Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků
David Vávra, Michal Hroza a Ondřej Kobza (zleva) u nuselského Poesiomatu. Foto: Jan Puci

Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků

Rudolf Hrušínský, Tomáš Holý nebo Jiří Schelinger. To je jen krátký výčet významných českých umělců, kteří spjali svůj život s Nuslemi. Jejich odkaz spolu s dalšími zajímavostmi z Prahy 4 nově připomíná Poesiomat na náměstí Bratří Synků. Ve středu 20. dubna ho spolu s autorem projektu Ondřejem Kobzou a místostarostou Prahy 4 Michalem Hrozou slavnostně odhalil dlouholetý obyvatel Prahy 4, herec a architekt David Vávra. Informoval o tom mluvčí projektu Martin Šeda.

Vedle slavných rodáků odkazuje nově instalovaný Poesiomat na Nusle i na mnoho významných děl české literatury. O příhodě z Nuslí vypráví Jaroslav Hašek prostřednictvím legendárního Švejka, na anekdotu z Nuselského mostu odkazuje Bohumil Hrabal. 

„Nusle byly vždy spojeny s významnými kulturními osobnostmi i akcemi a projekty. Máme tu divadla, bývala tu kina i hospůdky zasvěcené kultuře. Poesiomat je tady proto velmi srdečně vítán a stejně tak i všichni milovníci poezie a kultury," řekl místostarosta Prahy 4 pro kulturu Michal Hroza (TOP 09.

Umístění Poesiomatu ocenil i David Vávra. „Tvarem i provedením se Poesiomat hodí prakticky kamkoliv. Je to takový poetický komín,” uvedl architekt, který vyrůstal a žije na Praze 4. „Pro nás z Dobešky bylo náměstí Bratří Synků vždy takovým mýtickým prostorem,” dodal. 

Poesiomat v Nuslích je v pořadí čtvrtým zařízením tohoto jména v Praze. První byl instalován na náměstí Míru už v roce 2015. Během následujících let se recitující kovové roury rozšířily do celého světa. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem tak poslouchají lidé ve více než dvacítce měst v České republice, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku. Loni přibyla dvě místa v Praze. Poesiomat byl instalován na hřbitov Malvazinky a také na Vinohradský hřbitov. 

Jak uvedl Ondřej Kobza, autor Poesiomatu, pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici, koncept Poesiomatu se neustále vyvíjí a každý kus je tak výjimečný nejen svým umístěním, ale především dramaturgickou skladbou.

„Poesiomaty se v průběhu let proměnily zvenku i zevnitř. Už to nejsou jen automaty na poezii, dnes zpívají, vypráví či hučí jako řeka. Navíc nepotřebují elektřinu, tu vytvoří sám posluchač za pomocí kliky,” sdělil.

„Jsem moc rád, že se tento projekt podařil. Na Praze 4 by se asi nedalo vymyslet lepší místo pro jeho realizaci. Náměstí Bratří Synků za posledních dvacet let neuvěřitelně prokouklo. Děkuji Ondřejovi Kobzovi a také radnici, která vše pomohla zprostředkovat," uvedl při odhalení nuselského Poesiomatu poslanec Marek Benda (ODS), který žije v Nuslích od roku 1997. 


Autor: Jan Puci

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

Včera ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

Včera v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Další články
Nahoru