dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Praha má od UNESCO prestižní titul. Je kreativním městem literatury
Ilustrační foto: MKP

Praha má od UNESCO prestižní titul. Je kreativním městem literatury

Praha získala od UNESCO titul Kreativní město literatury. Ten se uděluje od roku 2004 a hlavní město na jeho získání pracovalo od roku 2009. UNESCO titul udílí městům s mimořádným významem na poli literatury.

Síť kreativních měst literatury vznikla v roce 2004 a jejími členy byla dosud tato města: Edinburgh, Melbourne, Iowa City, Norwich, Reykjavík, Dublin a Krakow.

„S radostí oznamuje, že kandidatura Prahy do sítě kreativních měst literatury UNESCO byla dnes schválena," uvedla vedoucí projektu Praha město literatury Kateřina Bajo.

Mezi nutná kritéria k získání titulu patří například to, že ve městě musí být dostatečné množství institucí, které uchovávají, propagují a šíří literaturu. Literatura musí být integrální součástí života ve městě, musí mít zajištěnou dostatečnou podporu a mít možnosti a zkušenosti z organizování různých druhů literárních aktivit, musí být zajištěno i dostatečné vzdělávání, kvalita, kvantita I rozmanitost literárních aktivit.

Do projektu se v Praze zapojilo více než 30 organizací. Iniciativa podle vedoucí projektu pomáhá k lepší koordinaci a plánování společných akcí, ke sdílení zkušeností i k vzájemné podpoře.

„Tento výjimečný titul chápeme nejen jako uznání nesporných kvalit pražského literárního života, ale především jako závazek k jeho ještě větší podpoře,“ uvedl radní pro kulturu Jan Wolf. „Literatura zde ožívá takřka na každém rohu. Titul, který Praze UNESCO udělilo, nám pomůže toto poselství předat i těm, kteří to zatím na vlastní duši neucítili,“ dodal.

„Získání titulu musí být impulzem k ještě intenzivnější spolupráci a k novým projektům na podporu literatury v Praze. Praha vždy byla městem literatury. Odedneška to ví celý svět – a bude se na nás dívat,“ sdělil ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru