Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři
V karlínském Hvězdném bazaru prodává i pan Petr. Foto: Klára Vohrnová. Fotografie interiéru nové prodejny: Damián Skořepa

Praha má další Hvězdný bazar, v karlínském charitativním second handu prodávají vozíčkáři

Pět vozíčkářů, špatně uplatnitelných na trhu práce, získává praxi, pracovní návyky a zkušenosti na pozici prodejců v nově otevřeném charitativním secondhandu. Koncept prodejny navazuje již na fungující Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze 1. Oblečení do prodeje darují významné osobnosti, ale i běžní zákazníci.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již sedmým rokem charitativní second hand Hvězdný bazar, který slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Projektem prošlo 25 klientů, kteří následně většinou našli uplatnění na otevřeném trhu práce.

hvezdny-bazar-2-1 Na konci května CZEPA otevřela novou pobočku Hvězdného bazaru v pražském Karlíně. V obou Hvězdných bazarech najdete stylové oblečení, které k prodeji darují celebrity, influenceři i zákazníci, ale také vlastní unikátní produkty s designem navrženým známými výtvarníky a pečlivě vybíraný sortiment lokálních výrobců.

„Motto projektu je ,Znovu v pohybu´. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci,“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou. Hvězdný bazar podle ní sází na hodnoty jako udržitelnost, začlenění, komunita či soudržnost.

hvezdny-bazar-2-2 „Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru. V prodejně jsem vytvořili dvě příjemná zákoutí s posezením,” uvedl architekt Martin Židek. 

Dle průzkumu, který u příležitosti otevření Hvězdného bazaru Česká asociace paraplegiků – CZEPA provedla, shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodné zaměstnání vzhledem ke svému handicapu.

Čtyřicet nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo. Dvaaosmdesát procent všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.


Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Nejslabší první čtvrtletí za 12 let. Živnost si založilo 14 tisíc lidí, o desetinu méně než před rokem

14. dubna 2021 v 09:10

Během prvního čtvrtletí letošního roku si založilo v České republice živnost 14 237 lidí, o 11 % méně než v prvním čtvrtletí roku 2020. Šlo o nejslabší první čtvrtletí nejméně od roku 2010, tedy za posledních 12 let. Svoji živnost zároveň přerušilo 37 171 lidí, o 4 % více než v minulém roce, a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Máte už za sebou jarní úklid? innogy pomáhá s Jarní sbírkou pro Armádu spásy

13. dubna 2021 v 10:23

innogy pořádá ve spolupráci s Armádou spásy tradiční jarní sbírku, letos s mnohými změnami. I přes společensky tíživou situaci chce pomoci Armádě spásy s péčí o klienty bez domova. Podpoří vybavení nocleháren, nouzových center i obytných kontejnerů, které slouží nejen jako možnost nouzového...

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Další články
Nahoru