Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru
Kostel svatého Šimona a Judy stojí na rohu ulic U Milosrdných a Dušní. Foto: se svolením Prague City Tourism

Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru

Kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude od dubna starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Kostel koupila metropole minulý rok od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun, získal dvacetiprocentní slevu. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK. 

Památkově chráněný kostel na Starém Městě bude nadále sloužit ke kulturním účelům. Hlavní město jej minulý rok odkoupilo a nyní jej předává své příspěvkové organizaci včetně původního mobiliáře. 

„Svěření kostela do zřizovací listiny pražského FOK je úspěšným dovršením celého průběhu akvizice tohoto jedinečného objektu. Jednalo se o časově velice náročnou transakci, při níž se nám podařilo vyjednat výraznou slevu. Město tak nezískalo jen kostel, ale i jedinečnou památku v centru města, která bude plnit službu široké veřejnosti – stane se sídlem FOK, a tedy bude sloužit jako kulturní svatostánek,“ uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). 

Pražští radní na svém pondělním jednání schválili návrh nové zřizovací listiny pro svoji příspěvkovou organizaci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejdůležitější změnou v ní je předání kostela sv. Šimona a Judy i s přilehlým pozemkem.

Původně klášterní barokní památku odkoupilo hlavní město loni od Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří na základě usnesení pražského zastupitelstva loni 2. července. 

Praha předává kostel včetně zázemí právě FOK, neboť objekt byl na základě nájemní smlouvy už i dříve v nájmu orchestru a dlouhodobě slouží jako koncertní síň pro pořádání koncertů komorní hudby. Pro tyto potřeby byl také v průběhu let zrekonstruován. Původní smlouva o nájmu byla v platnosti až do konce roku 2020 za nájemné ve výši 800 tisíc korun ročně. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád. 

„Symfonický orchestr FOK si ve svěřeném kostele svatého Šimona a Judy zřídí svou novou domovskou scénu a bude zde pokračovat v pořádání koncertů i edukačních aktivit pro děti, školy i rodiny. Z nového přírůstku v majetku města mám radost i z pozice radní pro památkovou péči. Věřím, že tuto historicky cennou památku budeme prostřednictvím FOK spravovat s náležitou úctou jako dobrý hospodář ku prospěchu Pražanů i všech návštěvníků,“ uvádí radní pro oblast kultury a památkové péče Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Součástí pondělního rozhodnutí pražských radních je i svěření movitých věcí symfonickému orchestru, konkrétně se jedná o mobiliář kostela, který hlavní město Praha odkoupilo také za necelých 23 milionů korun.

Kostel sv. Šimona a Judy je součástí areálu, který dále tvoří budovy kláštera a nemocnice. Nachází se na nároží ulic U Milosrdných a Dušní, kde je i hlavní vchod. Je zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří. Budovy kláštera a nemocnice jsou ve vlastnictví hlavního města už delší dobu.

 


Autor: Jan Puci

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru