dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Praha má již přes 300 významných stromů, v databázi jsou i skuteční velikáni
Alej Hany Benešové v Klánovicích čítá neuvěřitelných 68 lip. Foto: Aleš Rudl

Praha má již přes 300 významných stromů, v databázi jsou i skuteční velikáni

Databáze významných stromů Prahy byla rozšířena o další pozoruhodné stromy. Nově k nim patří jedna z nejmohutnějších vrb u nás – Vrba zapomenutá v Suchdole, Strom míru na Vyšehradě či Alej Hany Benešové Klánovicích. 

V Suchdole v údolí Únětického potoka roste jedna z největších vrb bílých u nás. Mohutný exemplář s názvem Vrba zapomenutá se dokonce stal v roce 2015 finalistou v celorepublikové anketě Strom roku. 

vrba-zapomenuta-suchdol_1-nahled

Vrba zapomenutá

Dalším velikánem, který se ocitnul v databázi významných stromů Prahy, je suchdolská Lípa svobody, rostoucí před tamější základní školou, která byla vysazena žáky školy v roce 1986 k 50. výročí vzniku Československé republiky.

Alej Hany Benešové v Klánovicích

Stromořadí čítající na 86 lip nalezneme při hlavní klánovické promenádě. „Lípy byly vysazeny dětmi místní školy 23. května 1937 a záštitu nad celou akcí převzala manželka našeho druhého československého prezidenta paní Hana Benešová, po které byla alej pojmenována,“ říká dendrolog Aleš Rudl, který již několik let mapuje zajímavé stromy metropole a stojí za webem prazskestromy.cz 

Pražské stromy míru

Na Vyšehradě můžeme najít strom míru. Lípa vysazená v roce 2008 má připomínat potřeby míru ve světě a náboženskou toleranci. Iniciátorem celé akce byl indický duchovní a humanitární aktivista svámí Mahéšvaránanda. „Zajímavostí je, že předmětný strom je genetickým potomkem věhlasné památné Semtinské lípy, která do nedávna kralovala v Českém ráji,“ doplňuje její poselství Aleš Rudl.

Další strom míru roste přímo na náměstí Míru na Praze 2. Tento jedinec, vysazený v roce 2013, připomíná i 40. výročí Jógy v denním životě v České republice.

Lípa křížovníků a strom válečných veteránů

Do databáze významných stromů Prahy se dostala i Lípa srdčitá u křížovníků v Praze 1, která byla vysazena mezi lety 1910 až 1912 jako symbol zdůrazňující český rytířský řád. Svým vzrůstem je ojedinělým velikánem v historickém centru Prahy.

Loni byl 11. listopadu na Den válečných veteránů vysazen v Ústřední vojenské nemocnici na Praze 6 dub na počest veteránů 2. světové války. 

Nový web Pražské stromy

Všechny významné, ale i památné stromy v Praze představuje web Pražské stromy, který se oblékl do nového kabátu. Jednotlivé stromy můžete jednoduše najít v mapě či je filtrovat pomocí katastrálních území, městských částí nebo dokonce správních obvodů.  

Pro čtenáře jsou připraveny i tipy na vycházky nebo projížďky na kole, jejich cílem jsou zajímavé stromy. Web je přístupný na adrese www.prazskestromy.cz.

Nová podoba webu vznikla v rámci projektu spolufinancovaného z Programu švýcarsko-české spolupráce, který připravila a uskutečňuje Agentura Koniklec, o. p. s.
 
Přehled nově zařazených významných stromů
66. Lípa svobody v Suchdole
67. Vrba zapomenutá v Suchdole
68. Alej Hany Benešové v Klánovicích
69. Lípa srdčitá u křížovníků
70. Strom válečných veteránů v ÚVN
71. Strom míru na Vyšehradě
72. Strom míru na náměstí Míru


Další články
Nahoru