dnes
Pondělí - polojasno
15°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Praha loni vyčerpala z peněz určených na investice jen 58 procent
Hlávkův most. Foto: Wikimedia Commons

Praha loni vyčerpala z peněz určených na investice jen 58 procent

Hospodaření Prahy skončilo loni přebytkem 12,3 miliardy korun a z peněz určených na investice město vyčerpalo 58 procent. Vyplývá to ze závěrečného účtu hlavního města, který ve čtvrtek schválilo zastupitelstvo. Někteří opoziční zastupitelé vedení města kritizovalo za to, že v loňském roce málo investovalo.

V oblasti kapitálových výdajů, tedy investic, Praha čerpala naplánované prostředky jen do výše 58 procent. Podle primátorčiny náměstkyně Evy Kislingerové (ANO) to bylo dáno nestabilní legislativní situací.

Nízkou míru investic kritizoval předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. „Realizovat v podstatě jen každou druhou stavbu je velmi špatný výsledek investování v hlavním městě," uvedl. Změny legislativy podle něj nejsou omluvou, protože každý radní má povinnost zákonné normy sledovat a navrhovat opatření, jak se jim přizpůsobit.

Kislingerová v reakci na kritiku uvedla, že v případě magistrátu bylo čerpání 68 procent a jeho celkovou míru ovlivnily výsledky městských částí. Nutná opatření navazující na legislativní změny podle ní město loni nestihlo zavést.

Zavedlo nicméně kontrolní systém pro radní jako správce rozpočtových kapitol, který sleduje čerpání po měsících. „Pokouším se přesvědčit kolegy, aby tam byla formulována a realizována opatření ke zlepšení čerpání kapitálových výdajů. Chci věřit tomu, že situace v letošním roce bude určitě lepší," řekla.

Příjmy města byly loni 74,2 miliardy, což bylo o 7,9 procenta více, než plánoval rozpočet. Výdaje se vyšplhaly na 61,9 miliardy, tedy 84,4 procenta plánovaného rozpočtu. Běžné výdaje města činily 51,14 miliardy, investice byly 10,82 miliardy. Nejvyšší částky z investic šly na dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod, zhruba 2,038 miliardy, a na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu, kde město investovalo 61 milionů korun.

Město loni splatilo část svého dluhu, šlo o 9,5 miliardy korun. Z toho tvořila 8,5 miliardy předčasná úhrada úvěru Evropské investiční bance. Praha bude podle plánu na letošní rok hospodařit s výdaji 62 miliard a příjmy 47 miliard Kč. Rozdíl dorovná z příspěvků státu.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru