání důvěry, spolu s nimi nalézat cesty z tíživé sociální situace. A provoz nového centra v Žitné je tak dalším prohloubením úspěšné spolupráce.
 
„Ženy jsou ohroženější částí populace. Hlavní město ve spolupráci s různými neziskovými organizacemi poskytuje pro ryze mužskou část zázemí obdobného typu celou řadu. Ženy tak zůstávají poněkud stranou a to si jistě nezaslouží. Statistiky i odborná veřejnost potvrzuje, že ženám bez vlivu mužů je možné efektivně pomoci s návratem do běžného života. A to je cílem tohoto projektu“ uvedl Daniel Hodek, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky (ČSSD).
 
Skupina žen tvoří mezi osobami bez přístřeší menšinu (kolem 20 %), ale vyžaduje pro řešení své situace speciální pomoc a přístup. Vedle pomoci klientkám napomůže středisko eliminaci patologických jevů spojených se ztrátou trvalého bydlení, jako je nepřiměřené využívání veřejných prostor a prostředků MHD, šíření infekčních a parazitických onemocnění, drobná kriminalita, pouliční žebrota, apod. Projekt tak bude mít pozitivní přínos i pro obyvatele a návštěvníky Prahy 1.
 
„Ve středisku naleznou pomoc, útočiště a zastání ženy, případně i jejich děti, které nemají stálý a bezpečný domov, které žijí v nedůstojných nebo nevyhovujících podmínkách, případně kterým tato situace bezprostředně hrozí,“ uvedla iniciátorka projektu a předsedkyně sociálního výboru na Praze 1 Šárka Táborská (ČSSD) a dodává: „Takové zařízení dosud v Praze citelně chybělo. Sociálně vyloučené ženy dostanou možnost se znovu začlenit do většinové společnosti, než aby přebývaly na ulici, kde svým vzhledem a stavem budí nejen lítost, ale bohužel také opovržení občanů.“

Středisko svým klientkám poskytne veškerou sociální a právní pomoc a poradenství, pomoc s hledáním zaměstnání a umožní jim zapojit se do volnočasových aktivit. Nebude chybět ani komunitní centrum pořádající osvětové akce, přednášky a workshopy.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru