dnes
Neděle - zatazeno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
-1°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Praha loni vyčerpala z peněz určených na investice jen 58 procent
Hlávkův most. Foto: Wikimedia Commons

Praha loni vyčerpala z peněz určených na investice jen 58 procent

Hospodaření Prahy skončilo loni přebytkem 12,3 miliardy korun a z peněz určených na investice město vyčerpalo 58 procent. Vyplývá to ze závěrečného účtu hlavního města, který ve čtvrtek schválilo zastupitelstvo. Někteří opoziční zastupitelé vedení města kritizovalo za to, že v loňském roce málo investovalo.

V oblasti kapitálových výdajů, tedy investic, Praha čerpala naplánované prostředky jen do výše 58 procent. Podle primátorčiny náměstkyně Evy Kislingerové (ANO) to bylo dáno nestabilní legislativní situací.

Nízkou míru investic kritizoval předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. „Realizovat v podstatě jen každou druhou stavbu je velmi špatný výsledek investování v hlavním městě," uvedl. Změny legislativy podle něj nejsou omluvou, protože každý radní má povinnost zákonné normy sledovat a navrhovat opatření, jak se jim přizpůsobit.

Kislingerová v reakci na kritiku uvedla, že v případě magistrátu bylo čerpání 68 procent a jeho celkovou míru ovlivnily výsledky městských částí. Nutná opatření navazující na legislativní změny podle ní město loni nestihlo zavést.

Zavedlo nicméně kontrolní systém pro radní jako správce rozpočtových kapitol, který sleduje čerpání po měsících. „Pokouším se přesvědčit kolegy, aby tam byla formulována a realizována opatření ke zlepšení čerpání kapitálových výdajů. Chci věřit tomu, že situace v letošním roce bude určitě lepší," řekla.

Příjmy města byly loni 74,2 miliardy, což bylo o 7,9 procenta více, než plánoval rozpočet. Výdaje se vyšplhaly na 61,9 miliardy, tedy 84,4 procenta plánovaného rozpočtu. Běžné výdaje města činily 51,14 miliardy, investice byly 10,82 miliardy. Nejvyšší částky z investic šly na dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod, zhruba 2,038 miliardy, a na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu, kde město investovalo 61 milionů korun.

Město loni splatilo část svého dluhu, šlo o 9,5 miliardy korun. Z toho tvořila 8,5 miliardy předčasná úhrada úvěru Evropské investiční bance. Praha bude podle plánu na letošní rok hospodařit s výdaji 62 miliard a příjmy 47 miliard Kč. Rozdíl dorovná z příspěvků státu.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru