Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let

Pražský magistrát má projekt rekonstrukce a přestavby Domu pážat na Hradčanech, kde má do dvou let vzniknout stálá expozice Muzea paměti XX. století. Novinářům to včera řekli zástupci magistrátu a muzea. Od včerejška je v kobce číslo 17 na smíchovské náplavce k vidění výstava, která budoucí expozici přibližuje. 

„Můžeme konstatovat, že máme všechna stanoviska příslušných orgánů a organizací ke stavebnímu projektu, takže v nejbližších dnech budeme žádat o zahájení stavebního řízení," uvedl k projektu přestavby Domu pážat architekt Tomáš Hradečný. V původně renesančním paláci vzniknou výstavní prostory, sál pro přednášky, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků.

Náklady na rekonstrukci by měly být podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) asi 50 milionů korun a hotova má být do dvou let. Radní Hana Marvanová (za STAN) dodala, že požádala také o schůzku s ministrem kultury Martinem Baxou (ODS) ohledně spoluúčasti státu na projektu muzea paměti.

„Pokud by se do toho zapojil stát, tak bychom mohli pomýšlet ještě na rozsáhlejší expozici," řekla. Dodala, že velká expozice se zapojením více institucí by mohla vzniknout na strahovském stadionu.

Včerejší zahájení výstavy v jedné z rekonstruovaných kobek v nábřežní zdi zároveň odstartovalo sezonu na pražských náplavkách. Akce v kobce číslo 17 se podle ředitele Muzea paměti XX. století Jana Kalouse budou konat v následujícím týdnu, například ve středu tam bude debata s ukrajinistou Davidem Svobodou a ve čtvrtek prezentace Platformy evropské paměti a svědomí.

V letošní sezoně se na pražských náplavkách bude konat řada akcí, například festival ARENA bratří Formanů, pražské Primátorky, Praque Biennale, Signal festival nebo rybářské či vinné slavnosti.

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

„Agrese Ruska na Ukrajině a válečné zločiny, které tam ruská armáda a Putinův režim páchají, připomínají, že totalita je velmi blízko nás a že nesmíme na ty zločiny a jejich oběti zapomínat," řekla včera Marvanová.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru