Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků
David Vávra, Michal Hroza a Ondřej Kobza (zleva) u nuselského Poesiomatu. Foto: Jan Puci

Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků

Rudolf Hrušínský, Tomáš Holý nebo Jiří Schelinger. To je jen krátký výčet významných českých umělců, kteří spjali svůj život s Nuslemi. Jejich odkaz spolu s dalšími zajímavostmi z Prahy 4 nově připomíná Poesiomat na náměstí Bratří Synků. Ve středu 20. dubna ho spolu s autorem projektu Ondřejem Kobzou a místostarostou Prahy 4 Michalem Hrozou slavnostně odhalil dlouholetý obyvatel Prahy 4, herec a architekt David Vávra. Informoval o tom mluvčí projektu Martin Šeda.

Vedle slavných rodáků odkazuje nově instalovaný Poesiomat na Nusle i na mnoho významných děl české literatury. O příhodě z Nuslí vypráví Jaroslav Hašek prostřednictvím legendárního Švejka, na anekdotu z Nuselského mostu odkazuje Bohumil Hrabal. 

„Nusle byly vždy spojeny s významnými kulturními osobnostmi i akcemi a projekty. Máme tu divadla, bývala tu kina i hospůdky zasvěcené kultuře. Poesiomat je tady proto velmi srdečně vítán a stejně tak i všichni milovníci poezie a kultury," řekl místostarosta Prahy 4 pro kulturu Michal Hroza (TOP 09.

Umístění Poesiomatu ocenil i David Vávra. „Tvarem i provedením se Poesiomat hodí prakticky kamkoliv. Je to takový poetický komín,” uvedl architekt, který vyrůstal a žije na Praze 4. „Pro nás z Dobešky bylo náměstí Bratří Synků vždy takovým mýtickým prostorem,” dodal. 

Poesiomat v Nuslích je v pořadí čtvrtým zařízením tohoto jména v Praze. První byl instalován na náměstí Míru už v roce 2015. Během následujících let se recitující kovové roury rozšířily do celého světa. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem tak poslouchají lidé ve více než dvacítce měst v České republice, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku. Loni přibyla dvě místa v Praze. Poesiomat byl instalován na hřbitov Malvazinky a také na Vinohradský hřbitov. 

Jak uvedl Ondřej Kobza, autor Poesiomatu, pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici, koncept Poesiomatu se neustále vyvíjí a každý kus je tak výjimečný nejen svým umístěním, ale především dramaturgickou skladbou.

„Poesiomaty se v průběhu let proměnily zvenku i zevnitř. Už to nejsou jen automaty na poezii, dnes zpívají, vypráví či hučí jako řeka. Navíc nepotřebují elektřinu, tu vytvoří sám posluchač za pomocí kliky,” sdělil.

„Jsem moc rád, že se tento projekt podařil. Na Praze 4 by se asi nedalo vymyslet lepší místo pro jeho realizaci. Náměstí Bratří Synků za posledních dvacet let neuvěřitelně prokouklo. Děkuji Ondřejovi Kobzovi a také radnici, která vše pomohla zprostředkovat," uvedl při odhalení nuselského Poesiomatu poslanec Marek Benda (ODS), který žije v Nuslích od roku 1997. 


Autor: Jan Puci

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

Včera ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

Včera ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

Včera v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Další články
Nahoru