dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři
V karlínském Hvězdném bazaru prodává i pan Petr. Foto: Klára Vohrnová. Fotografie interiéru nové prodejny: Damián Skořepa

Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři

Pět vozíčkářů, špatně uplatnitelných na trhu práce, získává praxi, pracovní návyky a zkušenosti na pozici prodejců v nově otevřeném charitativním secondhandu. Koncept prodejny navazuje již na fungující Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze 1. Oblečení do prodeje darují významné osobnosti, ale i běžní zákazníci.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již sedmým rokem charitativní second hand Hvězdný bazar, který slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Projektem prošlo 25 klientů, kteří následně většinou našli uplatnění na otevřeném trhu práce.

hvezdny-bazar-2-1 Na konci května CZEPA otevřela novou pobočku Hvězdného bazaru v pražském Karlíně. V obou Hvězdných bazarech najdete stylové oblečení, které k prodeji darují celebrity, influenceři i zákazníci, ale také vlastní unikátní produkty s designem navrženým známými výtvarníky a pečlivě vybíraný sortiment lokálních výrobců.

„Motto projektu je ,Znovu v pohybu´. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci,“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou. Hvězdný bazar podle ní sází na hodnoty jako udržitelnost, začlenění, komunita či soudržnost.

hvezdny-bazar-2-2 „Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru. V prodejně jsem vytvořili dvě příjemná zákoutí s posezením,” uvedl architekt Martin Židek. 

Dle průzkumu, který u příležitosti otevření Hvězdného bazaru Česká asociace paraplegiků – CZEPA provedla, shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodné zaměstnání vzhledem ke svému handicapu.

Čtyřicet nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo. Dvaaosmdesát procent všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.


Tutto Italiano v Praze 5

Včera v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Volnofest v Parku U Čeňku

Včera ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Začátkem srpna nepoteče voda v těchto ulicích

30. července 2020 ve 20:13

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na první srpnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Jedete na dovolenou? Aktivujte si službu SMS-INFO od PVK

28. července 2020 v 09:50

V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostanou zdarma na svůj mobilní telefon informace o aktuálním dění v pražské vodohospodářské infrastruktuře.

Další články
Nahoru