dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
7°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Praha má po vzoru Londýna speakers´ corner, lidem se ale scházet bez ohlášení moc nechce
Pražský Hyde park je na Palackého náměstí v Praze 2. Ilustrační foto: archiv

Praha má po vzoru Londýna speakers´ corner, lidem se ale scházet bez ohlášení moc nechce

Praha má již devět let Hyde park na Palackého náměstí v Praze 2. Vznikl po vzoru londýnského  „speakers´ corner“, který je součástí Hyde parku v centru britské metropole. Kolem pomníku Františka Palackého mohou probíhat neohlášené demonstrace, lidé se zde mohou sejít a svobodně diskutovat. Ačkoli dříve byl využíván více, i nyní se konají akce, většinou narychlo svolané protesty. Navzdory tomu, že mladé lidi lákají i jiná pražská místa: například Klárov, Letná, Kampa nebo Parukářka.

Oficiálně má Praha jediný Hyde park – v Praze 2 na Palackého náměstí, v Podskalí, před budovou ministerstva zdravotnictví. Specifický je tím, že – s výjimkou některých státních svátků – tam lze od 10 do 20 hodin konat shromáždění bez předchozího ohlášení.

V minulosti byly zvažovány pro stejné účely i prostory na Letné v Praze 7 nebo na Parukářce v Praze 3, od toho se ale upustilo, především mladé lidi však tyto prostory stále lákají, na Parukářce se pravidelně koná například Milion Marihuana March, na Letné či Kampě různé pikniky, i při nich se politicky diskutuje.

Aktivisté se scházejí i na jiných místech. Třeba na Klárově bylo i stanové městečko lidí, kteří nesouhlasí se současným politickým systémem. Konaly se tam i protesty nevládních organizací proti Nečasově vládě. Na jiných místech, než je Palackého náměstí, se lze aktivizovat bez ohlášení jen tehdy, jedná-li se o petiční akci.

„Poprvé došlo k zakotvení této možnosti na Palackého náměstí v roce 2004,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení pražského magistrátu Tereza Králová. Tehdy byla ale doba možná pro konání shromáždění delší – mohla se konat od 6 do 22 hodin, doba byla zkrácena v roce 2008.

Bez ohlášení nelze 1. 5. či 17. 11.

O zkrácení doby usilovala městská část Praha 2. Důvodem byla snaha zamezit tomu, aby případný hluk neobtěžoval obyvatele okolních domů a aby případná shromáždění nenarušovala každodenní ranní provoz na frekventovaném dopravním uzlu.

Jinak městská část Prahy 2, na jejímž území se Palackého náměstí nachází, provoz Hyde parku nikterak neovlivňuje, znamená pro ni – především při masovějších akcích – jen zajištění zvýšeného dohledu městské a státní policie.

„Prostor je vymezen na východě pomníkem Františka Palackého, na severu výstupem z podchodu od stanice metra Karlovo náměstí, na západní straně pásem zeleně a na jižní straně zvýšeného parteru Palackého náměstí kamenným zábradlím,“ upřesnila Králová.

Shromáždění bez oznámení se tam nesmějí konat na Prvního máje (1. května), v Den české státnosti (28. září), v Den vzniku samostatného československého státu (28. října) a v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu).

Praha statistiku akcí nevede

„Místo je využíváno, ale žádnou statistiku nevedeme a o dalších místech Praha neuvažuje,“ dodala Králová. V místě se konají různé rychlé protesty, diskuse lidí, pravidelná setkávání v určitý den a hodinu tam ale podle informací Pražského patriotu nebývají. Lidé si tam chodívali pravidelně povídat především v začátku.

„Místo jsme ještě nevyužili,“ uvedl levicový aktivista Nikola Čech. S dalšími aktivisty se scházejí především v pražských hospůdkách, zúčastňují se demonstrací konaných po celém hlavním městě. „Jsem ale rád, že podobné místo v Praze je,“ dodal. Jiné skupiny aktivistů ale místo při protestech využili: například squatteři, anarchisté či protivládní aktivisté.

Demonstrace iniciativy ProAlt bývají především na Václavském náměstí, často je spoluorganizují odbory. „Většina přednášek a seminářů Pražské školy alternativ se koná v bývalé budově Dopravních podniků v Holešovicích-Bubnech,“ uvedl religionista Ivan Štampach.

Hned se mu lépe dýchá

V minulosti druhá městská část na Palackého náměstí lákala s odkazem na Londýn: „Když má Londýňan neodbytný pocit, že se potřebuje podělit o svůj názor na běh světa, a nějak ne a ne najít ve svém okolí posluchače a pochopení, odejde prostě do Hyde Parku… Tam se veřejně vysloví a hned se mu lépe dýchá.“

V Londýně se A Speakers´ Corner, který vznikl v roce 1842, nachází v severovýchodní části Hyde parku poblíž Mramorového oblouku. Lidé zde diskutují ve skupinkách, kdy se k tématickým okruhům shromažďují okolo jednotlivých mluvčích. O tomto místě byl v roce 1935 dokonce natočen i film Hyde Park Corner.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru