Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Praha má projekt Muzea paměti XX. století, otevře se na Hradčanech do dvou let

Pražský magistrát má projekt rekonstrukce a přestavby Domu pážat na Hradčanech, kde má do dvou let vzniknout stálá expozice Muzea paměti XX. století. Novinářům to včera řekli zástupci magistrátu a muzea. Od včerejška je v kobce číslo 17 na smíchovské náplavce k vidění výstava, která budoucí expozici přibližuje. 

„Můžeme konstatovat, že máme všechna stanoviska příslušných orgánů a organizací ke stavebnímu projektu, takže v nejbližších dnech budeme žádat o zahájení stavebního řízení," uvedl k projektu přestavby Domu pážat architekt Tomáš Hradečný. V původně renesančním paláci vzniknou výstavní prostory, sál pro přednášky, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků.

Náklady na rekonstrukci by měly být podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) asi 50 milionů korun a hotova má být do dvou let. Radní Hana Marvanová (za STAN) dodala, že požádala také o schůzku s ministrem kultury Martinem Baxou (ODS) ohledně spoluúčasti státu na projektu muzea paměti.

„Pokud by se do toho zapojil stát, tak bychom mohli pomýšlet ještě na rozsáhlejší expozici," řekla. Dodala, že velká expozice se zapojením více institucí by mohla vzniknout na strahovském stadionu.

Včerejší zahájení výstavy v jedné z rekonstruovaných kobek v nábřežní zdi zároveň odstartovalo sezonu na pražských náplavkách. Akce v kobce číslo 17 se podle ředitele Muzea paměti XX. století Jana Kalouse budou konat v následujícím týdnu, například ve středu tam bude debata s ukrajinistou Davidem Svobodou a ve čtvrtek prezentace Platformy evropské paměti a svědomí.

V letošní sezoně se na pražských náplavkách bude konat řada akcí, například festival ARENA bratří Formanů, pražské Primátorky, Praque Biennale, Signal festival nebo rybářské či vinné slavnosti.

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

„Agrese Ruska na Ukrajině a válečné zločiny, které tam ruská armáda a Putinův režim páchají, připomínají, že totalita je velmi blízko nás a že nesmíme na ty zločiny a jejich oběti zapomínat," řekla včera Marvanová.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru