Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha má návrh dohody ohledně umístění Muchovy epopeje do Savarinu
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Praha má návrh dohody ohledně umístění Muchovy epopeje do Savarinu

Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) dojednal s dědici malíře Alfonse Muchy a firmou Crestyl návrh dohody ohledně umístění Slovanské epopeje v plánovaném projektu Savarin u Václavského náměstí. Pospíšil to řekl ČTK, konkrétní podmínky dohody nechtěl komentovat před jejím schválením. Návrh podle něj nyní zamíří do magistrátního připomínkového řízení. Náměstek jej chce předložit městské radě začátkem září před dalším soudním líčením ve sporu mezi Prahou a malířovým dědicem Johnem Muchou.

Malířův příbuzný se s Prahou roky soudí o vlastnictví slavného cyklu pláten, který nejprve prohrál, ale Nejvyšší soud věc následně vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha u prvoinstančního soudu uspěl. Nyní by měl spor po odvolání města řešit Městský soud v Praze, minulé vedení magistrátu se nicméně v roce 2022 předběžně dohodlo s Muchou a firmou Crestyl na umístění pláten v podzemních prostorech připravovaného projektu Savarin.

Po prvotní dohodě, která byla podepsána asi před rokem a půl, se jednání neposunula a soud letos odmítl prodloužit lhůtu na mimosoudní dohodu. Následně alespoň odročil další stání z června na září.

Pospíšil po nástupu do funkce letos v únoru zahájil jednání o podmínkách zápůjčky. „Jednání jsou dokončena a je připraven návrh smluv, který nyní půjde do připomínkového řízení," řekl nyní. Jsou to podle něj čtyři smlouvy, které nyní budou připomínkovat odbory magistrátu a následně by o nich měli začátkem září hlasovat radní.

Případné umístění epopeje v Savarinu kritizuje Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, jehož spoluzakladatelkou je i další malířova dědička Jarmila Mucha Plocková. Podzemní prostory v obchodním komplexu se podle spolku pro umístění děl nehodí, řešení by pro Prahu nebylo ekonomicky výhodné a město má vlastní vhodnější prostory, například rekonstruovaný Průmyslový palác.

Mucha Plocková opakovaně uvedla, že případné umístění pláten v Savarinu napadne u soudu. Podle Pospíšila je zásadní zajistit, aby obrazy zůstaly v majetku města, což v případě pokračování soudu s Johnem Muchou není jisté.

Projekt Savarin firmy Crestyl zahrnuje dvě části. První je rekonstrukce barokního paláce, kterou už společnost loni zahájila. Druhá část zahrnuje novou stavbu a vytvoření obchodního komplexu, který propojí vnitroblok s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panská.

Ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi druhé části projektu, firma původní žádost o územní rozhodnutí stáhla a v dubnu uvedla, že podá novou.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil.

 Právě nesplněním této podmínky argumentuje John Mucha u soudu. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten na zámek v Moravskému Krumlovu, kde budou k vidění do roku 2026.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru