Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři
V karlínském Hvězdném bazaru prodává i pan Petr. Foto: Klára Vohrnová. Fotografie interiéru nové prodejny: Damián Skořepa

Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři

Pět vozíčkářů, špatně uplatnitelných na trhu práce, získává praxi, pracovní návyky a zkušenosti na pozici prodejců v nově otevřeném charitativním secondhandu. Koncept prodejny navazuje již na fungující Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze 1. Oblečení do prodeje darují významné osobnosti, ale i běžní zákazníci.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již sedmým rokem charitativní second hand Hvězdný bazar, který slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Projektem prošlo 25 klientů, kteří následně většinou našli uplatnění na otevřeném trhu práce.

hvezdny-bazar-2-1 Na konci května CZEPA otevřela novou pobočku Hvězdného bazaru v pražském Karlíně. V obou Hvězdných bazarech najdete stylové oblečení, které k prodeji darují celebrity, influenceři i zákazníci, ale také vlastní unikátní produkty s designem navrženým známými výtvarníky a pečlivě vybíraný sortiment lokálních výrobců.

„Motto projektu je ,Znovu v pohybu´. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci,“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou. Hvězdný bazar podle ní sází na hodnoty jako udržitelnost, začlenění, komunita či soudržnost.

hvezdny-bazar-2-2 „Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru. V prodejně jsem vytvořili dvě příjemná zákoutí s posezením,” uvedl architekt Martin Židek. 

Dle průzkumu, který u příležitosti otevření Hvězdného bazaru Česká asociace paraplegiků – CZEPA provedla, shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodné zaměstnání vzhledem ke svému handicapu.

Čtyřicet nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo. Dvaaosmdesát procent všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.


Osobnosti uctily Křižíkovu památku

Dnes v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

Včera ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Plechovky třídí pravidelně jen necelá třetina Čechů. Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko to chtějí změnit

21. ledna 2021 v 09:58

Nezisková organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace mají zájem na co největším podílu zrecyklovaných nápojových plechovek. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (76 %) tak výrazně...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru