Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha má domluvenou vakcínu pro spuštění svého očkovacího centra
Ilustrační foto: archiv

Praha má domluvenou vakcínu pro spuštění svého očkovacího centra

Praha domluvila se státem dodávku 1100 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech pro první týden fungování očkovacího centra, které město plánuje v pondělí spustit v Kongresovém centru. Novinářům to včera řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ve zkušebním provozu nebudou k očkování v centru připuštěni lidé registrovaní ve státním očkovacím systému, první týden vakcínu podle radní dostanou městští policisté a lidé s poruchami intelektu. Plný provoz by měl být zahájen 6. dubna.

Zatím centrum očkuje 200 lidí denně, jeho kapacita při osmihodinovém provozu po celý týden je až 1000 lidí denně. Pokud by bylo třeba, je město podle radní schopno kapacitu zvýšit rozšířením provozní doby.

Podle pondělního vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) chce město pro očkování využívat vakcíny Pfizer/BioNTech, protože jich v Praze nyní je přes 30 000 nevyužitých.

Johnová uvedla, že pražský očkovací koordinátor Martin Ježek má na příští týden dávky slíbeny. Podle Johnové se v dalších týdnech očekává významné zvýšení dodávek, takže by se zásobováním vakcínou neměl být problém.

Ježek na včerejším jednání zdravotnického výboru magistrátu řekl, že s národní koordinátorkou očkování Kateřinou Baťhovou zatím dohodl pravidelné zásobování centra až do výše 500 očkovaných lidí denně. Město dá podle radní na provoz centra v prvním půl roce 11,3 milionu korun.

I když lidé, kteří jsou oprávněni dostat očkování, se přes státní rezervační systém mohou do centra registrovat, ve zkušebním provozu očkování nedostanou. Johnová uvedla, že v prvním týdnu nejvýše z registru pustí pár lidí, aby doplnili počet očkovaných na požadovaných 200 denně.

Jinak v centru vakcínu dostanou předem vytipované skupiny, konkrétně městští strážníci a lidé s poruchami intelektu, na které podle radní očkovací systém příliš nemyslí, i když jsou v prioritní skupině. Na očkování mají nárok také jejich opatrovníci.

Radní doplnila, že do plného provozu, kdy se takzvaně zvedne závora registračního systému a začnou se očkovat v něm přihlášení lidé, centrum pravděpodobně přejde 6. dubna. Termín se však může změnit, bude záležet i na dodávkách vakcíny.

Provoz očkovacího centra má na starosti městská organizace Metropolitní zdravotnický servis ve spolupráci s Kongresovým centrem, které spoluvlastní město, a soukromou zdravotnickou skupinou Medicon. Na provozu spolupracují i pražští záchranáři, Český červený kříž a městská firma Operátor ICT.

„Registrujeme velký zájem našich lékařů a dobrovolníků podílet se na očkování nad rámec ordinačních hodin," uvedl včera zástupce skupiny Medicon Stanislav Zezulka.

V Praze je devět státních očkovacích center a několik menších očkovacích míst. Dvě z nich provozuje magistrát, a to v Městské poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Pro očkování v menších místech se využívá vakcína Moderna, vakcíny firmy AstraZeneca v metropoli míří výhradně k praktickým lékařům.

Očkovací místo může vzniknout v každém zdravotnickém zařízení, nutná je jeho registrace na magistrátu. Stát plánuje spuštění velkého očkovacího centra v hale O2 universum, podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) má začít fungovat 11. dubna.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru