dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Praha má novou přírodní rezervaci. Šance bude chránit životní prostředí nočního motýla
Přástevník kostivalový patří mezi noční motýly, nicméně létá i přes den. Foto: Dumi / Wikimedia Commons

Praha má novou přírodní rezervaci. Šance bude chránit životní prostředí nočního motýla

Návrh na rozšíření přírodní památky Šance o území evropsky významné lokality Břežanské údolí schválili pražští radní. Ta byla zařazena Evropskou komisí v listopadu 2007 do seznamu biogeograficky významných lokalit.

Přástevník kostivalový

Motýl s krémovým pruhováním na křídlech o rozpětí až 6 cm. Tento druh je rozšířen v oblasti západní Evropy, vyskytuje se i na území střední a jižní Evropy.

V ČR se s ním lze setkat například v okolí Prahy, Českém středohoří, v kaňonu Berounky a v Českém krasu. Dříve se jednalo o hojně rozšířený druh, jeho výskyt však klesá.

Zařazením do seznamu vznikla pro Českou republiku povinnost do šesti let po tomto rozhodnutí zajistit ochranu tohoto území.

„Nově vymezená přírodní rezervace Šance bude sloužit zejména k ochraně přirozených porostů a také k ochraně biotopu nočního motýla – přástevníka kostivalového, který je evropsky významným druhem,“ uvedl radní Lukáš Manhart.

Břežanské údolí původní přírodní rezervaci Šance překrývá, ale je větší zhruba o 82 hektarů. Novým nařízením se proto rozsah lokality rozšiřuje a zařazuje do soustavy NATURA 2000.

prirodni-rezervace-sance-brezanske-udoli-nahled


Další články
Nahoru