dnes
Sobota - jasno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři
V karlínském Hvězdném bazaru prodává i pan Petr. Foto: Klára Vohrnová. Fotografie interiéru nové prodejny: Damián Skořepa

Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři

Pět vozíčkářů, špatně uplatnitelných na trhu práce, získává praxi, pracovní návyky a zkušenosti na pozici prodejců v nově otevřeném charitativním secondhandu. Koncept prodejny navazuje již na fungující Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze 1. Oblečení do prodeje darují významné osobnosti, ale i běžní zákazníci.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již sedmým rokem charitativní second hand Hvězdný bazar, který slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Projektem prošlo 25 klientů, kteří následně většinou našli uplatnění na otevřeném trhu práce.

hvezdny-bazar-2-1 Na konci května CZEPA otevřela novou pobočku Hvězdného bazaru v pražském Karlíně. V obou Hvězdných bazarech najdete stylové oblečení, které k prodeji darují celebrity, influenceři i zákazníci, ale také vlastní unikátní produkty s designem navrženým známými výtvarníky a pečlivě vybíraný sortiment lokálních výrobců.

„Motto projektu je ,Znovu v pohybu´. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci,“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou. Hvězdný bazar podle ní sází na hodnoty jako udržitelnost, začlenění, komunita či soudržnost.

hvezdny-bazar-2-2 „Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru. V prodejně jsem vytvořili dvě příjemná zákoutí s posezením,” uvedl architekt Martin Židek. 

Dle průzkumu, který u příležitosti otevření Hvězdného bazaru Česká asociace paraplegiků – CZEPA provedla, shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodné zaměstnání vzhledem ke svému handicapu.

Čtyřicet nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo. Dvaaosmdesát procent všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.


Trhy v Praze 13 i v listopadu

Včera v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

Včera v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Do konce října nepoteče voda v těchto městských částech

22. října 2020 v 09:20

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pocitovou mapu Prahy 9 můžete vyplňovat do konce října

21. října 2020 v 18:05

Od července mohou obyvatelé devítky zadávat své podněty, nápady a připomínky týkající se kvality životního prostředí a bezpečnosti v jejich okolí do pocitové mapy městské části Praha 9

V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

21. října 2020 v 16:47

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných...

Další články
Nahoru