dnes
Pondělí - zatazeno
27°C
zítra
Úterý - skorojasno
29°C
pozítří
Středa - jasno
31°C
Praha má na letošní investice 19 miliard korun
Celkem 177 milionů půjde letos na investice do pražské zoo. Připravuje se i nový pavilon pro lední medvědy, kteří najdou místo v expozici Arktidy. Foto: archiv

Praha má na letošní investice 19 miliard korun

Praha vydá letos na investice 19,4 miliardy korun. Nejvíc peněz půjde na dopravu, a to zhruba 5,73 miliardy. Oproti v prosinci schválenému rozpočtu je celková částka určená na investice navýšena o 1,2 miliardy korun. Rozdělení investic včera schválili pražští zastupitelé. Některé části projednávaného dokumentu kritizovala opozice. Praha má na letošek schválen rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu.

„Na výši investic je vidět, že tyto příjmy neprojídáme v běžných výdajích, ale investujeme je do budoucnosti všech Pražanů," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Investice byly na začátku letošního roku oproti na konci loňského roku navrhované částky zvýšeny snížením běžných výdajů.

Nejvíc peněz z investic půjde na dopravu. Město vydá například 400 milionů korun na přípravu výstavby trasy metra D a dalších 409 milionů na bezbariérové zpřístupnění metra. Peníze město vynaloží na stavbu silničního okruhu, opravu Štěrboholské spojky nebo stavbu Radlické radiály.

Druhou nejnákladnější oblastí je kapitola hospodářství, na kterou půjde 1,91 miliardy. Hospodářství zahrnuje například opravy bytových domů za 210 milionů, výkupy pozemků, revitalizaci náplavek nebo obnovu Holešovické tržnice.

Více než 1,8 miliardy korun vydá Praha na městskou infrastrukturu. Na obnovu vodních ploch je určeno 110 milionů a dalších 177 milionů na investice v zoo. Více než půl miliardy v této části půjde na kanalizaci a další inženýrské sítě.

Na školství bude 1,44 miliardy korun. Peníze půjdou na přestavby či výstavbu škol nebo investiční sportovní granty. Ve zdravotnictví je určena nejvyšší částka z celkových 610 milionů pro areál Nemocnice Na Bulovce, a to 208 milionů korun. Přes půl miliardy půjde do kultury a cestovního ruchu a na bezpečnost.

Předseda pražské ODS a opoziční zastupitel Tomáš Portlík řekl, že je správné snížit běžné výdaje. Ty jsou podle něj přesto stále vysoké. Navrhl, aby město převedlo do investic 188,4 milionů. V rozpočtu investic pak podle něj chybí peníze třeba na zahloubení ulice V Holešovičkách nebo zastřešení Spořilovské v Praze 4.

Místostarosta Prahy 4 a zastupitel Tibor Vansa (Piráti) vyzval Vyhnánka a náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě), aby byla částka na zakrytí Spořilovské navýšena. Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) následně navrhl, aby zastupitelé uložili Vyhnánkovi připravit změnu rozpočtu, která by na projekt přidala peníze. Navýšení Scheinherr odmítl, protože projekt není dostatečně připraven.

Opoziční zastupitel Ivan Pilný (Piráti) kritizoval, že rozdělení investic bylo schvalováno až nyní a ne na konci loňského roku společně se zbylou částí rozpočtu. Radní se tehdy rozhodli schválit jen část rozpočtu a vytvořit investiční rezervu. Důvodem bylo, že návrh rozpočtu začalo připravovat ještě minulé vedení města.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru