dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Praha má nové vedení, koalice se ujala vlády. Primátorem je Pirát Hřib
Nový pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: JP

Praha má nové vedení, koalice se ujala vlády. Primátorem je Pirát Hřib

Novým pražským primátorem se stal Zdeněk Hřib. Do funkce byl člen České pirátské strany zvolen na dnešním ustavujícím jednání pražského zastupitelstva.

Lídra Pirátů podpořili všichni zastupitelé nové pražské koalice, kterou tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Dostal tak 39 hlasů, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu jich potřeboval minimálně 33.

„Slibuji, že k funkci budu přistupovat s pokorou, kterou si vyžaduje řešení problémů Prahy. Věřím, že se podaří nastavit nový komunikační styl s opozicí a občany. Věřím, že se nám podaří splnit všechny sliby, které jsou obsaženy v programovém prohlášení koalice. Slibuju, že budu řídit město s čistým štítem," uvedl krátce po svém zvolení.

Anketa

Bude podle vás Zdeněk Hřib dobrým primátorem Prahy?

50.2%
(50.2%)
49.8%
(49.8%)

Jednání pokračuje volbou náměstků primátora. Hnutí ANO navrhlo za náměstka primátora lídra Prahy Sobě Jana Čižinského. Ten ale již dříve avizoval, že v radě hl. m. Prahy být nechce. Proto nomici odmítl. „Nabídky si vážím, hnutí ANO děkuji, ale odmítám jí. Škoda, že mě hnutí ANO nenavrhlo na primátora," řekl s úsměvem.

Nová kolice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu navrhla své vlastní kandidáty – jsou jimi Pavel Vyhnánek a Adam Scheinherr (oba Praha Sobě), Petr Hlaváček a Petr Hlubuček (oba Spojené síly pro Prahu). Všichni byli také zvoleni Piráti dle dohody koaličních stran post náměstka mít nebudou, protože mají funkci primátora.

Řadovými radními se stali Jan Chabr a Hana Kordová Marvanová (oba Spojené síly pro Prahu), Milena Johnová a Hana Třeštíková (obě Praha Sobě), Vít Šimral a Adam Zábranský (oba Piráti). 


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru