dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
30°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
27°C
Praha má 21 kilometrů protipovodňové ochrany. Ta není dostatečná v Troji
Protipovodňová vrata na Čertovce. Foto: archiv

Praha má 21 kilometrů protipovodňové ochrany. Ta není dostatečná v Troji

V Praze vznikly po povodni v roce 2002 nové mobilní protipovodňové stěny, valy nebo takzvané suché poldry určené pro rozliv vody. Vznik dalších plánuje město například na Výtoni v Podskalí nebo na Botiči. Nechráněna zůstává v podstatě pouze Troja. V metropoli je nyní asi sedm kilometrů mobilních zábran, celková délka protipovodňové ochrany je 21 kilometrů. V roce 2002 selhaly například předpovědi rychlosti stoupající vody a voda napáchala škodu 27 miliard korun.

Ochrana centra města podél Vltavy se začala budovat na konci 90. let. V roce 2002 ale voda prosakovala pod některými hrazeními, na dalších místech vůbec nebyla. „V roce 2002 nebyl vůbec chráněný levý břeh Vltavy, Kampa nebo okolí Karlova mostu. Dnes už chráněny jsou. A dodělá se ještě ochrana Holešovic, takže je to opravdu výrazně lepší, což také bylo poznat na posledních povodních v roce 2013," řekl Petr Vodička, velitel čety pražských hasičů, který se účastnil prací při povodních v roce 2002.

Největší rozvoj ochrany tak nastal právě po roce 2002. Například na Kampě vznikla na Čertovce protipovodňová vrata. Na ochranu Smíchova a Holešovic jsou připraveny mobilní zábrany, které má město uloženo ve skladu v Dubči.

Mobilními zábranami jsou chráněny také oblasti na pravém břehu Vltavy včetně Karlína, který patřil v roce 2002 mezi nejpostiženější oblasti. Ochráněno je jimi i Staré Město. Vznikly i stěny z železobetonu, které jsou třeba na Libeňském ostrově.

Proti velké vodě chrání Prahu také protipovodňové valy. Jeden z nich je například pod zoo v Troji a vede po něm cyklostezka. Na vltavských přítocích vznikly takzvané suché poldry, což je místo, kam se říčka či potok může rozlít a neohrožuje obyvatele. Praha také nechala vyčistit koryta vodních toků a na některých obnovila v minulosti rušené meandry, ve kterých se zpomaluje tok vody a oddaluje případné vylití do okolí.

Letos vedení města schválilo investici 13 milionů korun do protipovodňové ochrany Výtoně v Podskalí. Kolem potoka Botiče, který tu ústí do Vltavy, by měly být nově mobilní zábrany a upraví se svedení potoka do trubek.

 Diskuse se vede o způsobu ochrany Troje, která zůstává stále nedostatečně chráněna. Praha zpracovává studie a modely k výstavbě ochrany Trojské kotliny a propočítává vliv budované čistírny odpadních vod na Císařském ostrově na hladinu Vltavy.

Při povodních nejprve zasedá povodňová komise, poté i krizový štáb. „Při silnějších a rychlejších povodních může rovnou zasednout krizový štáb," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Předsedou těchto orgánů je primátor a členy jsou i další radní, zástupci záchranářů, Správy služeb nebo Pražské energetiky. Komise se aktivuje dosažením prvního stupně povodňové aktivity. „Celé řízení operativně reaguje na aktuální situaci. Snažíme se jednat a veškeré věci řešit v předstihu," uvedl Hofman.

Fotopřipomenutí povodní v roce 2013:

Prahou se valí velká voda

Vltava v neděli odpoledne

Zatopený Střelecký ostrov

Holínky u Vltavy

Ptáci se uhnízdili v naplaveninách z povodní

Komunikace mezi záchrannými složkami a pražským magistrátem byla podle tehdejšího primátora Igora Němce (nestr., tehdy ODS) již při povodni v roce 2002 na vynikající úrovni. Mylné byly pouze některé informace v rámci předpovědi počasí a vývoje povodně.

„Komunikace tehdy byla na vynikající úrovni. Krizový štáb se scházel každé dvě hodiny a předával si veškeré informace, takže z tohoto pohledu šlo vše velmi dobře," řekl Němec. Problém se podle něj objevil pouze ve chvíli, kdy byla vypnuta elektřina. „Mobilní telefony jsme měli, ale najednou je nebylo kde nabíjet," řekl.

Problémem prý byly také nepřesné informace týkající se předpovědi počasí nebo stoupání hladiny Vltavy. Rovněž prý bylo špatně postupováno ze strany hydrologů při vypouštění přehrad. „Bylo to podceněno," řekl Němec.

Povodně poškodily v roce 2002 v Praze 169 domů, z toho 138 jich bylo v osmé městské části. V důsledku těchto povodní byl schválen zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému.

Velká voda značně poškodila také zoo v Troji, zejména její dolní část. Nepřežilo 14 savců a 135 ptáků. Utraceni museli být například lev a medvěd, utonula jedna gorila a dva hrošíci liberijští. Lachtan Gaston zemřel vysílením poté, co se po rozvodněné Vltavě a Labi dostal až do Německa. Pracovníci zahrady museli evakuovat celkem 1010 zvířat.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru