dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha má chaos ve školských personáliích
V Praze probíhá diskuse o počtu tříd ve školách. Ilustrační foto: sxc.hu

Praha má chaos ve školských personáliích

Problémy v personální školské politice se navalily na pražský magistrát . Ten loni prošvihl včasné vyhlášení konkursů na ředitele škol. Ke konci roku byl navzdory tomu, že se proti němu postavila jen polovina školy, odvolán ředitel Konzervatoře Jaroslava Ježka. 

Letos zatím ještě nemusely být vypisovány konkursy na nové ředitele škol, v jedné z nich se však táhne problém z konce minulého roku. Tehdy byl totiž z funkce odvolán ředitel Konzervatoře Jaroslava Ježka, jejíž součástí je i Vyšší odborná škola, Milan Purnoch.

Jeho odvolání přitom požadovala jen školská rada konzervatoře, která ho obvinila ze špatného hospodaření a dalších pochybení, přičemž školská rada Vyšší odborné školy se postavila proti, podle ní se jedná především o administrativní chyby. Na podporu Purnocha vznikla i petice.

Školská rada Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka v usnesení mimo jiné uvedla, že škola má za současného vedení výbornou efektivitu práce například na poli rozvoje zahraničních vztahů či otevřenosti vůči studentům. Návrh rady konzervatoře na odvolání ředitele proto nepodpořila.

O odvolání se dozvěděl neoficiálně

Podle Purnocha se jednalo jen o účetní pochybení, žádné peníze ze školy nezmizely, což ani nikdo neuvedl. Přesto od Rady hlavního města Prahy, kde odvolání Purnocha iniciovala radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), následoval tvrdý trest, aniž by s ním byl Purnoch předem seznámen. Chudomelovou písemně kontaktoval ještě předtím, než byl odvolán.

O tom, že se bude jeho odvolání projednávat, se dozvěděl z neoficiálních zdrojů. Radní Chudomelová mu odpověděla, že pochybení bagatelizuje. Rada tak zcela přijala argumenty jen jedné ze školských rad, aniž by je konfrontovala s těmi druhými. Purnoch se pokouší bránit se zákonnou cestou.

Připomeňme si ale i starší příběh. Podle nového školského zákona měly být loni vyhlášeny konkursy na ředitele škol nejpozději 30. 4. 2012. Rada hlavního města Prahy ale teprve pár dnů předtím – 24. dubna – vyhlášení konkursů schválila. Vyhlásila je následně až 15. května, což bylo pozdě. Kvůli tomu je musela zrušit a ředitelům dvaadvaceti škol se funkční období prodloužilo o celých šest let.

Na problém v rámci jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy upozornila kupříkladu předsedkyně zastupitelského klubu KSČM Marta Semelová. „Novela školského zákona, platná od 1. ledna 2012, zavádí pravidla jmenování ředitelů na šest let,“ řekla. Poté, nedojde-li k vyhlášení konkursu v zákonem stanovené lhůtě, dochází k prodloužení funkčního období o dalších šest let.

Semelová upozornila na to, že první vlna ukončení funkčních období dosavadních ředitelů byla 31. 7., konkursy tedy měly být vyhlášeny nejpozději 30. dubna, což se nestalo, byly vyhlášeny později.

Příště je vypíšeme…

„Právní stanovisko odboru školství, mládeže a sportu k vyhlášení konkursů bylo takové, že hlavní město Praha je vyhlásilo včas, tedy 24. 4. 2012, a chybějící náležitosti byly doplněny poté – 15. 5. 2012,“ reagovala v odpovědi radní pro školství Helena Chudomelová.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo 25. 6. tohoto roku stanovisko, že vyhlášení konkursních řízení na funkce ředitelů vybraných škol a školských zařízení hlavním městem Prahou neobsahovalo všechny náležitosti, které vyžaduje vyhláška, a tudíž nebylo platně, a v souvislosti s příslušnými ustanoveními školského zákona v termínu, vyhlášeno,“ dodala.

Rada hlavního města Prahy proto, podle jejích slov, 17. 7. usnesení o vyhlášení konkursů na funkce ředitelů vybraných škol zrušila a všichni ředitelé tak zůstávají ve svých funkcích na dalších šest let. „V jednom případě pan ředitel sám rezignoval a na toto místo bude konkursní řízení nově vyhlášeno,“ dodala Helena Chudomelová. V letošním roce by měla Praha podle ní vyhlásit konkursy na funkce ředitelů ve všech školách, na které se tato možnost vztahuje.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru