Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha má domluvenou vakcínu pro spuštění svého očkovacího centra
Ilustrační foto: archiv

Praha má domluvenou vakcínu pro spuštění svého očkovacího centra

Praha domluvila se státem dodávku 1100 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech pro první týden fungování očkovacího centra, které město plánuje v pondělí spustit v Kongresovém centru. Novinářům to včera řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ve zkušebním provozu nebudou k očkování v centru připuštěni lidé registrovaní ve státním očkovacím systému, první týden vakcínu podle radní dostanou městští policisté a lidé s poruchami intelektu. Plný provoz by měl být zahájen 6. dubna.

Zatím centrum očkuje 200 lidí denně, jeho kapacita při osmihodinovém provozu po celý týden je až 1000 lidí denně. Pokud by bylo třeba, je město podle radní schopno kapacitu zvýšit rozšířením provozní doby.

Podle pondělního vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) chce město pro očkování využívat vakcíny Pfizer/BioNTech, protože jich v Praze nyní je přes 30 000 nevyužitých.

Johnová uvedla, že pražský očkovací koordinátor Martin Ježek má na příští týden dávky slíbeny. Podle Johnové se v dalších týdnech očekává významné zvýšení dodávek, takže by se zásobováním vakcínou neměl být problém.

Ježek na včerejším jednání zdravotnického výboru magistrátu řekl, že s národní koordinátorkou očkování Kateřinou Baťhovou zatím dohodl pravidelné zásobování centra až do výše 500 očkovaných lidí denně. Město dá podle radní na provoz centra v prvním půl roce 11,3 milionu korun.

I když lidé, kteří jsou oprávněni dostat očkování, se přes státní rezervační systém mohou do centra registrovat, ve zkušebním provozu očkování nedostanou. Johnová uvedla, že v prvním týdnu nejvýše z registru pustí pár lidí, aby doplnili počet očkovaných na požadovaných 200 denně.

Jinak v centru vakcínu dostanou předem vytipované skupiny, konkrétně městští strážníci a lidé s poruchami intelektu, na které podle radní očkovací systém příliš nemyslí, i když jsou v prioritní skupině. Na očkování mají nárok také jejich opatrovníci.

Radní doplnila, že do plného provozu, kdy se takzvaně zvedne závora registračního systému a začnou se očkovat v něm přihlášení lidé, centrum pravděpodobně přejde 6. dubna. Termín se však může změnit, bude záležet i na dodávkách vakcíny.

Provoz očkovacího centra má na starosti městská organizace Metropolitní zdravotnický servis ve spolupráci s Kongresovým centrem, které spoluvlastní město, a soukromou zdravotnickou skupinou Medicon. Na provozu spolupracují i pražští záchranáři, Český červený kříž a městská firma Operátor ICT.

„Registrujeme velký zájem našich lékařů a dobrovolníků podílet se na očkování nad rámec ordinačních hodin," uvedl včera zástupce skupiny Medicon Stanislav Zezulka.

V Praze je devět státních očkovacích center a několik menších očkovacích míst. Dvě z nich provozuje magistrát, a to v Městské poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Pro očkování v menších místech se využívá vakcína Moderna, vakcíny firmy AstraZeneca v metropoli míří výhradně k praktickým lékařům.

Očkovací místo může vzniknout v každém zdravotnickém zařízení, nutná je jeho registrace na magistrátu. Stát plánuje spuštění velkého očkovacího centra v hale O2 universum, podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) má začít fungovat 11. dubna.


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

20. dubna 2021 v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

20. dubna 2021 v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru