dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Praha má největší pomník Tesly na světě, velký elektrický výboj bude v noci svítit
Pomník krátce po odhalení. Foto: MČ Praha 6

Praha má největší pomník Tesly na světě, velký elektrický výboj bude v noci svítit

V Praze 6 je ode dneška největší pomník světoznámého vědce Nikoly Tesly na světě. Jeho rozměry jsou 6×3×3 metry, váží 5,4 tuny. Slavnostnímu odhalení přihlížely v parku Nikoly Tesly stovky lidí a zahraniční delegace. Vytvoření pomníku přišlo na více než 4 miliony korun.

Nikola Tesla

(* 1856  +1943)

Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor, zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu.

Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce.

V letech 1936 až 1937 pobýval Tesla v tehdejším Československu. Získal čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Bronzový odlitek s nápisem NIKOLA TESLA 1856 – 1943 je zevnitř prosvícený, pomník bude večer svítit. Motivem pomníku je stylizovaný „výboj“, tedy elektrický výboj jako hybná síla a základní kámen Teslových vynálezů a jako nástroj jeho proslulých prezentací.

„Není třeba zdůrazňovat, že Nikola Tesla ovlivnil životy i nás, kteří tady dnes stojíme, abychom jemu a jeho dílu vzdali hold,“ řekla při slavnostním odhalení pomníku Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Na financování pomníku se podílela Městská část Praha 6 a Česká spořitelna jako hlavní partner projektu, která na projekt přispěla částkou 2,5 milionu korun. Sedmi sty tisíci korunami přispělo město Zábřeh.

„Jsme tradičně společensky odpovědnou firmou, proto se rádi hlásíme k zajímavým projektům, které zkrášlí veřejná prostranství a přinesou tak užitek naší společnosti. Žáci a studenti v českých školách potřebují více idolů a ikon, převratných vynálezců a špičkových vědců jako Nikola Tesla či profesor Antonín Holý. A proto Česká spořitelna dlouhodobě podporuje kvalitu vzdělávání v přírodních a exaktních vědách. Vyvrcholením tohoto úsilí je založení Nadace Depositum Bonum, jejímž cílem je zkvalitnění výuky matematiky a fyziky, v budoucnu pak také chemie a biologie," řekl Daniel Heler, člen představenstva České spořitelny.

„Těší nás, že jsme mohli přispět na dobrou věc a můžeme se tak podílet na šíření odkazu významného vynálezce,“ uvedl Jan Parýzek, ředitel odboru Veřejný sektor České spořitelny.

„Při slově Tesla se nám vybaví jednotka indukce magnetického pole a pak možná střídavý proud nebo vysokonapěťový transformátor, rádio či bezdrátové dálkové ovládání, případně vize bezdrátového přenosu energie. Nikola Tesla vyhrál válku. Válku mezi rozvody stejnosměrného a střídavého proudu,“ řekl Vítězslav Kříha, předseda akademického senátu ČVUT.

vyboj-tesla-nahled

Foto s pracovním názvem Já a výboj

Pomník je dílem sochaře Stefana Milkova a architekta Jiřího Trojana. „Chtěl jsem sochařsky zpracovat „jádro“, jakýsi prazáklad či symbol Teslových vynálezů, rozhodl jsem se pro kompozici výboj. Přestavuje stylizovanou elektromagnetickou cívku, jako zdroj energie, ze které vychází elektrický výboj do koule, jako absolutního tvaru a symbolu naší planety a vesmíru,“ řekl sochař Stefan Milkov.


Další články
Nahoru