dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražský život

Praha má přes pět milionů potkanů. Po povodních hrozí, že jich dost přibude

Zatímco některým zvířatům v metropoli deště a povodně uškodily, našly se druhy, kterým naopak prospěly. Reálně hrozí, že by se mohla výrazně zvětšit populace už tak přemnožených potkanů.

Praha se bud snažit udržet populaci potkanů na uzdě deratizací území zasažená povodněmi a pravděpodobně i další plochy, aby zabránila množení potkanů. Těch podle odhadů žije v pražském podzemí pět až šest milionů. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že každý Pražan má svých pět potkanů pohromadě.

O deratizacích v konkrétních územích bude rozhodovat Krizový štáb hl. m. Prahy vždy po dohodě s městskými částmi. Bude kladen maximální důraz na to, aby o deratizacích byli občané včas a dostatečně informováni.

Dnes se začalo deratizovat území kolem Botiče od ulice U Vršovického nádraží až po Výtoň. Přesný harmonogram deratizovaných oblastí bude zveřejněn v průběhu úterý a Pražský patriot o nich bude informovat.

Nástrahy se vkládají do kanálů nebo prasklin u nich, do nor, v domech se nástraha vkládá do deratizačních staniček, které jsou také označeny varováním, nesmí se otvírat a vytahovat nástrahu.

Když spolknou nástrahy, je (jim) zle

Proč by měli deratizaci věnovat Pražané pozornost? Nástrahy totiž mohou být nebezpečné pro děti i pro domácí zvířata. Nástrahy budou sice ukládány do speciálních nor, ale psi je mohou vyhrabat a spolknout. V podmáčeném terénu je možné nástrahu z nory vyhrabat velmi snadno.

Při pozření je nutné dopravit zvíře k veterináři nebo použít přípravek vitamin K-Kanavit – nakapat na kostku cukru a vpravit do psa. Vždy ale následně je třeba vyhledat veterináře. U koček je s Kanavitem problém, je nezbytné vyhledat veterináře okamžitě.

Deratizované plochy budou označeny informačním štítkem, který obsahuje varování, adresu, přípravek a účinnou protilátku.

Plošná deratizace v metropoli probíhá každý rok, do dubna do října. Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) při ní spotřebuje 14 tisíc kilogramů nástrah, které vyjdou na pět miliónů korun. Nástrahy se při tomto plošném zásahu dají do 14 tisíc vstupů do pražských kanálů.

„Položenou a  nesežranou nástrahu zřejmě spláchly povodně. Deratizaci stokové sítě zahajujeme na suchých místech, kde neproudí voda. Informace od občanů, hygieniků a též magistrátu třídíme podle průtoku vody kanalizací. Kde je zaplaveno, není kam pokládat nástrahy. Jakmile se situace zklidní a trochu vysuší vodu, doženeme harmonogram platný pro tento rok,“ uvedla Marcela Dvořáková z PVK. 


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru