Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků
David Vávra, Michal Hroza a Ondřej Kobza (zleva) u nuselského Poesiomatu. Foto: Jan Puci

Praha má další Poesiomat, stojí na nuselském náměstí Bratří Synků

Rudolf Hrušínský, Tomáš Holý nebo Jiří Schelinger. To je jen krátký výčet významných českých umělců, kteří spjali svůj život s Nuslemi. Jejich odkaz spolu s dalšími zajímavostmi z Prahy 4 nově připomíná Poesiomat na náměstí Bratří Synků. Ve středu 20. dubna ho spolu s autorem projektu Ondřejem Kobzou a místostarostou Prahy 4 Michalem Hrozou slavnostně odhalil dlouholetý obyvatel Prahy 4, herec a architekt David Vávra. Informoval o tom mluvčí projektu Martin Šeda.

Vedle slavných rodáků odkazuje nově instalovaný Poesiomat na Nusle i na mnoho významných děl české literatury. O příhodě z Nuslí vypráví Jaroslav Hašek prostřednictvím legendárního Švejka, na anekdotu z Nuselského mostu odkazuje Bohumil Hrabal. 

„Nusle byly vždy spojeny s významnými kulturními osobnostmi i akcemi a projekty. Máme tu divadla, bývala tu kina i hospůdky zasvěcené kultuře. Poesiomat je tady proto velmi srdečně vítán a stejně tak i všichni milovníci poezie a kultury," řekl místostarosta Prahy 4 pro kulturu Michal Hroza (TOP 09.

Umístění Poesiomatu ocenil i David Vávra. „Tvarem i provedením se Poesiomat hodí prakticky kamkoliv. Je to takový poetický komín,” uvedl architekt, který vyrůstal a žije na Praze 4. „Pro nás z Dobešky bylo náměstí Bratří Synků vždy takovým mýtickým prostorem,” dodal. 

Poesiomat v Nuslích je v pořadí čtvrtým zařízením tohoto jména v Praze. První byl instalován na náměstí Míru už v roce 2015. Během následujících let se recitující kovové roury rozšířily do celého světa. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem tak poslouchají lidé ve více než dvacítce měst v České republice, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku. Loni přibyla dvě místa v Praze. Poesiomat byl instalován na hřbitov Malvazinky a také na Vinohradský hřbitov. 

Jak uvedl Ondřej Kobza, autor Poesiomatu, pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici, koncept Poesiomatu se neustále vyvíjí a každý kus je tak výjimečný nejen svým umístěním, ale především dramaturgickou skladbou.

„Poesiomaty se v průběhu let proměnily zvenku i zevnitř. Už to nejsou jen automaty na poezii, dnes zpívají, vypráví či hučí jako řeka. Navíc nepotřebují elektřinu, tu vytvoří sám posluchač za pomocí kliky,” sdělil.

„Jsem moc rád, že se tento projekt podařil. Na Praze 4 by se asi nedalo vymyslet lepší místo pro jeho realizaci. Náměstí Bratří Synků za posledních dvacet let neuvěřitelně prokouklo. Děkuji Ondřejovi Kobzovi a také radnici, která vše pomohla zprostředkovat," uvedl při odhalení nuselského Poesiomatu poslanec Marek Benda (ODS), který žije v Nuslích od roku 1997. 


Autor: Jan Puci

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

Dnes v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru