Dnes Pondělí - prehanky-dest 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru
Kostel svatého Šimona a Judy stojí na rohu ulic U Milosrdných a Dušní. Foto: se svolením Prague City Tourism

Praha loni koupila kostel na Starém Městě, nyní ho svěřila do správy symfonickému orchestru

Kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude od dubna starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Kostel koupila metropole minulý rok od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun, získal dvacetiprocentní slevu. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK. 

Památkově chráněný kostel na Starém Městě bude nadále sloužit ke kulturním účelům. Hlavní město jej minulý rok odkoupilo a nyní jej předává své příspěvkové organizaci včetně původního mobiliáře. 

„Svěření kostela do zřizovací listiny pražského FOK je úspěšným dovršením celého průběhu akvizice tohoto jedinečného objektu. Jednalo se o časově velice náročnou transakci, při níž se nám podařilo vyjednat výraznou slevu. Město tak nezískalo jen kostel, ale i jedinečnou památku v centru města, která bude plnit službu široké veřejnosti – stane se sídlem FOK, a tedy bude sloužit jako kulturní svatostánek,“ uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). 

Pražští radní na svém pondělním jednání schválili návrh nové zřizovací listiny pro svoji příspěvkovou organizaci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejdůležitější změnou v ní je předání kostela sv. Šimona a Judy i s přilehlým pozemkem.

Původně klášterní barokní památku odkoupilo hlavní město loni od Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří na základě usnesení pražského zastupitelstva loni 2. července. 

Praha předává kostel včetně zázemí právě FOK, neboť objekt byl na základě nájemní smlouvy už i dříve v nájmu orchestru a dlouhodobě slouží jako koncertní síň pro pořádání koncertů komorní hudby. Pro tyto potřeby byl také v průběhu let zrekonstruován. Původní smlouva o nájmu byla v platnosti až do konce roku 2020 za nájemné ve výši 800 tisíc korun ročně. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád. 

„Symfonický orchestr FOK si ve svěřeném kostele svatého Šimona a Judy zřídí svou novou domovskou scénu a bude zde pokračovat v pořádání koncertů i edukačních aktivit pro děti, školy i rodiny. Z nového přírůstku v majetku města mám radost i z pozice radní pro památkovou péči. Věřím, že tuto historicky cennou památku budeme prostřednictvím FOK spravovat s náležitou úctou jako dobrý hospodář ku prospěchu Pražanů i všech návštěvníků,“ uvádí radní pro oblast kultury a památkové péče Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Součástí pondělního rozhodnutí pražských radních je i svěření movitých věcí symfonickému orchestru, konkrétně se jedná o mobiliář kostela, který hlavní město Praha odkoupilo také za necelých 23 milionů korun.

Kostel sv. Šimona a Judy je součástí areálu, který dále tvoří budovy kláštera a nemocnice. Nachází se na nároží ulic U Milosrdných a Dušní, kde je i hlavní vchod. Je zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří. Budovy kláštera a nemocnice jsou ve vlastnictví hlavního města už delší dobu.

 


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru