dnes
Pátek - zatazeno
0°C
zítra
Sobota - zatazeno
0°C
pozítří
Neděle - zatazeno
0°C
Praha má nové vedení, koalice se ujala vlády. Primátorem je Pirát Hřib
Nový pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: JP

Praha má nové vedení, koalice se ujala vlády. Primátorem je Pirát Hřib

Novým pražským primátorem se stal Zdeněk Hřib. Do funkce byl člen České pirátské strany zvolen na dnešním ustavujícím jednání pražského zastupitelstva.

Lídra Pirátů podpořili všichni zastupitelé nové pražské koalice, kterou tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Dostal tak 39 hlasů, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu jich potřeboval minimálně 33.

„Slibuji, že k funkci budu přistupovat s pokorou, kterou si vyžaduje řešení problémů Prahy. Věřím, že se podaří nastavit nový komunikační styl s opozicí a občany. Věřím, že se nám podaří splnit všechny sliby, které jsou obsaženy v programovém prohlášení koalice. Slibuju, že budu řídit město s čistým štítem," uvedl krátce po svém zvolení.

Anketa

Bude podle vás Zdeněk Hřib dobrým primátorem Prahy?

54.1%
(54.1%)
45.9%
(45.9%)

Jednání pokračuje volbou náměstků primátora. Hnutí ANO navrhlo za náměstka primátora lídra Prahy Sobě Jana Čižinského. Ten ale již dříve avizoval, že v radě hl. m. Prahy být nechce. Proto nomici odmítl. „Nabídky si vážím, hnutí ANO děkuji, ale odmítám jí. Škoda, že mě hnutí ANO nenavrhlo na primátora," řekl s úsměvem.

Nová kolice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu navrhla své vlastní kandidáty – jsou jimi Pavel Vyhnánek a Adam Scheinherr (oba Praha Sobě), Petr Hlaváček a Petr Hlubuček (oba Spojené síly pro Prahu). Všichni byli také zvoleni Piráti dle dohody koaličních stran post náměstka mít nebudou, protože mají funkci primátora.

Řadovými radními se stali Jan Chabr a Hana Kordová Marvanová (oba Spojené síly pro Prahu), Milena Johnová a Hana Třeštíková (obě Praha Sobě), Vít Šimral a Adam Zábranský (oba Piráti). 


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

Včera v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

Včera v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

Včera v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru