Dnes Středa - zatazeno 4°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru
Kostel svatého Šimona a Judy stojí na rohu ulic U Milosrdných a Dušní. Foto: se svolením Prague City Tourism

Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru

Kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude od dubna starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Kostel koupila metropole minulý rok od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun, získal dvacetiprocentní slevu. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK. 

Památkově chráněný kostel na Starém Městě bude nadále sloužit ke kulturním účelům. Hlavní město jej minulý rok odkoupilo a nyní jej předává své příspěvkové organizaci včetně původního mobiliáře. 

„Svěření kostela do zřizovací listiny pražského FOK je úspěšným dovršením celého průběhu akvizice tohoto jedinečného objektu. Jednalo se o časově velice náročnou transakci, při níž se nám podařilo vyjednat výraznou slevu. Město tak nezískalo jen kostel, ale i jedinečnou památku v centru města, která bude plnit službu široké veřejnosti – stane se sídlem FOK, a tedy bude sloužit jako kulturní svatostánek,“ uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). 

Pražští radní na svém pondělním jednání schválili návrh nové zřizovací listiny pro svoji příspěvkovou organizaci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejdůležitější změnou v ní je předání kostela sv. Šimona a Judy i s přilehlým pozemkem.

Původně klášterní barokní památku odkoupilo hlavní město loni od Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří na základě usnesení pražského zastupitelstva loni 2. července. 

Praha předává kostel včetně zázemí právě FOK, neboť objekt byl na základě nájemní smlouvy už i dříve v nájmu orchestru a dlouhodobě slouží jako koncertní síň pro pořádání koncertů komorní hudby. Pro tyto potřeby byl také v průběhu let zrekonstruován. Původní smlouva o nájmu byla v platnosti až do konce roku 2020 za nájemné ve výši 800 tisíc korun ročně. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád. 

„Symfonický orchestr FOK si ve svěřeném kostele svatého Šimona a Judy zřídí svou novou domovskou scénu a bude zde pokračovat v pořádání koncertů i edukačních aktivit pro děti, školy i rodiny. Z nového přírůstku v majetku města mám radost i z pozice radní pro památkovou péči. Věřím, že tuto historicky cennou památku budeme prostřednictvím FOK spravovat s náležitou úctou jako dobrý hospodář ku prospěchu Pražanů i všech návštěvníků,“ uvádí radní pro oblast kultury a památkové péče Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Součástí pondělního rozhodnutí pražských radních je i svěření movitých věcí symfonickému orchestru, konkrétně se jedná o mobiliář kostela, který hlavní město Praha odkoupilo také za necelých 23 milionů korun.

Kostel sv. Šimona a Judy je součástí areálu, který dále tvoří budovy kláštera a nemocnice. Nachází se na nároží ulic U Milosrdných a Dušní, kde je i hlavní vchod. Je zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří. Budovy kláštera a nemocnice jsou ve vlastnictví hlavního města už delší dobu.

 


Autor: Jan Puci

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Další články
Nahoru