Dnes Středa - snih 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let

Pražský magistrát má projekt rekonstrukce a přestavby Domu pážat na Hradčanech, kde má do dvou let vzniknout stálá expozice Muzea paměti XX. století. Novinářům to včera řekli zástupci magistrátu a muzea. Od včerejška je v kobce číslo 17 na smíchovské náplavce k vidění výstava, která budoucí expozici přibližuje. 

„Můžeme konstatovat, že máme všechna stanoviska příslušných orgánů a organizací ke stavebnímu projektu, takže v nejbližších dnech budeme žádat o zahájení stavebního řízení," uvedl k projektu přestavby Domu pážat architekt Tomáš Hradečný. V původně renesančním paláci vzniknou výstavní prostory, sál pro přednášky, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků.

Náklady na rekonstrukci by měly být podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) asi 50 milionů korun a hotova má být do dvou let. Radní Hana Marvanová (za STAN) dodala, že požádala také o schůzku s ministrem kultury Martinem Baxou (ODS) ohledně spoluúčasti státu na projektu muzea paměti.

„Pokud by se do toho zapojil stát, tak bychom mohli pomýšlet ještě na rozsáhlejší expozici," řekla. Dodala, že velká expozice se zapojením více institucí by mohla vzniknout na strahovském stadionu.

Včerejší zahájení výstavy v jedné z rekonstruovaných kobek v nábřežní zdi zároveň odstartovalo sezonu na pražských náplavkách. Akce v kobce číslo 17 se podle ředitele Muzea paměti XX. století Jana Kalouse budou konat v následujícím týdnu, například ve středu tam bude debata s ukrajinistou Davidem Svobodou a ve čtvrtek prezentace Platformy evropské paměti a svědomí.

V letošní sezoně se na pražských náplavkách bude konat řada akcí, například festival ARENA bratří Formanů, pražské Primátorky, Praque Biennale, Signal festival nebo rybářské či vinné slavnosti.

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

„Agrese Ruska na Ukrajině a válečné zločiny, které tam ruská armáda a Putinův režim páchají, připomínají, že totalita je velmi blízko nás a že nesmíme na ty zločiny a jejich oběti zapomínat," řekla včera Marvanová.


Autor: ČTK

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru